Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

Εύκολες νίκες για Αετό και Όλυμπο

Αμετάβλητη παρέμεινε η κορυφή μετά και την διεξαγωγή της 10ης αγωνιστικής με τον πρωτοπόρο Αετό να κερδίζει άνετα τον Ανδρονικά με το ευρύ 6-2. Έτσι η ομάδα των Λουτρών συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας κρατώντας και το αήττητο. Ο Όλυμπος που ακολουθεί στη δεύτερη θέση δεν συνάντησε πρόβλημα απέναντι στον ουραγό ΑΟ Βασιλικών τον οποίο νίκησε με 5-0.

Την εξαιρετική της πορεία στο φετινό πρωτάθλημα συνεχίζει η Προοδευτική, η οποία πέρασε και από τον Παπάδο επικρατώντας 1-0 της Αναγέννησης Γέρας, ενώ σημαντική νίκη πήρε ο Αρίων Μήθυμνας επί του Οδυσσέα Ελύτη με το ίδιο σκορ σκαρφαλώνοντας στην τέταρτη θέση. Πιο κοντά στην πρώτη τετράδα βρίσκεται πλέον ο Αιγέας που νίκησε 3-0 την Φίλια εκτός έδρας. Δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για τον Απόλλωνα Δαφίων που επικράτησε 3-1 με ανατροπή του Ορφέα Κεραμειών, ενώ ο Μεσότοπος πήρε άλλους τρεις βαθμούς κερδίζοντας τον Ατρόμητο με 2-1.

Ανδρονικάς – Αετός 2-6: Συνεχίζει ακάθεκτος

Ούτε ο Ανδρονικάς στάθηκε εμπόδιο για τον Αετό που πέρασε και από τα Παράκοιλα νικώντας άνετα με 6-2. Σχεδόν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η ομάδα των Λουτρών πήρε δίκαια το τρίποντο. Μέσα σε τρία λεπτά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 3-0 με γκολ από τους Βλαστέλλη, Καπταγιάννη και Κριπιντίρη. Στο 41΄ ο Ανδρονικάς μείωσε σε 3-1 με τον Χρήστο Κουτλή, όμως λίγο πριν κλείσει το πρώτο μέρος ο Κοντονικάς έκανε το 4-1.

Ακολούθησε ακόμα ένα γκολ από τον Τζίμη Βλαστέλλη, ο Ανδρονικάς μείωσε σε 5-2 πέναλτι του Στρατή Δελόλμα, αλλά ο Αετός βρήκε και έκτο τέρμα με τον Μανιό. Να σημειωθεί πως λίγο πριν το φινάλε του αγώνα τραυματίστηκε σοβαρά ο υπηρεσιακός τερματοφύλακας του Ανδρονικά, Κουτλής, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν και ένα δοκάρι στο πρώτο μέρος.

ΑΟ Βασιλικών – Όλυμπος 0-5: Άνετος και ωραίος

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε ο Όλυμπος απέναντι στον ΑΟ Βασιλικών επικρατώντας 5-0. Το συγκρότημα του Θόδωρου Παπαλόπουλου ήταν εξ αρχής το φαβορί για τους τρεις βαθμούς, κάτι που επιβεβαίωσε και στο παιχνίδι. Ο Όλυμπος άνοιξε νωρίς το σκορ με τον Καλουτζή, για να έρθει λίγο αργότερα ο Πετρουζέλλης να κάνει το 0-2, που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα της Αγιάσου σημείωσε ακόμα τρία τέρματα αρχικά στο 50΄ με τον Καλουτζή, ενώ λίγο μετά ο ίδιος ξαναχτύπησε για να κάνει χατ-τρικ.

Το τελικό 0-5 πέτυχε ο Συβρής με διαγώνιο πλασέ, ενώ οι νικητές είχαν και ένα δοκάρι με τον Πετρουζέλλη. Να τονίσουμε πως από τον ΑΟ Βασιλικών αποβλήθηκε με δεύτερη κιτρίνη κάρτα  ο Βαμβαδέλλης, ενώ για τον Όλυμπο ο Θόδωρος Παπαλόπουλος από τον πάγκο με απευθείας κόκκινη για διαμαρτυρία.

