Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Φάνηκε ποιος το χρειάζεται!

-Δεύτερη σερί ήττα από ομάδα που κινδυνεύει

Μετά από τους μεγάλους, ήρθε η ώρα που ο Ήφαιστος γνώρισε την ήττα στην έδρα του και από μια ομάδα από τα χαμηλά της βαθμολογίας. Ο λόγος για το Ρέθυμνο, που επικράτησε με 77-80 της ομάδας της Λήμνου στο κατάμεστο «Νίκος Σαμαράς», για την μεταξύ τους αναμέτρηση στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Basket League.
Η ομάδα του Μανωλόπουλου δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το «σπίτι» της και έχασε από τους Κρητικούς, που καίγονται για νίκες, καθώς κινδυνεύουν με υποβιβασμό. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στη σειρά για την ομάδα της Λήμνου, και πάλι από ομάδα που παλεύει για την παραμονή της, όπως και η Κύμη την προηγούμενη αγωνιστική.
Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν διαφορές, αλλά πάντα να υπάρχει απάντηση από την άλλη. Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Ήφαιστος ήταν αυτός που κατάφερε πρώτος να ξεφύγει με μεγαλύτερη διαφορά του ενός σουτ (17-14), με το Ρέθυμνο να απαντάει και να φτάνει στην λήξη της περιόδου με το σκορ στο 20-24.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε έως και τους 10 πόντους για τους φιλοξενούμενους (22-32), με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν στο παιχνίδι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, μειώνοντας σε 37-40.
Με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, το Ρέθυμνο έκανε το 43-49, με τον Ήφαιστο να καταφέρνει να απαντήσει και να περάσει και μπροστά μετά από πολλή ώρα, με 53-53. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 56-59 και όλα θα κρίνονταν στα τελευταία δέκα λεπτά.
Τότε, ο καλύτερος παίκτης του Ρεθύμνου και ολόκληρης της αναμέτρησης, ο Μπάντερ, πήρε το όπλο του και με κάποια τρίποντα κατάφερε να εκτοξεύσει την διαφορά σε 65-58 και 68-61. Ο Ήφαιστος έκανε ακόμη μια προσπάθεια να μειώσει, έφτασε στο 66-68 και έπειτα στο 75-77. Ο Μπάντερ έγραψε με μεγάλο τρίποντο το 75-80. Ο Χαριτόπουλος κατάφερε να μειώσει σε 77-80 και στην τελευταία φάση, ο Φρεϊμάνις αστόχησε σε τρίποντο, που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση.
Έτσι, ο Ήφαιστος γνώρισε την ήττα από το Ρέθυμνο, και το ρεκόρ του υποχώρησε στο 12-12 και την 6η θέση. Επόμενος αγώνας για τον Ήφαιστο είναι και πάλι στην Λήμνο, με αντίπαλο τον Άρη, το Σάββατο 20 Απριλίου στις 16:45, στο κλειστό της Μύρινας, όπου αναμένεται ακόμη ένα sold out.