Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Εκτός Α2 ο Ερμής

-Δεν έκανε την υπέρβαση

Όσο και αν προσπάθησε, ο Ερμής Παμφίλων δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση που ο ίδιος και οι αθλήτριες της ομάδας θα ήθελαν, καθώς έχασε την ευκαιρία για τον προβιβασμό του στην Α2, στο τουρνουά που διεξήχθη από την 1η έως την 5η Μαΐου.
Άδοξα τελείωσε το ταξίδι της γυναικείας ομάδας βόλεϊ του Ερμή Παμφίλων προς την Α2, καθώς στο τουρνουά ανόδου της Πάτρας δεν κατάφερε να ξεπεράσει τα εμπόδια που βρέθηκαν μπροστά του, τερματίζοντας στην τελευταία θέση, χωρίς μάλιστα να καταφέρει να κατακτήσει ούτε ένα σετ στους 4 αγώνες που έδωσε.
Αυτό όμως δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν έδειξε καλό πρόσωπο, καθώς στους περισσότερους αγώνες, ήταν μέσα στην διεκδίκηση των σετ και έβαλε δύσκολα στους αντιπάλους του, που κόπιασαν για να καταβάλουν τον πρωταθλητή Αιγαίου. Η απειρία της ομάδας, όμως, σε συνδυασμό με την απουσία της αρχηγού, Βογιατζή, από τα παιχνίδια ανόδου, φάνηκε καταλυτική.
Στην πρεμιέρα, ο Ερμής είχε αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα του τουρνουά, τον ΕΑ Πατρών, από τον οποίο γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα σημεία υπέρ των γηπεδούχων.
Στην συνέχεια, ήρθε νέα ήττα, αυτή την φορά πιο εύκολα, από το φαβορί για την άνοδο, την πολύ δυνατή ομάδα της Αργυρούπολης επίσης με 3-0 σετ, με τον πρωταθλητή Λέσβου να μην παραδίνεται αμαχητί.
Την τρίτη ημέρα των αγώνων η ομάδα των Παμφίλων έκανε το ρεπό της και την τέταρτη ημέρα, αντιμετώπισε την ομάδα των Αμπελοκήπων, όπου και γνώρισε μια καθαρή ήττα με 3-0 σετ, σε ένα παιχνίδι, που ο αντίπαλος του Ερμή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης, γνωρίζοντας και μαθηματικά τον αποκλεισμό.
Στο τελευταίο παιχνίδι που έδωσε η ομάδα του Ερμή για το τουρνουά, αντιμετώπισε την πρωταθλήτρια ομάδα της Κρήτης, την ΓΕ Ηρακλείου, κλείνοντας το τουρνουά με ακόμη μια ήττα με 3-0 σετ.
Την άνοδο στην Α2, τελικά, πανηγύρισαν η Αργυρούπολη, η ΑΕ Αμπελοκήπων και η ομάδα του Ηρακλείου, με την ομάδα της Πάτρας και τον Ερμή να μένουν εκτός.
Έτσι τελείωσε και το φετινό ταξίδι του Ερμή. Ένα ταξίδι που στο τέλος αφήνει μια πικρόγλυκη γεύση, με την κατάκτηση του πρωταθλήματος Λέσβου, το αήττητο πρωτάθλημα του Αιγαίου αλλά και την συμμετοχή στα μπαράζ ανόδου. Εκεί που όμως δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση απέναντι σε πολύ δυνατούς αντιπάλους, θέτοντας πλέον ως στόχο να επαναλάβει την νέα χρονιά όσα δεν κατάφερε την φετινή και ίσως να προσθέσει… κάτι παραπάνω.