Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Εύκολα πλην Αιγέα οι πρωτοπόροι

Εύκολο απόγευμα με εξαίρεση τον Αιγέα, είχαν οι πρωτοπόροι της Α’ Τοπικής, στην αυλαία του πρώτου γύρου με τον Όλυμπο να κατακτά τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Η ομάδα της Αγιάσου δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει τον Κεραυνό με 3-0 εντός έδρας και διατηρήθηκε στην κορυφή μαζί με τον Αίγειρο, έχοντας προβάδισμα στην ισοβαθμία. Η ομάδα των Μιστεγνών είχε επίσης εύκολη αποστολή απέναντι στον Ανδρονικά στην Θερμή, κερδίζοντας με 3-0, ενώ με το ίδιο σκορ ο Ατρόμητος Ανεμότιας πέρασε από την Πέτρα επικρατώντας του Αχιλλέα. Στις καθυστερήσεις λυτρώθηκε ο Αιγέας στον Πολιχνίτο παίρνοντας νίκη-χρυσάφι, ενώ μεγάλη σε έκταση και σε αξία νίκη πέτυχε ο Αετός μέσα στον Παπάδο επί της Αναγέννησης με 4-1. Ισόπαλο έληξε το ματς μεταξύ του Μεσοτόπου με τον Αρίωνα Μ., ενώ μεγάλη νίκη με ανατροπή μάλιστα πέτυχε ο Αλκιβιάδης επί του Οδυσσέα Ελύτη με 2-1. Αναλυτικά:

Αναγέννηση – Αετός 1-4

Η μάχη για την 5η θέση ανάμεσα στην Αναγέννηση και τον Αετό καλά κρατεί, με την ομάδα των Λουτρών να φεύγει με θρίαμβο από τον Παπάδο, επικρατώντας με 4-1. Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Τακό, η ομάδα του Διονυσάτου ήταν καταιγιστική, στην συνέχεια ισοφάρισε με τον Βλαστέλλη άμεσα και στην επανάληψη με δυο γκολ του Κροτσίδα και ένα του Σ. Διονυσάτου έφυγαν με το τρίποντο από μια δύσκολη έδρα.

Αίγειρος – Ανδρονικάς 3-0

Δεν δυσκολεύτηκε ο Αίγειρος να επικρατήσει του Ανδρονικά στην Θερμή και με το 3-0 παρέμεινε ισόβαθμος του Ολύμπου στην κορυφή. Ο πρώτος σκόρερ της κατηγορίας Παναγιώτης Βουργουτζής άνοιξε νωρίς το σκορ, ο Χατζηκλειδαράς έκανε το 2-0 και στην επανάληψη ξανά ο Βουργουτζής διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Πολιχνίτος – Αιγέας 0-1

Στις καθυστερήσεις και στο δεύτερο λεπτό συγκεκριμένα, έφυγε νικητής από τον Πολιχνίτο ο Αιγέας, χάρη σε ένα γκολ του Χρυσάφη. Το ματς δεν ήταν καλό καθώς ο δυνατός άνεμος δυσχέραινε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών με τις δυο ομάδες να έχουν ευκαιρίες, αλλά τελικά τη νίκη να την παίρνει αυτή του Πλωμαρίου στα χασομέρια.

Αλκιβιάδης – Οδυσσέας Ελύτης 2-1

Μεγάλη νίκη με ανατροπή μάλιστα για τον Αλκιβιάδη σε ένα ματς έξι πόντων απέναντι στον Οδυσσέα Ελύτη για τον οποίο η κλεψύδρα αδειάζει δραματικά πλέον. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Αναιρούση, αλλά στην επανάληψη ο Ρομέο με δυο δικά του γκολ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της ομάδας του σκορ και να χαρίσει στον Αλκιβιάδη μια σπουδαία από κάθε άποψη νίκη.

Όλυμπος – Κεραυνός 3-0

Δεν μπορούσε να αντισταθεί στις ορέξεις του πρωτοπόρου Ολύμπου ο Κεραυνός, ο οποίος πάντως εμφανίστηκε βελτιωμένος με τον Γιώργο Σπετσιώτη για πρώτη φορά στον πάγκο του. Σκόρερ για την ομάδα του Παπαλόπουλου οι συνήθεις ύποπτοι Πετρουζέλλης, Τόρα και Τσομπανέλλης με την ομάδα της Αγιάσου να κατακτά τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

Μεσότοπος – Αρίων Μ. 1-1

Ανάμεικτα συναισθήματα αφήνει στις δυο ομάδες η ισοπαλία μεταξύ τους, που, όπως εξελίχθηκε το ματς, μάλλον κρίνεται δίκαιη. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πέναλτι μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Σοφιάνη, με τον Μεσότοπο να βρίσκει δρόμο προς τα δίχτυα, με ποιον άλλον, με τον Αλαγιάννη στο ξεκίνημα της επανάληψης. Ωστόσο η αποβολή του Γκέκα στο 80ό και η πίεση των φιλοξενούμενων απέφερε καρπούς στις καθυστερήσεις, όταν ο Ανδριώτης έκανε το 1-1.

Αχιλλέας – Ατρόμητος 0-3

Εύκολο απόγευμα για τον Ατρόμητο απέναντι στο νεανικό σύνολο της Πέτρας που δύσκολα θα σηκώσει κεφάλι. Ο Μ. Ελευθερίου άνοιξε το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Αθανασέλλος έκανε το 0-2 στο 50’ ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Φιλιανός στα μισά της επανάληψης.

Στραβοπάτησε η Προοδευτική

Η ισοπαλία της Προοδευτικής με αντίπαλο τον Ταξιάρχη και μάλιστα στην Σκάλα Καλλονής ήταν το αποτέλεσμα που ξεχώρισε από αυτά της Β’ Τοπικής την Κυριακή. Ο Απόλλων Δαφίων συνέτριψε 7-0 τον Μακαρέα, Παπανικολής και Φίλια νίκησαν, ενώ στον νότιο όμιλο Αρίων Π., Παλλεσβιακός, Ατρόμητος και Ορφέας Κεραμειών προχώρησαν με νίκες.