Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Χωρίς εκπλήξεις η 4η αγωνιστική

Χωρίς εκπλήξεις και με τα φαβορί να επικρατούν εύκολα ή δύσκολα, συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α’ Τοπικής. Στον Α’ Όμιλο ο Διαγόρας πέρασε νικηφόρα έστω και δύσκολα από τον Παπάδο, επικρατώντας του Αρίωνα Παλαιοκήπου με 1-0, ενώ ο Αετός επίσης τα βρήκε σκούρα στα Παράκοιλα αλλά νίκησε τον αήττητο μέχρι τότε Ανδρονικά με 2-1. Μεγάλο διπλό στο Πλωμάρι για τον Αρίωνα Μ. με τον Άνταμ να σκοράρει κόντρα στην παλιά του ομάδα, ενώ ο Παλλεσβιακός στην μετά Κουτρομπίλα εποχή, έφτασε στο πρώτο του τρίποντο, κερδίζοντας με ανατροπή τον Πολιχνίτο στο φινάλε.

Στον Β’ Όμιλο, ο Όλυμπος «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες τον Οδυσσέα Ελύτη με 2-0, ο Ατρόμητος νίκησε εύκολα τον Απόλλωνα Δαφίων με 3-1, ενώ η Αναγέννηση επέστρεψε στις επιτυχίες, κερδίζοντας μέσα στον Μεσότοπο με 2-0. Τέλος, η Προοδευτική άνοιξε λογαριασμό, παίρνοντας τους πρώτους της 3 βαθμούς, με τη νίκη 3-1 επί του Αλκιβιάδη εντός έδρας. Αναλυτικότερα:

Αιγέας Αρίων Μ. 0-1

Παιχνίδι ιδιαίτερο στο Πλωμάρι, αφού δυο παλιοί γνωστοί, που οδήγησαν τον Αιγέα σε επιτυχίες τα τελευταία χρόνια, οι Μουντανάρης και Άνταμ, επέστρεψαν ως αντίπαλοι. Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, ο Αιγέας έχασε πέναλτι με τον Αγκόλι, ο Αρίων έπαιζε με 10 λόγω αποβολής του Μαρούλη, ωστόσο βρήκε δίχτυα με τον Άνταμ να σκοράρει, αλλά να αποβάλλεται για τον πανηγυρισμό του με 2η κίτρινη, αφήνοντας την ομάδα του με 9 παίκτες. Ο Αρίων, αν και δεν παίζει καλά παίρνει βαθμούς,  σε αντίθεση με τον Αιγέα που δείχνει να έχει ελλιπές ρόστερ και να προβληματίζει.

Ανδρονικάς – Αετός 1-2

Ματς για γερά νεύρα στα Παράκοιλα, με τον Αετό να φεύγει με ένα πολύτιμο τρίποντο υποχρεώνοντας τον Ανδρονικά στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα. Ο Τζίμης Βλαστέλλης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών πετυχαίνοντας και τα δυο τέρματα της ομάδας του, ενώ ο Νταής είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι διαμαρτύρονται και για ένα ακυρωθέν γκολ.

Παλλεσβιακός – Πολιχνίτος 3-2

Παιχνίδι που δεν είχε ποιότητα, αλλά είχε πανέμορφα γκολ και συγκλονιστική εξέλιξη. Ο Παλλεσβιακός χωρίς προπονητή στον πάγκο του έμεινε πίσω στο σκορ από τον Λώκο στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη κατάφερε να ισοφαρίσει με ένα καταπληκτικό σουτ του κορυφαίου Γ. Βουργουτζή. Ωστόσο ένα τραγικό λάθος από τον Κοκαλλέλη έφερε τον Πολιχνίτο ξανά μπροστά στο σκορ με τον Κάνταρη να κάνει το 1-2.

Όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πάλι, και με τον Χατζηκυριάκο να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, σε ένα εντυπωσιακό πραγματικά γκολ, έφεραν το ματς και πάλι στα ίσια. Λίγο πριν το τέλος ο Π. Βουργουτζής από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 3-2, δίνοντας τρίποντο – ανάσα στην ομάδα της Μυτιλήνης.

Αρίων Π. – Διαγόρας 0-1

Παιχνίδι με λίγες φάσεις, τακτικής περισσότερο, με τον Διαγόρα τελικά να παίρνει την νίκη με ένα γκολ του Μιχαλάκη στο ξεκίνημα της επανάληψης. Νίκη από αυτές που χαρακτηρίζουμε «επαγγελματικές» για την ομάδα της Αγ. Παρασκευής, με αυτήν του Παλαιόκηπου να μην μπορεί να σηκώσει κεφάλι και να παραμένει καθηλωμένη στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό.

Μεσότοπος – Αναγέννηση 0-2

Επέστρεψε στις νίκες η Αναγέννηση, που μετά το εφιαλτικό 5-1 από τον Όλυμπο, πέρασε νικηφόρα από τον Μεσότοπο με 2-0. Η ομάδα του Σπάρταλη ήταν καλύτερη και πιο έμπειρη,  σκόραρε με τους Τρεμούλα και Τοπάλι, ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι δείχνουν πως ακόμη δεν έχουν συνηθίσει το νέο τους γήπεδο και μάλλον παίζουν καλύτερα μακριά από αυτό.

Όλυμπος – Οδυσσέας Ελύτης 2-0

Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο «καθάρισε» την νίκη η ομάδα του Παπαλόπουλου, με τον Πετρουζέλλη να ανοίγει το σκορ και τον Τσομπανέλλη να κάνει το 2-0. Καλά στάθηκε η νεανική ομάδα του Οδυσσέα που «κερδίζει» πόντους με τις εμφανίσεις της.

Ατρόμητος Ανεμότιας – Απόλλων Δαφίων 3-1

Στα πρώτα 45 λεπτά διαμορφώθηκε το σκορ με τους γηπεδούχους του Φώτη Κοκκινέλλη να βρίσκονται σε καλό «φεγγάρι» τελευταία και να πετυχαίνουν την 3η σερί τους νίκη. Ο Ιντζές και ο Πάντας με 2 τέρματα έφτασαν γρήγορα το σκορ στο 3-0, ο Κριτσωτάκης με πέναλτι μείωσε σε 3-1, ενώ στην επανάληψη παρά την υπεροχή τους οι Καλλονιάτες δεν μπόρεσαν να αλλάξουν την μοίρα τους.

Προοδευτική – Αλκιβιάδης 3-1

Ο Στρατής και ο Παναγιώτης Δελόλμας μετέτρεψαν σε προσωπική τους υπόθεση το ματς με τον Αλκιβιάδη, χαρίζοντας στην Προοδευτική το πρώτο της τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ζουραράκη αλλά δυο γκολ του Στρατή και ένα του Παναγιώτη Δελόλμα, έδωσαν την νίκη με 3-1 στην ομάδα του Γιώργου Κομνηνού.

Εύκολα τα φαβορί στην Β’ Τοπική

Με τα φαβορί να επικρατούν εύκολα, συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Β’ Τοπικής. Ο Ορφέας Κεραμειών πέρασε από τον Μανταμάδο με 4-1, τα Βασιλικά επιβλήθηκαν 3-1 του Αχιλλέα, ο Κεραυνός έκανε περίπατο απέναντι στον Ορφέα Άντισσας με 4-1, ενώ η Φίλια δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Αστέρα Νίκης στο σκορ της ημέρας, 5-2. Εντός έδρας νίκες σημείωσαν τέλος η Άναξος, 3-2 τον Γ. Καραβαγγέλη και ο Έφηβος, 1-0 τον Παπανικολή.