Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Έπεσε μαχητής ο Αιολικός!

Δεν τα κατάφερε τελικά χθες ο Αιολικός να πανηγυρίσει την άνοδο στη Β’ Εθνική, μετά από απουσία 34 χρόνων. Η ομάδα της Μυτιλήνης αναμετρήθηκε με τον Ιωνικό Νίκαιας, στο γήπεδο της Νεάπολης, στο πλαίσιο του δεύτερου αγώνα των μπαράζ ανόδου για τη Β’ Εθνική, και ηττήθηκε με σκορ 2-0, χάνοντας την άνοδο.

Το φιλμ του αγώνα

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Αιολικός παρουσιάστηκε πολύ νωθρός και δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα, δίνοντας δικαιώματα στους γηπεδούχους να αλωνίζουν στον αγωνιστικό χώρο και να σημειώνουν δύο τέρματα, αλλά και τον διαιτητή του αγώνα να “παίζει έδρα”. Συγκεκριμένα, το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν περισσότερο αναγνωριστικό και με δυνατά μαρκαρίσματα. Η πρώτη ευκαιρία σημειώθηκε από πλευράς Αιολικού και από ένα καλό σουτ του Τζόρνταν, στο 9ο λεπτό.
Στο 15ο λεπτό, κι έπειτα από αμφισβητούμενο φάουλ προήλθε το πρώτο τέρμα για τον Ιωνικό. Ο Καλλέργης σέντραρε βαθιά στην μεγάλη περιοχή και από στιγμή αδράνειας της άμυνας του Αιολικού, ο Μουστάκης έγραψε το 1-0. Στα επόμενα λεπτά, η ομάδα της Μυτιλήνης προσπάθησε να ισορροπήσει τον αγώνα και να σημειώσει κάποιο τέρμα, αλλά μάταια. Υπήρξε μια απειλητική σέντρα-σουτ του Βαλιού από τη σέντρα του γηπέδου, με τον τερματοφύλακα του Ιωνικού να αποσοβεί τον κίνδυνο, έχοντας και τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού. Στο 32ο λεπτό, ακυρώθηκε, ορθώς, γκολ της ομάδας της Νεάπολης, ως οφσάιντ. Κι ό,τι δεν έγινε στο 32ο λεπτό, έγινε στο 37ο λεπτό, έπειτα από λάθος μεταβίβαση του Κρητικού, με τον Κουιρουκίδη να κάνει το 2-0, με υποδειγματικό πλασάρισμα.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι, με τον Αιολικό να προσπαθεί να πετύχει κάποιο τέρμα, ώστε να μπει ξανά στο κλίμα της ανόδου, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Ο Ιωνικός κινήθηκε συντηρητικά, κλείστηκε και περίμενε την ομάδα της Μυτιλήνης πίσω από τη σέντρα. Ο χρόνος κυλούσε και το σκορ παρέμεινε στο 2-0, με αξιοσημείωτες φάσεις δύο καλά σουτ του πρώτου του βιολιού, Δημήτρη Βουτσιώτη. Το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα βρήκε την ομάδα της Νίκαιας να ανεβαίνει στη Β’ Εθνική.
Ο ΑΙΟ παρά την ήττα, απέδειξε τη φετινή περίοδο πως με πρόγραμμα, στήριξη του φετινού ρόστερ και με προσθήκη δύο-τριών πρωτοκλασάτων παικτών, θα είναι πρωταγωνιστής και θα καταφέρει την άνοδο. Μια άνοδο που μπορεί να επιτευχθεί και την τωρινή περίοδο, λόγω της αναδιάρθρωσης που πρόκειται να πραγματοποιηθεί στο Ελληνικό Ποδόσφαιρο.
Αξιοσημείωτη, και η παρουσία 80, πλέον φιλάθλων του Αιολικού, που ήταν σε μια “έδρα καμίνι” και στήριξαν τις προσπάθειες της ομάδας τους. Έδωσαν στήριξη στην ομάδα τους, χωρίς να βρίσουν κανέναν, και τραγουδούσαν τα συνθήματα “Είναι ωραίο να είσαι ΑΙΟ”, “ΑΙΟ θυμήσου για μια ζωή μαζί σου” και το “Σταύρος Γρυπιώτης ΑΙΟΛΙΚΟΣ”. Ένας Σταύρος Γρυπιώτης, που αν και πρόεδρος, βρισκόταν ανάμεσά τους, στην κερκίδα των φιλοξενουμένων.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Δημακάκος, Καρέλης (46′ Θέος), Ατματζίδης, Κουιρουκίδης (86′ Μανωλάς), Γκοτσούλιας, Καλλέργης (90+1′ Τσιριγώτης), Μουστάκης, Πατσατζόγλου, Πλάκας, Πογοσιάν (63′ Κατσικογιάννης).
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Απόστολος Στύλος): Κουμπάς, Λαμπράκης (58′ Ποτουρίδης), Κρητικός (46′ Βουτσιώτης), Μπούζουρας, Τζόρνταν, Βαλιός, Τάχιας (86′ λ.τ Καρυτινός), Κατσίκης (79′ Λάλας), Τσουβαλτσίδης, Διαμαντίδης, Τσουμπανέλλης.