Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Αρνήθηκε να «χ»άσει

Ο Αιολικός για ακόμη μία αγωνιστική δε κατάφερε να στεφθεί νικητής, μένοντας στο ισόπαλο 2-2 με τον Πανθηραϊκό στην Σαντορίνη, αποτέλεσμα που τον απομάκρυνε ακόμη παραπάνω από την δεύτερη θέση. Πάντως, ο Αιολικός αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει, ενώ θα μπορούσε στο τέλος να «κλέψει» και την νίκη.

Και οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με μοναδικό στόχο την νίκη, κάτι που κυνήγησαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Τελικά, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν πρώτοι, όταν ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Βεζυρτζόγλου, κάτι που αμφισβητήθηκε έντονα από την ομάδα της Μυτιλήνης. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Μάνιας, νικώντας τον Ζαχαρή για το 1-0 των γηπεδούχων. Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Αιολικός με σκόρερ τον Βεζυρτζόγλου κατόρθωσε να ισοφαρίσει σε 1-1 μετά από «καραμπόλα» της μπάλας στην περιοχή, κακή απομάκρυνση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων και τον Βεζυρτζόγλου να βρίσκεται στο σωστό μέρος.

Το ισόπαλο 1-1 δεν έμεινε όμως για πολύ, καθώς 10 λεπτά αργότερα, μετά από σέντρα του Τσίγκρου και κεφαλιά του Γαϊδαρτζή, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα, παίρνοντας το χαμόγελο από τα πρόσωπα των παικτών του Αιολικού.

Η ομάδα της Μυτιλήνης δεν τα παράτησε, συνέχιζε να πιέζει για την ισοφάριση και κατάφερε να φτάσει στο γκολ στο 75΄ μετά από σέντρα του Κρητικού και κεφαλιά του Βεζυρτζόγλου, που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

Ο Αιολικός πίστεψε πως μπορούσε να πετύχει και το κάτι παραπάνω, πίεσε τους γηπεδούχους, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά το 2-2 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα. Ένας ακόμη βαθμός στην συγκομιδή του Αιολικού, που πλέον φτάνει στο τέλος του πρώτου γύρου και θα πρέπει να αρχίσει να θέτει τους στόχους του.

Πανθηραϊκός (Γ. Σιλεβίστας): Διαμαντής, Γκίκα, Αγοραστός, Τσίγκρος, Μπιρμπίλι, Λούκα, Παληγεώργος, Μάνιας, Κόντι (57′ Κωνσταντίνοφ), Ντούμος, Γαϊδαρτζής (89′ Βλάχος)

Αιολικός (Απ. Στύλος): Κουμπάς, Τσουβαλτσίδης, Κρητικός  Τάχιας, Βαλιός, Τσομπανέλλης, Βουτσιώτης (85′ Σεφουλάι), Διαμαντίδης, Ποτουρίδης (93′ Καπταγιάννης), Βεζιρτζόγλου, Λαμπράκης (92′ Τιάγκο Λαρανζέιρα)