Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Με το δεξί Πολιχνίτος και Οδυσσέας Ελύτης

Σέντρα είχαμε το Σάββατο στα μπαράζ παραμονής της Α’ Τοπικής, με τον Πολιχνίτο και τον Οδυσσέα Ελύτη να ξεκινάνε νικηφόρα και να αποκτούν προβάδισμα εν όψει της συνέχειας. Στο παιχνίδι που έγινε στο Κάτω Τρίτος, ο Πολιχνίτος είχε σε μεγάλη μέρα τον Ξινό, ο οποίος μέσα σε διάστημα μισής ώρας πέτυχε τρία γκολ και έκανε πολύ γρήγορα το 0-3 για την ομάδα του. Ο Αλκιβιάδης το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Κουρκουμέλλη στην εκπνοή του ημιχρόνου, με το σκορ να μην αλλάζει στην επανάληψη και την ομάδα του Αλεξίου να παίρνει μια μεγάλη νίκη που της δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα για να παραμείνει και μάλιστα εύκολα στην κατηγορία.

Στο άλλο παιχνίδι στην Θερμή, ο Οδυσσέας και ο Κεραυνός πρόσφεραν πολύ όμορφο θέαμα σε ένα ματς με πολλά γκολ και με ακόμη περισσότερες φάσεις, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη με 4-2 και να μπαίνουν πολύ δυνατά στο κυνήγι της παραμονής, βάζοντας πολύ δύσκολα πλέον στην ομάδα του Αφάλωνα. Ο Κεραυνός προηγήθηκε με τον Γιακαλή στα μισά του ημιχρόνου, αλλά στο ξεκίνημα της επανάληψης  οι Μελλισουργός και Αναιρούσης γύρισαν το σκορ και έβαλαν μπροστά τον Οδυσσέα. Μάλιστα στο 75ο ο  Πολύζος έδωσε αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του για να έρθει ο Βαρνάς λίγο αργότερα και να κάνει το 3-2, βάζοντας ξανά την ομάδα του στην διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος. Και ενώ οι φιλοξενούμενοι πίεζαν για να ισοφαρίσουν, σε μια αντεπίθεση, ο Κιούρκος διαμόρφωσε το τελικό 4-2 για τον Οδυσσέα Ελύτη.