Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Έσωσε την πρόκριση στα πέναλτι!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον γκολκίπερ Νίκο Σφύρλα ο Αιολικός νίκησε 4-2 στα πέναλτι την ΑΕ Βαθύλλου Πανσαμιακού, παίρνοντας με αυτό τον τρόπο την πρόκριση για την δεύτερη φάση του κυπέλλου. Ο τερματοφύλακας των Μυτιληνιών, ο οποίος έκανε προπονήσεις το τελευταίο διάστημα μαζί με την υπόλοιπη ομάδα προερχόμενος από τα τμήματα υποδομής του Ολυμπιακού ήταν ο βασικός και μοναδικός διαθέσιμος γκολκίπερ, κρατώντας το μηδέν στην κανονική διάρκεια, ενώ χρειάστηκε και η συμβολή του στα πέναλτι.

Στο παιχνίδι ο Αιολικός που παρατάχθηκε με 16 παίκτες στη Σάμο ξεκίνησε ιδανικά έχοντας τρεις καλές στιγμές στο πρώτο μέρος με τους Σοφιάνη, Παρέλλη και ένα φάουλ του Σεφουλάι που απέκρουσε ο Μαρίνος, χωρίς ωστόσο να καταλήγει κάποια από αυτές τις ευκαιρίες στα δίχτυα. Στην επανάληψη ο Πανσαμιακός ανέβασε την απόδοσή του και στο 62΄ απείλησε για πρώτη φορά με τον Βαγιανό, αλλά ο Σφύρλας του είπε όχι. Λίγο μετά ήταν η σειρά του Τσομπανέλλη από πλευράς Αιολικού να κάνει ευκαιρία, με το σουτ να περνάει λίγο δίπλα από τα δοκάρια. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί η ομάδα της Μυτιλήνης είχε διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, χωρίς ωστόσο να το καταφέρει.

Μάλιστα ένα λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο Αιολικός έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κατσίκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα και το κλίμα άρχισε να στραβώνει για τα καλά. Στο δεύτερο ημίχρονο του έξτρα ημιώρου δεν άλλαξε κάτι, ο Αιολικός κρατούσε με νύχια και με δόντια το 0-0 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Η ομάδα της Μυτιλήνης αποδείχθηκε ψύχραιμη ευστοχώντας σε τέσσερα πέναλτι με τους Κρητικό, Παρέλλη, Βαλιό και Σοφιάνη, ενώ από την άλλη ο Πανσαμιακός σκόραρε δύο φορές με τον Σφύρλα να αποκρούει το πρώτο και το άλλο να χτυπάει στο δοκάρι, με το τελικό 4-2 στη ρώσικη ρουλέτα να δίνει μια δύσκολη πρόκριση στον Αιολικό στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι και το σίγουρο είναι πως πρέπει να διορθωθούν πολλά εν όψει και της έναρξης του πρωταθλήματος, έχοντας στο ρόστερ τον πολύ χρήσιμο, όπως αποδείχθηκε, Σφύρλα, αλλά και τον Χρήστο Αντωνίου, ο οποίος αποκτήθηκε από τον Διαγόρα Ρόδου και έχει παίξει σε Εργοτέλη και ΑΕΚ.

Να σημειωθεί πως ο Αιολικός διαμαρτύρεται έντονα και για δύο πέναλτι τα οποία δεν δόθηκαν, το ένα στο 80΄ και το άλλο στην παράταση με τον Σοφιάνη. Πλέον η ομάδα της Μυτιλήνης θα αντιμετωπίσει στην δεύτερη φάση του κυπέλλου την Κόρινθο 06΄ την επόμενη Τετάρτη στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης.

ΑΕ Βαθύλλου Πανσαμιακού: Μαρίνος (46΄ Πέρνι), Κατζιώτης, Βελάνης, Χατζηπαναγιώτης Akulli, Θύμιος, Κοκκινάκη (60΄ Τσιώλης), Βαγιανός, Σίδερης, Γεωργιάδης (106΄ Γιαννούλης), Βαρδίκος

Αιολικός: (Γεωργαράς)  Σφύρλας, Καλόμπο, Καλαφάτης, Κρητικός, Βαλιός, Τσομπανέλλης, Σεφουλάι (79΄ Γαβαλάς), Κατσίκης, Σοφιάνης, Παλαμουτσής, Παρέλλης.