Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Απρόσμενη ισοπαλία

Ο Αιολικός δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Αήττητου Σπάτων μένοντας στο ισόπαλο 1-1, πετώντας έτσι δύο βαθμούς που μπορεί να του κοστίσουν εν όψει της συνέχειας. Η ομάδα της Μυτιλήνης δεν παρουσίασε σε καμία περίπτωση το πρόσωπο που είχε στην πρόσφατη αναμέτρηση με την Θύελλα Ραφήνας και παρότι στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερη τελικά δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης. Μεγάλη η απογοήτευση για το τελικό αποτέλεσμα. Βαθμός-χρυσάφι για τον Αήττητο.

Το παιχνίδι

Ο Αιολικός μπήκε στο παιχνίδι με στόχο να βρει το γρήγορο γκολ και απείλησε πρώτος στο 3ο λεπτό με τον Λαμπράκη, το σουτ του οποίου πέρασε δίπλα από τα δοκάρια. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το φάουλ από τον Ντουσάι στο 10΄ να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Στο 13ο λεπτό ήταν η σειρά των Μυτιληνιών να απειλήσουν με τον Αγριμάκη να σεντράρει, η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του Μπουρού, αλλά ο Στεφανίδης μπλόκαρε σταθερά. Αν εξαιρέσει κανείς το σουτ του Γερόλυμου στο 22΄ από πλευράς Αήττητου καμία άλλη αξιόλογη ευκαιρία δεν καταγράφηκε στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη ο Αιολικός ήταν αισθητά καλύτερος και έψαξε από το ξεκίνημα ένα γκολ. Στο 51ο λεπτό ο Αγριμάκης δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τη φάση, ενώ δύο λεπτά το σουτ από τον Λαμπράκη κατέληξε στα χέρια του Στεφανίδη, που μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια. Τα λεπτά κυλούσαν, ο Αιολικός συνέχισε να πιέζει και στο 70΄ είχε πολύ καλή στιγμή με τον Δημήτρη Μπουρού, ο οποίος από πλεονεκτική θέση είδε την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από τα δοκάρια. Στο 72΄ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μπουρού και ο ίδιος εκτέλεσε εύστοχα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Μάλιστα ο Αιολικός θα μπορούσε να είχε κάνει και το 2-0 στο 80΄ με την κεφαλιά από τον Κόρνεφ να σταματά στο αριστερό δοκάρι. Η ομάδα της Μυτιλήνης ήταν μια ανάσα από την νίκη, αλλά στο 87΄ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντουσάι, ο Σπίντζος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στον Καλαφάτη και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, παρότι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ με το σουτ του Λαμπράκη να αποκρούει σωτήρια ο Στεφανίδης.

Οι συνθέσεις

Αιολικός (Παππάς – Αντωνάκας): Σφύρλας, Αγριμάκης, Καλαφάτης, Κρητικός, Βαλιός, Παλαμουτσής (68′ Σεκού), Σπόλιαριτς, Λαζαρίδης, Κόρνεφ (82′ Τσομπανέλλης), Μπουρούς, Λαμπράκης

Αήττητος Σπάτων (Τσιώλης): Στεφανίδης, Γραμματίκας (77′ Στυλιανόπουλος), Ασλάνι (56′ Τσακυργιάννης), Σπίντζος, Βενέτης, Ντουσάι, Χουσελάς (64′ Πρέντι), Ανγκέλι, Δρίτσας (70′ Αρκουμάνης), Τζανουλίνος, Γερόλυμος