Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Αλλαγή στην πριμοδότηση για τα play off

«Στον αέρα» έδωσε χτες η ΕΠΣΛ την προκήρυξη των πρωταθλημάτων (στο φύλλο της Δευτέρας θα δημοσιευθεί ολόκληρη), με την βασικότερη αλλαγή να έχει να κάνει με την πριμοδότηση των βαθμών όσον αφορά τα play off για την ανάδειξη του πρωταθλητή. Η ΕΠΣΛ θέλοντας να κάνει ακόμη πιο «δίκαιη» την κατανομή μετά και τα περσινά παράπονα των ομάδων αποφάσισε να βελτιώσει την πριμοδότησή τους.

Έτσι στην Α’ Τοπική οι τέσσερις πρώτες ομάδες που θα πάνε στην διαδικασία αυτή για να αναδειχτεί ο πρωταθλητής θα «κουβαλάνε» το 50% των βαθμών που συγκέντρωσαν στην κανονική περίοδο, ενώ ανάλογα με την βαθμολογική θέση θα παίρνουν και ένα επιπλέον μπόνους.  Ο πρώτος 3 βαθμούς, ο δεύτερος 2, ο τρίτος 1 και ο τέταρτος 0. Για παράδειγμα αν πέρυσι ίσχυε κάτι τέτοιο, τότε οι τρεις ομάδες που ισοβάθμισαν θα ξεκινούσαν με 33 βαθμούς (είχαν από 66) με τον Αίγειρο να παίρνει άλλους 3 και να πηγαίνει στους 36, τον Αιγέα ως δεύτερος άλλους 2 και να πηγαίνει στους 35, τον Διαγόρα να παίρνει 1 και να ξεκινά με 34 και τον Αετό με 33.

Το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας για την περίοδο 2017 – 2018 θα διεξαχθεί σε έναν όμιλο 14 ομάδων και σε αγώνες 2 γύρων. Η ανάδειξη του Πρωταθλητή της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας για την περίοδο 2017 – 2018 θα γίνει ως ακολούθως: Οι ομάδες που τερμάτισαν στις πρώτες τέσσερις θέσεις κατά την κανονική διάρκεια θα συμμετέχουν σε αγώνες play off. Οι αγώνες θα είναι διπλοί και η σειρά θα ορισθεί με κλήρωση. Οι πρώτες [4] ομάδες αρχίζουν τους αγώνες play off κρατώντας το 50% της βαθμολογίας που συγκέντρωσαν κατά την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ως ακολούθως. Αρχική βαθμολογία διαιρείται δια 2 και το κλάσμα προσμετράται υπέρ της ομάδας [ π.χ. μετά την διαίρεση 25,5 βαθμοί γίνονται 26 βαθμοί]. Επίσης πριμοδοτείται η 1η ομάδα με 3 βαθμούς, η 2η με 2 βαθμούς, η 3η με 1 βαθμό και η 4η με 0. Η ομάδα που τερμάτισε στην πρώτη (1η) θέση αναδεικνύεται πρωταθλήτρια ομάδα της Α’ κατηγορίας Λέσβου και δίνει διπλούς αγώνες κατάταξης με την πρωταθλήτρια ομάδα Α’ κατηγορίας Λήμνου για την άνοδο στην Γ’ Εθνική. Η σειρά των αγώνων θα καθοριστεί με κλήρωση. Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε γήπεδα με πλαστικό τάπητα ή φυσικό χόρτο στη Λέσβο και στη Λήμνο. Στην  περίπτωση που η νικήτρια ομάδα δεν αγωνιστεί την επόμενη αγωνιστική περίοδο στην Γ’ Εθνική κατηγορία, θα τιμωρηθεί με χρηματικό πρόστιμο 2.000 € και αφαίρεση 5 βαθμών από την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ

Υποβιβάζονται από την Α΄κατηγορία στην Β΄ 2 σωματεία. Σε κάθε περίπτωση το σωματείο που τερμάτισε τελευταίο υποβιβάζεται. Για τον προσδιορισμό του 2ου σωματείου που θα υποβιβαστεί, τα σωματεία που τερμάτισαν στις τέσσερις θέσεις πάνω από την τελευταία, θα συμμετέχουν σε αγώνες play out οι οποίοι θα διεξαχθούν με τον ίδιο τρόπο με τους αγώνες play off. [χωρίς πριμοδότηση βαθμών]

Β΄ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΛΕΣΒΟΥ, ΠΡΟΒΙΒΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ

Σε κάθε περίπτωση προβιβάζονται 2 σωματεία στην Α΄ κατηγορία. H ομάδα που τερμάτισε 1η στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ανέρχεται στην Α’ κατηγορία. Τα σωματεία που τερμάτισαν στην 2η, 3η, 4η και 5η θέση θα αγωνισθούν σε αγώνες play off οι οποίοι θα διεξαχθούν με τον ίδιο τρόπο με την Α’ κατηγορία και η 1η ομάδα από αυτούς τους αγώνες θα προβιβασθεί στην Α’ κατηγορία.

Υποβιβάζονται από την Β΄ κατηγορία στην Γ΄ 2 σωματεία. Σε κάθε περίπτωση το σωματείο που τερμάτισε τελευταίο υποβιβάζεται. Για τον προσδιορισμό του 2ου  σωματείου που υποβιβάζεται, τα σωματεία που τερμάτισαν στις τέσσερις θέσεις πάνω από την τελευταία, θα συμμετέχουν σε αγώνες play out οι οποίοι θα διεξαχθούν με τον ίδιο τρόπο με τους αγώνες play off της Α’ Κατηγορίας.

Γ΄ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΛΕΣΒΟΥ

ΠΡΟΒΙΒΑΣΜΟΣ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ

Σε κάθε περίπτωση προβιβάζονται 2 σωματεία στην B΄ κατηγορία. Ο προσδιορισμός των σωματείων αυτών θα γίνει ως ακολούθως: A] Σε περίπτωση που ο αριθμός των ομάδων που συμμετέχουν κατά την κρίση του Δ.Σ. είναι μικρός θα διεξαχθεί πρωτάθλημα τριών γύρων, όπως η Α1 κατηγορία Λήμνου και θα ανέρχονται στην Β΄ κατηγορία οι ομάδες που τερμάτισαν στις 2 πρώτες θέσεις.

Β] Σε περίπτωση που το πρωτάθλημα διεξαχθεί σε δύο γύρους, η ομάδα που τερμάτισε 1η ανέρχεται στην Β΄ κατηγορία και οι ομάδες που τερμάτισαν στην 2η, 3η, 4η και 5η θέση θα αγωνισθούν σε αγώνες play off οι οποίοι θα διεξαχθούν με τον ίδιο τρόπο με τους αγώνες ανόδου της Β’ κατηγορίας.