Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

“Διπρόσωπη” Καλλονή στην Τρίπολη

Δυο πρόσωπα έδειξε χτες το απόγευμα στην Τρίπολη η Καλλονή χάνοντας τελικά με 3-1 από τον Αστέρα για την 18η αγωνιστική της Super League. Η ομάδα της Λέσβου παρουσιάστηκε εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο όπου στημένη άριστα έχασε ευκαιρίες, είχε δοκάρι, προηγήθηκε με τον Μανούσο και έδειξε ότι είχε φτάσει η ώρα για την πρώτη της εκτός έδρας νίκη.

Ωστόσο στην επανάληψη όλα άλλαξαν και μέσα σε 10 λεπτά κατέρρευσαν τα πάντα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δέχτηκαν 3 γκολ στο διάστημα αυτό και έφυγαν ξανά με σκυμμένα κεφάλια από τον αγωνιστικό χώρο. Αν κάτι θα πρέπει να κρατήσει ο Νίκος Καραγεωργίου από την χτεσινή εμφάνιση είναι το πρώτο μέρος όπου η Καλλονή μας θύμισε την περσινή ομάδα, αλλά δυστυχώς για εκείνον ο αγώνας διαρκεί 90 λεπτά… Πλέον η Καλλονή μπαίνει σε μια οκτάδα παιχνιδιών με αντιπάλους στα μέτρα της, έχοντας δείξει στην μετά Θεοδωρίδη εποχή και με Καραγεωργίου στον πάγκο της ότι μπορεί να τα καταφέρει.

Και όταν λέμε να τα καταφέρει δεν εννοούμε την παραμονή η οποία είναι σχεδόν αδύνατη με βάση την βαθμολογική εικόνα, αλλά τουλάχιστον να μπορέσει να πάρει βαθμούς και παιχνίδια κάνοντας ένα αξιοπρεπές δεύτερο γύρο και ό,τι προκύψει…

Άριστα “στημένη” στο πρώτο μέρος

Ο Καραγεωργίου ξεκίνησε με τον Δαύκο κάτω από τα δοκάρια, ανταμείβοντάς τον για την εξαιρετική του απόδοση στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ την Πέμπτη στην Τούμπα, τους Βαλιό και Αναστασιάδη κεντρικό αμυντικό δίδυμο, Τσαμπούρη και Σπυρόπουλο στα άκρα της άμυνας, Ελλακόπουλο και Καλτσα στον άξονα, και μπροστά τους Γουερέ, Γεωργίου, Μανούσο και Μάρκοβιτς σε ένα 4-2-3-1 για τον Καβαλιώτη τεχνικό. Η Καλλονή ήταν άριστα στημένη στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας και πάλι ψηλά την πρώτη πάσα, και παίζοντας έξυπνα στις αντεπιθέσεις.

Μόλις στο 4ο ο Μανούσος ανάγκασε τον Μπαντή να διώξει σε κόρνερ, ενώ στην συνέχεια Τσαμπούρης και Γεωργίου “ανησύχησαν” τους γηπεδούχους χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η Καλλονή “πατούσε” καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 17ο είχε την μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν ο Καλτσάς έκανε το σουτ, ο Μπαντής έδιωξε, ο Γουερέ μπήκε στη φάση αλλά το σουτ του βρήκε το δοκάρι. Ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει από το κακό του ξεκίνημα δείχνοντας να αιφνιδιάζεται από την απόδοση της Καλλονής και απείλησε για πρώτη φορά στο 20ό όταν ο Στανισάβλιεβιτς με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Φερντάντεζ μετά από κακό διώξιμο του Δαύκου δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι κυλούσε στα μέτρα των φιλοξενούμενων οι οποίοι κατάφεραν στο 40ό να ανοίξουν στο σκορ. Ο Μανούσος “χόρεψε” τον Ζησόπουλο πάνω στην γραμμή της μεγάλης περιοχής, ο αμυντικός του Αστέρα τον ανέτρεψε, ο διαιτητής έδειξε αρχικά φάουλ αλλά μετά από υπόδειξη του βοηθού υπέδειξε πέναλτι, με τον αρχηγό της Καλλονής να το εκτελεί και να ανοίγει το σκορ. Μάλιστα ο ίδιος σε δυο περιπτώσεις, αρχικά στο 43ο και στην συνέχεια στην εκπνοή του ημιχρόνου, απείλησε εκ νέου την εστία του Αστέρα, με την Καλλονή να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της προβάδισμα και να αναγκάζει τους φίλους των γηπεδούχων να αποδοκιμάζουν τους παίκτες τους.

“Τρικυμία” στην επανάληψη

Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα της Καλλονής θύμιζε “τρικυμία” και η απόδοση της ομάδας έπεσε κατακόρυφα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι μέσα σε διάστημα 10 λεπτών να πετύχουν τρία γκολ, με την είσοδο του Μπερτόλιο στον αγώνα να αλλάζει την ροή του. Αν και ο Μανούσος στο ξεκίνημα της επανάληψης έχασε την ευκαιρία να κάνει το 0-2 στέλνοντας την μπάλα άουτ, ο Αστέρας έφτασε στην ισοφάριση στο 52ο όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γιάννου έδωσε στον Μπερτόλιο και αυτός με σέντρα βρήκε τον Ιγκλέσιας, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα πατώντας όμως πάνω στην πλάτη του Μανούσου με τον διαιτητή να μην δίνει το φάουλ.

Σαν να μην έφτανε αυτό πέντε λεπτά αργότερα οι Αρκάδες έκαναν την ολική ανατροπή όταν ο Κουρμπέλης βρήκε τον Στανισάβλιεβιτς στα άκρα, αυτός με το κεφάλι έστρωσε στον Γιάννου,  ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δαύκου για το 2-1. Η Καλλονή προσπάθησε να αντιδράσει και άγγιξε το 2-2 με τον Μπαντή να διώχνει το σουτ του Τσαμπούρη, με τον Αστέρα να “κλειδώνει” την νίκη του στο 61’ όταν ο Ιγκλέσιας με σουτ και εκμεταλλευόμενος σύγχυση και λάθη των αμυντικών έκανε το 3-1.

Έτσι η ομάδα της Λέσβου έμεινε δυο λεπτά αργότερα με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ελλακόπουλου, με τα εναπομείναντα λεπτά να αποκτούν τυπικό χαρακτήρα παρά την ευκαιρία του Αναστασιάδη να μειώσει στο 73ο μετά από κόρνερ του Τσαμπούρη. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και ο Ζησόπουλος.

Αστέρας (Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Γκοϊάν, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Κουρμπέλης, Ιγκλέσιας (Τορμένα 83′), Νίκο Φερνάντες (Μπερτόλιο 46′), Στανισάβλιεβιτς (Μάσα 59′), Φούντας, Γιάννου.

ΑΕΛ Καλλονής (Καραγεωργίου): Δαύκος, Σπυρόπουλος, Αναστασιάδης, Βαλιός, Σταμπούρης, Καλτσάς, Ελλακόπουλος, Γεωργίου, Γουερέ (Γιουκαρής 69′), Μάρκοβιτς (Μπραούλιο 74′), Μανούσος (Κάρλσον 88′).