Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Με το ενάμισι πόδι στην Β’ Τοπική ο Κεραυνός

Πολύ κοντά στον υποβιβασμό του στην Β’ Τοπική βρίσκεται πλέον ο Κεραυνός, ο οποίος χτες το απόγευμα γνώρισε την 3η σερί του ήττα στα μπαράζ παραμονής, αυτή την φορά από τον Πολιχνίτο με 2-3. Μια ήττα που μοιάζει καταδικαστική για την ομάδα του Αφάλωνα, αφού εκτός του ότι δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει, έχει μείνει και στο -4 από την παραμονή και χρειάζεται ένα μικρό θαύμα για να σωθεί.

Αντίθετα ο Πολιχνίτος με το διπλό αυτό σώθηκε πλέον και μαθηματικά, ενώ πολύ κοντά στην σωτηρία του είναι και ο Οδυσσέας Ελύτης, ο οποίος παρουσιάζεται εξαιρετικός στην διαδικασία αυτή, κέρδισε και μέσα στο Κάτω Τρίτος τον Αλκιβιάδη με 4-1 και ουσιαστικά ανανέωσε την συμμετοχή του και για την νέα σεζόν στην μεγάλη κατηγορία. Στη Μόρια ο Πολιχνίτος έκανε «πάρτι» στο πρώτο ημίχρονο όπου με δυο γκολ του Ξινού και ένα αυτογκόλ του Τσακίρη, προηγήθηκε με 0-3.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, με τον Τσακίρη να σκοράρει δις αυτή την φορά για την ομάδα του, μείωσαν μέχρι το 2-3, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν έστω τον βαθμό. Παρόμοια σχεδόν η κατάσταση και στο Κάτω Τρίτος, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά και να προηγούνται με 0-2 στο ημίχρονο, χάρη σε γκολ των Μανιού και Κιούρκου. Ο Κατσούρης στο ξεκίνημα της επανάληψης μείωσε προσωρινά σε 1-2,  αλλά οι Αναιρούσης και Παράσχου έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας της Μυτιλήνης. Αποβλήθηκαν οι Βαλσάμης και Γονιδέλλης.