Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Έτσι δεν πάει πουθενά

Την δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα γνώρισε ο Αιολικός, αυτή τη φορά από τον Κιθαιρώνα Καπαρελλίου με 1-0 και πλέον η κατάσταση για την ομάδα της Μυτιλήνης δυσκολεύει αρκετά εν όψει της συνέχειας. Οι κυανόλευκοι που παρατάχθηκαν στο παιχνίδι με δύο σημαντικές απουσίες αυτές των Κατσίκη και Τσομπανέλλη ήξεραν εξ αρχής πως θα είχαν δύσκολο έργο, όμως ήταν αποφασισμένοι να φύγουν με θετικό αποτέλεσμα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αιολικός είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης αφού δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον αντίπαλο, ενώ η καλύτερη στιγμή για την ομάδα της Μυτιλήνης καταγράφηκε στο 28ο λεπτό όταν ο Μπουρούς επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Γερογιάννης. Καμία άλλη φάση δεν υπήρξε μπροστά από τις δύο εστίες με το 0-0 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε καθώς ο Κιθαιρώνας ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και έφθασε κοντά στο 1-0 με τη συμπλήρωση 57 λεπτών στο παιχνίδι, όταν ο Πατσιλής προσπάθησε να κρεμάσει τον Σφύρλα με τον τερματοφύλακα του Αιολικού να απομακρύνει εντυπωσιακά την μπάλα. Όμως ένα λεπτό μετά η ομάδα της Μυτιλήνης βρέθηκε πίσω στο σκορ από στημένη φάση, με τον Αργυρίου να εκτελεί φάουλ και τον Ευθυμίου να χρίζεται σκόρερ με το κεφάλι. Στη συνέχεια με κάποιες διαρθρωτικές κινήσεις το τεχνικό δίδυμο Παππά – Αντωνάκα προσπάθησε να κάνει πιο επιθετικό τον Αιολικό, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Γερογιάννη σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και μοιραία ήρθε μια ακόμα ήττα, που καθηλώνει τον Αιολικό στην προτελευταία θέση, με το εξ αναβολής αυριανό παιχνίδι απέναντι στην Θύελλα Ραφήνας, στο γήπεδο του Πλωμαρίου, να παίρνει χαρακτήρα τελικού, παρότι ακόμα το πρωτάθλημα έχει αρκετό δρόμο.

Κιθαιρών Καπαρελλίου: Γερογιάννης, Τζανέτος (80′ Πλαστουργός), Σεχάϊ, Ευθυμίου, Τσέλλος, Λάμπρου, Αργυρίου (90′ Δαδάκος), Αποστολόπουλος, Μερκούρης (65′ Παπαευθυμίου), Σκουρτανιώτης, Πατσιλής (86′ Γκαρδιακός)

Αιολικός: Σφύρλας, Αγριμάκης, Καλαφάτης (85′ Ματάϊ), Κρητικός, Βαλιός, Παλαμουτσής (83′ Καλόμπο), Λαμπράκης, Λαζαρίδης, Κόρνεφ (76′ Σεκού), Μπουρούς, Σπόλιαριτς