Αν/ση Γέρας – Προοδευτική 0-1: Από νίκη σε νίκη!

Η ομάδα-έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος, Προοδευτική, νίκησε και την Αναγέννηση Γέρας με 1-0 στον Παπάδο. Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο για ακόμα μια φορά και πλέον μπορούν να κάνουν όνειρα για τετράδα. Το πάλεψε η Γέρα, η οποία έχει πολλά παράπονα για τη διαιτησία ζητώντας δύο πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο, το ένα σε ανατροπή του Βασίλογλου και το άλλο σε χέρι παίκτη της Προοδευτικής.

Στο πρώτο μέρος η Αναγέννηση είχε δοκάρι με τον Τρεμούλα στο 40΄ στην καλύτερη στιγμή του αγώνα. Στην επανάληψη η Προοδευτική ανέβασε στροφές, δημιούργησε πολλές φάσεις και βρήκε το νικητήριο γκολ στο 65΄ με κεφαλιά από τον Σούβλατζη.

Αρίων Μήθυμνας – Οδυσσέας Ελύτης 1-0: Τον λύτρωσε ο Τηνιακός

Μπορεί να δυσκολεύτηκε, όμως ο Αρίων Μήθυμνας κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες επικρατώντας 1-0 του αξιόμαχου Οδυσσέα Ελύτη που στάθηκε πολύ καλά στην αναμέτρηση. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημειώθηκε στο 74ο λεπτό από τον νεαρό Στρατή Τηνιακό, ο οποίος με όμορφο πλασέ χάρισε στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς. Να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι.

Φίλια – Αιγέας 0-3: Ανεβαίνει

Ο Αιγέας νίκησε 3-0 την Φίλια εκτός έδρας και φαίνεται να καλύπτει το χαμένο έδαφος πλησιάζοντας την πρώτη τετράδα. Η ομάδα του Πλωμαρίου έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και κατάφερε να φύγει με ένα σπουδαίο διπλό από τη Φίλια. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 31΄ με γκολ από τον Χρυσάφη, ενώ στο δεύτερο μέρος σημείωσαν ακόμα δύο τέρματα με τους Πρωτούλη και Μαμάκο. Οι νικητές είχαν και ένα δοκάρι με τον Τοπάλι. Η Φίλια έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία και διαμαρτύρεται έντονα για την αποβολή του γκολκίπερ Φαράκλα, αλλά και για κάποιες άλλες φάσεις. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι και ο Αιγέας λόγω αποβολής του Χρυσάφη.

Ορφέας Κεραμειών – Απόλλων Δαφίων 1-3: Διπλό με ανατροπή

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ο Απόλλων Δαφίων κατάφερε τελικά να φύγει με τους τρεις βαθμούς από τα Λουτρά νικώντας 3-1 τον Ορφέα Κεραμειών. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Αθανασούλη, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Πάρη Καραϊσκάκη καθώς ο Απόλλων ανέβασε την απόδοσή του και γύρισε το παιχνίδι με δύο γκολ από τον Καβαλίκα και ένα του Σεφουλάι. Μάλιστα κατά τη διάρκεια του αγώνα ακυρώθηκε γκολ ως οφσάιντ από πλευράς Απόλλωνα.

Μεσότοπος – Ατρόμητος Ανεμότιας 2-1: Σημαντική νίκη

Σημαντική νίκη πήρε ο Μεσότοπος στην έδρα του επί του Ατρόμητου Ανεμότιας με 2-1. Οι νικητές πήραν τρίποντο ψυχολογίας εν όψει της συνέχειας στην προσπάθεια που κάνουν ώστε να πλησιάσουν τις πρώτες θέσεις. Ο Μεσότοπος άνοιξε το σκορ με τον Χατζηβαγιάννη, όμως ο Ατρόμητος έφθασε στην ισοφάριση με κεφαλιά από τον Τηνιακό. Λίγο μετά ο Τσατσάκης με ένα υπέροχο ψαλιδάκι έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του, η οποία το κράτησε ως το φινάλε παίρνοντας τους τρεις βαθμούς. Ο Μεσότοπος είχε και δοκάρι με τον Χατζηβαγιάννη.