Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

“Αφεντικό” στο νησί ο Αιολικός

Ο Αιολικός ήταν ο μεγάλος νικητής στο τοπικό ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής στον 7ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, επικρατώντας την Κυριακή το μεσημέρι μέσα στην Αγ. Παρασκευή του Διαγόρα με 1-0. Μια νίκη τεράστιας σημασίας τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά, που δίνει το δικαίωμα στην ομάδα της Μυτιλήνης να ανασάνει ακόμη περισσότερο και να πλησιάσει τις πρώτες θέσεις, διώχνοντας τα όποια «σύννεφα» είχαν μαζευτεί από πάνω της το τελευταίο διάστημα.

Από την άλλη ο Διαγόρας έχασε ένα ματς που θα μπορούσε να πάρει περισσότερα, δικαιούται να φωνάζει για το ακυρωθέν γκολ του Μαλακού στο 0-0 ως οφσάιντ, αλλά ο Αιολικός ειδικά στο δεύτερο μέρος ήταν πολύ ανώτερος και δικαίως έφτασε στο τρίποντο. Πέρα από τα αγωνιστικά, αξίζει να σημειώσουμε πως η ατμόσφαιρα στο γήπεδο ήταν εξαιρετική, από οπαδούς και των δυο ομάδων, η παρουσία της αστυνομίας ήταν διακοσμητική εντελώς, ενώ και εντός αγωνιστικού χώρου οι ποδοσφαιριστές ήταν άψογοι και όλα κύλησαν ομαλά.

Πλέον ο Αιολικός στρέφει την προσοχή του στο ματς με τον Πανθηραϊκό την Κυριακή στην Μυτιλήνη στοχεύοντας στην 3η σερί του νίκη για να κάνει καλά Χριστούγεννα, ενώ για τον Διαγόρα ακολουθούν δυο μαζεμένα εκτός έδρας παιχνίδια σε Τριγλία και Άργος, όπου καλείται να πάρει ό,τι μπορεί για να συνεχίσει την εντυπωσιακή του μέχρι σήμερα πορεία.

Κακό πρώτο ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος, παρά το ότι ξεκίνησε με δυο πολύ καλές ευκαιρίες, δεν είδαμε κάτι το αξιόλογο, με κακό ποδόσφαιρο, πολλές διακοπές, χωρίς ρυθμό και ελάχιστες φάσεις. Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Λαμπράκης με φάουλ ανάγκασε τον Ζάιρο να πετάξει την μπάλα σε κόρνερ, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Λαζαρίδης από την περιοχή πλάσαρε αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Η επόμενη φάση ήταν το ακυρωθέν γκολ του Μαλακού στα μισά του ημιχρόνου. Ο Τζόρνταν εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Μαλακός με τακουνάκι στον αέρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο βοηθός είχε σηκώσει την σημαία, υποδεικνύοντας τον σκόρερ σε θέση οφσάιντ. Μια απόφαση που μάλλον είναι λανθασμένη όπως φαίνεται και στο βίντεο του αγώνα, αν και η κάμερα δεν είναι στην ίδια ευθεία. Η φάση αυτή πάντως προκάλεσε πολλές διαμαρτυρίες και ο Διαγόρας εξέδωσε και ανακοίνωση διαμαρτυρίας.

Μόνο Αιολικός στην επανάληψη

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό άλλαξε άρδην, με τον Αιολικό να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο και να δείχνει πως θέλει περισσότερο το παιχνίδι. Οι παίκτες του Ψυρόπουλου έμπαιναν πρώτοι στις φάσεις, έδειχναν πείσμα και ψυχή την ίδια ώρα που ο αντίπαλός τους λες και είχε μείνει κλειδωμένος στα αποδυτήρια. Η φάση του 60’ με τον Λαζαρίδη να αστοχεί από καλή θέση στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ, ήταν μια αναλαμπή, με τον Αιολικό να καταφέρνει να μετουσιώσει σε γκολ την  υπεροχή του πέντε λεπτά αργότερα.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ο Κριπιντήρης με πάσα βρήκε έξυπνα τον Κρητικό που έκανε κίνηση από τα αριστερά και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Το γκολ αυτό έδωσε ακόμη μεγαλύτερη ώθηση στους παίκτες του Αιολικού, με τον Μπουρού να μην μπορεί να νικήσει τον Ζάιρο σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ στο 80ό, την ώρα που οι παίκτες του Διαγόρα έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους παίκτες και τους οπαδούς των φιλοξενούμενων να πανηγυρίζουν έξαλλα μια μεγάλη όπως αποδείχτηκε νίκη, ενώ από την άλλη οι φίλοι του Διαγόρα καταχειροκρότησαν τους παίκτες τους αναγνωρίζοντας την προσπάθειά τους.

Διαγόρας Αγ. Παρασκευής (Χρ. Πελέκης): Ζάιρο Ζερμένο, Στάτης (75′ Κρασουδάκης), Τοπάλι, Ρέτσος, Μέρο, Αχείμαστος, Τσομπανέλλης, Τζόρνταν (60′ Κατσάμπας), Μιχαλάκης, Λαζαρίδης, Μαλακός (65′ Β. Παρέλλης)

Αιολικός (Κ. Ψυρόπουλος): Γιώτας, Λάσπατζης (46′ Νυφαδόπουλος), Κρητικός, Τάχιας, Κριπιντίρης, Κεσίδης, Διακορώνας (75′ Λαλάς), Παληγεώργος, Λαμπράκης (80′ Καδής), Μπουρούς, Χρήστου

Ευχαριστώ Αιολικού για την φιλοξενία

Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο της Αγ. Παρασκευής ήταν εξαιρετική και δεν σημειώθηκε το παραμικρό, με την αποστολή του Αιολικού αλλά και τους οπαδούς του να φιλοξενούνται άψογα από την διοίκηση του Διαγόρα. Μάλιστα μετά το παιχνίδι η διοίκηση του Αιολικού εξέδωσε ευχαριστήρια  ανακοίνωση:  «Ο Πρόεδρος και το διοικητικό  συμβούλιο του Α.Ε.Π.Σ Αιολικού Μυτιλήνης ευχαριστεί για την άψογη φιλοξενία την ομάδα του Διαγόρα Αγίας Παρασκευής και υπόσχεται να ανταποδώσει στο μεταξύ μας αγώνα του δεύτερου γύρου».