Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Έκλεισε ο τελικός!

-Αιολικός και Αετός θα παίξουν για το κύπελλο

Έχουμε λοιπόν τις δύο ομάδες που θα κοντραριστούν για τον θεσμό του κυπέλλου για το 2019, με τον Αετό να φτάνει στον τελικό, εκεί που τον περιμένει ο Αιολικός.
Ο Αετός Λουτρών κατάφερε να φτάσει στον τελικό, αποκλείοντας από την συνέχεια του θεσμού την Αναγέννηση Γέρας στον ημιτελικό, την οποία νίκησε με 4-1 στα Λουτρά.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στον ημιτελικό και δίκαια έφτασαν στην ευρεία αυτή νίκη που τους έδωσε και την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου ύστερα από αρκετά χρόνια. Η ομάδα των Λουτρών ευτύχησε να προηγηθεί με σουτ του Βλαστέλλη από σέντρα του Κάρμα. Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν σχετικά άμεσα, ισοφαρίζοντας σε 1-1, με τον Χρυσάφη να δίνει στον Παυλέλλη και αυτός να «κρεμάει» τον Καμπέρ για το 1-1, στο 10΄. Μάλιστα, οι Γεραγώτες έχασαν σπουδαία ευκαιρία και για το 1-2, με το σουτ του Τάκα να εξουδετερώνεται από τον Κάμπερ.
Από το σημείο εκείνο και έπειτα, ο Αετός πήρε τα «κλειδιά» της αναμέτρησης και κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του. Στο 20΄ ο Βέντος έχασε μεγάλη ευκαιρία, δύο λεπτά όμως αργότερα, ο Τζίμης Βλαστέλλης σκόραρε εκ νέου για να δώσει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του, γράφοντας από κοντά το 2-1.

Λίγο αργότερα, ο Βέντος αποχώρησε ως αλλαγή και στην θέση του μπήκε ο Κροτσίδας, από τα πόδια του οποίου ξεκίνησε το τρίτο γκολ της γηπεδούχου. Σέντρα του Κροτσίδα, η μπάλα κοντράρει στους αμυντικούς της ομάδας της Γέρας, φτάνει στα πόδια του Κάρμα και αυτός ανενόχλητος στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Χατζηκλειδαρά για το 3-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου, με τον Αετό να έχει και άλλες αξιόλογες στιγμές πριν το τέλος του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος, η Αναγέννηση έδειξε διάθεση να πιέσει για την επιστροφή της στον αγώνα, με τον Αετό να κάνει σωστή διαχείριση του υπέρ του αποτελέσματος. Οι φιλοξενούμενοι δημιουργούσαν στιγμές χωρίς να απειλούν ουσιαστικά την αντίπαλη εστία και λίγο μετά την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πέτυχαν ακόμα ένα τέρμα, με τον Στρατή Διονυσάτο να γράφει το 4-1 και να κλειδώνει για τα καλά την πρόκριση, αλλά και τον θρίαμβο του Αετού.
Τα τελευταία λεπτά του αγώνα άνηκαν στους γηπεδούχους που είχαν ευκαιρίες και για άλλα τέρματα, με την Αναγέννηση να προσπαθεί πλέον να αποφύγει τον διασυρμό.
Το 4-1 ήταν και το τελικό σκορ, με τον Αετό να επιστρέφει μετά από καιρό σε τελικό κυπέλλου, και θα κοντραριστεί με τον Αιολικό για τον τίτλο.