Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Εφιαλτική ήττα για Αιολικό

Ο Αιολικός γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την ομάδα των Αγίων Αναργύρων με σκορ 0-1, σε ένα παιχνίδι που έχει πολλά παράπονα από την διαιτησία, με την ομάδα του Στύλου να μην μπορεί να βρει δίχτυα για ακόμη μία αναμέτρηση, ούτε να κρατήσει όμως το μηδέν στην άμυνα.

Ο Αιολικός υποδέχθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης την ομάδα των Αγίων Αναργύρων, μία ομάδα εξίσου ψηλά στην βαθμολογία και με τους ίδιους στόχους με τον Αιολικό. Κάτι που έκανε την αναμέτρηση ενδιαφέρουσα, καθώς και οι δύο ομάδες θα έπαιζαν για την νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με τον Αιολικό να έχει καλή διάθεση και να πιέζει ψηλά. Στο 2ο μόλις λεπτό, ο Αιολικός ζήτησε πέναλτι από τον διαιτητή της αναμέτρησης Λεμπέση σε ανατροπή του Σεφουλάι εντός της μεγάλης περιοχής, με τον διαιτητή να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι. Φάση-καρμπόν στο 7ο λεπτό, με πρωταγωνιστή και πάλι τον Σεφουλάι, με τον Λεμπέση και πάλι να δείχνει την μπάλα.

Μετά τα δέκα πρώτα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την επίδοσή τους, και στο 12΄ έκαναν μια πρώτη απειλητική κίνηση προς την περιοχή του Αιολικού, με την μπάλα να απομακρύνεται πριν απειληθεί περαιτέρω ο Ζαχαρής. Στο 22΄ ο Αιολικός βρέθηκε και πάλι μπροστά από τα καρέ των Αγίων Αναργύρων, χάρη στο φάουλ που εκτέλεσε ο Βουτσιώτης, με την κεφαλιά του Ποτουρίδη να μην βρίσκει στόχο.

Στιγμές αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν, αυτή την φορά με σουτ του Γκεμίση, χωρίς αποτέλεσμα. Ο ρυθμός παρέμενε έντονος και στο 37΄ λίγο έλειψε μετά από κακό υπολογισμό στην έξοδο του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Χατζηεμμανουήλ να επιτευχθεί το τέρμα για την ομάδα του Αιολικού, αλλά κανείς παίκτης δεν κατάφερε να την σπρώξει στα δίχτυα. Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, λίγο έλειψε ο Ποτουρίδης να χριστεί σκόρερ, με την κεφαλιά που επιχείρησε από την σέντρα του Τιάγκο να περνάει ελάχιστα άουτ, με το 0-0 να είναι και σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Αιολικός ζήτησε για τρίτη φορά πέναλτι, και πάλι σε ανατροπή του Σεφουλάι με την κατάληξη να είναι ίδια με τις προηγούμενες φορές. Στο 60΄, οι Άγιοι Ανάργυροι άγγιξαν το 0-1 με το μακρινό σουτ του Μαρτίνου να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ζαχαρή. Στο 65΄ ήταν σειρά του Αιολικού να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ, με τον Βουτσιώτη να βρίσκει τον χώρο για ένα σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Χατζηεμμανουήλ. Ένα λεπτό αργότερα, σε κερδισμένο φάουλ του Αιολικού, ο Τιάγκο ανέλαβε την εκτέλεση, με την μπάλα να περνάει δίπλα από τα δοκάρια.

Το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε λίγο αργότερα, συγκεκριμένα στο 68΄. Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας και σωστούς συνδυασμούς, ο νεοεισελθών Κανελόπουλος έριξε το σουτ, με την μπάλα να αναπαύεται στα δίχτυα του Ζαχαρή για το 0-1, με τους γηπεδούχους να ζητούν την ακύρωση του τέρματος ως οφσάιντ, χωρίς αποτέλεσμα.

Η εξέλιξη αυτή πάγωσε παίκτες και κόσμο, με τον Αιολικό τα επόμενα λεπτά να προσπαθεί να βρει τα πατήματά του και να προσπαθεί να επανέλθει. Στο 74΄, ο Σεφουλάι χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία να σκοράρει, όταν βγαίνει τετ-α-τετ μετά από κάθετη του Βουτσιώτη, με την εκτέλεσή του όμως να μην είναι αυτή που θα έπρεπε και να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια της εστίας των φιλοξενούμενων. Ο Αιολικός συνέχισε να πιέζει, έπαιξε επιθετικά, με σκοπό να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Στις καθυστερήσεις, ένα σουτ του Τσουβαλτσίδη δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον αντίπαλο πορτιέρε, ενώ στην τελευταία ευκαιρία του Αιολικού, ο Βεζιρτζόγλου δεν κατάφερε να νικήσει τον σωστά τοποθετημένο Χατζηεμμανουήλ. Τελευταία ευκαιρία στην αναμέτρηση ήταν για την ομάδα των Αγίων Αναργύρων, με τον Ζαχαρή να δηλώνει παρών στο δυνατό σουτ του Κοντιζά.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Αιολικός γνώρισε την ήττα μέσα στην έδρα του για δεύτερη φορά φέτος, και πλέον δεν έχει περιθώριο για άλλες απώλειες στα υπόλοιπα παιχνίδια, εάν θέλει να συνεχίσει να κυνηγάει την δεύτερη προνομιούχο θέση.

Συνθέσεις:

Αιολικός (Απ. Στύλος): Ζαχαρής, Τσουβαλτσίδης, Κρητικός, Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης (85′ Αδαμόπουλος), Βουτσιώτης, Διαμαντίδης (60′ Παλαμουτσής), Θ. Ποτουρίδης (60′ Βεζιρτζόγλου), Τιάγκο Λαρανζέιρα, Σεφουλάι (75′ Παπαδόπουλος)

Άγιοι Ανάργυροι (Ισ. Σταυριανός): Χατζηεμμανουήλ, Οικονόμου, Μανδύλης, Ανδρέου, Χρόνης, Μαρτίνος, Νταουτάι (64′ Τουλουβασίλης), Γκεμίσης, Κόλλας (83′ Κοντιζάς), Δοροβίνης (71′ Ζάχαρος), Καζβιρόπουλος (67′ Κανελόπουλος).