Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Δεν έχει πιο κάτω για την Καλλονή

Ο “κατήφορος” της Καλλονής στην Football League συνεχίζεται με την ομάδα της Λέσβου να βρίσκεται σε πολύ κακή κατάσταση και να δείχνει έτοιμη να καταθέσει τα όπλα. Η ήττα από τον Απόλλωνα την Κυριακή, με 4-1, στον Ταρλά, μπορεί να θεωρείται φυσιολογικό αποτέλεσμα αφού η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων ήταν εμφανής. Και αν ανατρέξει κανείς και στην βαθμολογία θα δει ότι παρά το ότι η Καλλονή είναι προτελευταία, η διαφορά της με τις υπόλοιπες ομάδες είναι μικρή και με 2-3 νίκες μπορεί να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση.

Ωστόσο με τα σημερινά δεδομένα, η Καλλονή μοιάζει να έχει πετάξει λευκή πετσέτα. Η εικόνα της ομάδας είναι υπό διάλυση. Οι παίκτες ο ένας μετά τον άλλον φεύγουν ή τους διώχνουν (πληροφορίες αναφέρουν πως αποχωρεί και ο Παραΐμπα εντός των ημερών), η εικόνα στον αγωνιστικό χώρο είναι αποκαρδιωτική (αν ο Απόλλων δεν έβαζε φρένο χτες μετά το 0-4 το σκορ θα είχε ξεφύγει), οι παίκτες κάνουν ό,τι θέλουν και παίζουν “για την πάρτη τους” οι περισσότεροι (καβγαδίζοντας ποιος θα εκτελέσει το πέναλτι προχθές στο 87’ με το σκορ στο 0-4), ο Γαβαλάς δεν εμφανίστηκε προχθές στην συνέντευξη Τύπου, αφού δεν έχει τι να πει ο άνθρωπος πλέον και η διοίκηση κρατά στάση σιγής και δεν μιλάει κανείς.

Κάποιες πληροφορίες αναφέρουν πως αυτή την εβδομάδα θα γίνει προσπάθεια για να αποκτηθούν 2-3 παίκτες, αλλά τίποτα το σίγουρο και το επίσημο. Υπ’ αυτές τις συνθήκες ό,τι και αν συμβεί από δω και πέρα δεν θα αποτελέσει έκπληξη.

Άνευ κριτικής

Το παιχνίδι με τον Απόλλωνα δεν αντέχει σε κριτική καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε όλα τα επίπεδα και η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής. Αν και η Καλλονή ξεκίνησε φουριόζα με τον Σοφιάνη αρχικά και τον Φράγκο στην συνέχεια να μην μπορούν να νικήσουν τον Γεωργακόπουλο, από κει και πέρα οι Απόλλωνιστές έκαναν ό,τι ήθελαν. Ο Πετρόπουλος στο 12ο εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μανιάτη και έκανε το 0-1, γκολ που δεν πανηγύρισε πάντως, σεβόμενος το πέρασμά του από την Καλλονή, ενώ στην αλλαγή του χειροκροτήθηκε από τον κόσμο (περίπου 100 άτομα). Στο 30ό ο Αλμπάνης με πλασέ έκανε το 0-2 με την Καλλονή να χάνει στο τέλος του ημιχρόνου μεγάλη ευκαιρία να μπει στο παιχνίδι ξανά, με τον Φράγκο να μην μπορεί να σκοράρει απέναντι από τον Γεωργακόπουλο.

Στην επανάληψη και στα πρώτα 15 λεπτά είχαμε “τρικυμία” στην άμυνα των γηπεδούχων. Έτσι στο 52ο ο Σιατραβάνης έκανε το 0-3, δυο λεπτά αργότερα ο  Αλμπάνης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4 ενώ στο 60ό ο Περογαμβράκης είχε δοκάρι. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι έριξαν ρυθμό και η Καλλονή κατάφερε στο 87ο να κερδίσει πέναλτι με τον Φράγκο να το εκτελεί και να μειώνει στο τελικό 1-4.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Δημήτρης Γαβαλάς): Μανιάτης, Καραγεώργης (60′ Αγριμάκης), Σάββα, Ευαγγελιδάκης, Ζουλιώτης, Ποζατζίδης, Γιώργου, Γιουκαρής (57′ Παραΐμπα), Λίταινας, Φράγκος, Σοφριάνης (60′ Λαμπράκης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος): Γεωργακόπουλος, Πάνος, Κύργιας, Δεληζήσης, Κάσσος (82′ Ρομάνο), Κρητικός, Τζάνης (40′ Σιατραβάνης), Αλμπάνης, Βαλεριάνος, Κονέ, Πετρόπουλος (57′ Περογαμβράκης).

Δηλώσεις

Κώστας Μανιάτης, τερματοφύλακας Καλλονής

«Ξέραμε ότι ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Ήταν ένα κακό αποτέλεσμα απέναντι σε μία καλή ομάδα. Ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε μία καλή ομάδα. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλοί, σταθήκαμε καλά στο παιχνίδι. Ευτύχησε ο αντίπαλος να προηγηθεί με δύο γκολ, είναι δύσκολο να γυρίσεις ένα παιχνίδι. Βγήκαμε στο δεύτερο, είπαμε να προσπαθήσουμε, αλλά δυστυχώς δεν ήμασταν τόσο καλοί. Δεχθήκαμε άλλα δύο γκολ και κάπου εκεί τελείωσε το ματς. Πρέπει να μαζέψουμε τα κομμάτια μας, γιατί η ομάδα βρίσκεται σε πολύ άσχημη κατάσταση».