Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

“Έπιασε πάτο” η Καλλονή

Ιδανική “αυτόχειρας” αποδείχτηκε για μια ακόμη φορά η Καλλονή, χάνοντας χτες το μεσημέρι ένα δικό της παιχνίδι και την μεγάλη ευκαιρία να ξεκινήσει την ανάκαμψή της. Η ομάδα της Λέσβου ηττήθηκε με 3-1 στην Ελευσίνα από τον Πανελευσινιακό, στο παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής της Football League και βρίσκεται πλέον στην τελευταία θέση της βαθμολογίας ισόβαθμη του χτεσινού της αντιπάλου και με το μέλλον να μοιάζει εξαιρετικά αμφίβολο ως προς την επιβίωσή της.

Η Καλλονή “αυτοκτόνησε” αφού έχασε πέναλτι στο 1-1, είχε κλασική ευκαιρία αμέσως μετά και γενικότερα άξιζε το τρίποντο αλλά… Πλέον η κατάσταση είναι κάτι παραπάνω από δραματική με την ομάδα να έχει ουσιαστικά ξεμείνει από έμπειρους παίκτες, με το ρόστερ να απαρτίζεται περισσότερο από την περσινή Κ20 και τις μεταγραφές μόνο να ακούγονται ως φήμες και τίποτα χειροπιαστό. Μάλιστα πληροφορίες αναφέρουν πως σήμερα θα αποχωρήσει άλλος ένας παίκτης.

Πριν καλά-καλά προλάβουν να μπουν στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες, η Ελευσίνα άνοιξε το σκορ με τον Αγγελούδη με ψηλοκρεμαστό σουτ να νικά τον Μανιάτη για το 1-0.  Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με δυο φάουλ του Λαμπράκη που δεν βρήκαν στόχο, στο 25ο με τον Φράγκο να μην μπορεί να νικήσει τον Μακρυωνίτη μετά από σέντρα του Λαμπράκη, ενώ δέκα λεπτά μετά ο Λαμπράκης και πάλι δημιούργησε την φάση με τον Αποστόλου να μην μπορεί να νικήσει τον Μακρυωνίτη που έδιωξε σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος που ήταν αρκετά σκληρό, με τον διαιτητή να δείχνει 3 κίτρινες στους γηπεδούχους και μια στον Λαμπράκη από πλευράς Καλλονής.

Στην επανάληψη και στα πρώτα είκοσι λεπτά η Καλλονή έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο. Αρχικά ισοφάρισε στο 55ο με τον Ευαγγελιδάκη να εκμεταλλεύεται κόρνερ του Λαμπράκη και σύγχυση στα καρέ των γηπεδούχων και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Φράγκος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Κωνσταντινίδη, αλλά ο επιθετικός της Καλλονής νικήθηκε από τον Μακρυωνίτη χάνοντας την μεγάλη ευκαιρία να κάνει την ολική ανατροπή. Στο 65ο ήταν η σειρά του Ζουλιώτη να χάσει μοναδική ευκαιρία όταν μετά από κάθετη πάσα του Λαμπράκη έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα “έγλειψε” το δοκάρι και κατέληξε άουτ.

Και αφού η Καλλονή δεν μπόρεσε να ανατρέψει πλήρως το σκηνικό, ο Πανελευσινιακός την τιμώρησε πετυχαίνοντας μέσα σε πέντε λεπτά δυο γκολ. Αρχικά στο 71ο μετά  από φάουλ του Σταματάκη και κεφαλιά του Πρίντεμπς  που έκανε το 2-1 και στο 76ο με τον Σταματάκη να εκμεταλλεύεται τραγικό λάθος του Μανιάτη και να κάνει το 3-1, που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος αφού οι της Καλλονής δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψουν ξανά στην διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θανάσης Δημόπουλος): Μακρυωνίτης, Γραικός, Καμπούρης, Τσούπρος, Σιλιγαρδάκης, Σταματάκης (80’ Κορομηλάς), Ζέλιος (58’ Κωνσταντινίδης), Κασνέτση, Νίασον, Πρίντεμπς, Αγγελούδης (65’ Δημόπουλος).

ΚΑΛΛΟΝΗ (Δημήτρης Γαβαλάς): Μανιάτης, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Σάββα, Αποστόλου, Ευαγγελιδάκης (83’ Τριανταφύλλου), Αγριμάκης (46’ Σοφιάνης), Λίταινας, Γιουκαρής (81΄Γιώργου), Λαμπράκης, Φράγκος.

Απόλλων – ΟΦΗ                                0-0

Πανελευσινιακός – Καλλονή               3-1

Λαμία – Αχαρναϊκός                           3-0