Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

«Φωνάζει» ο Ατρόμητος για την διαιτησία

Νωρίς άρχισαν φέτος τα παράπονα για την διαιτησία, καθώς από τις πρώτες κιόλας αγωνιστικές οι παράγοντες των ομάδων βρίσκονται «στα κάγκελα», θεωρώντας ότι αδικούνται. Πολύς λόγος έγινε την περασμένη εβδομάδα για το ματς του Ατρόμητου με τον Όλυμπο, με την ομάδα της Ανεμότιας να εκφράζει παράπονα για την διαιτησία του Κουλουδή και του δεύτερου βοηθού του Καραμπάση, τόσο για την φάση του πέναλτι με το οποίο μείωσε ο Όλυμπος και έμεινε με 10 παίκτες ο Ατρόμητος, όσο και για την απευθείας κόκκινη που αντίκρισε ο Ελευθερίου, μετά από υπόδειξη του επόπτη, για εξύβριση.

Μάλιστα ο Πρόεδρος του Ατρομήτου, Δημήτρης Μητρέλλος, έχοντας ως «μάρτυρα» το βίντεο του αγώνα, προχώρησε σε δήλωση διαμαρτυρίας, τονίζοντας πως η ομάδα του δεν θα πάει φέτος ως πρόβατο επί σφαγή:  «Παρακαλώ πολύ ας μου απαντήσει κάποιος, πού βλέπει ανατροπή ο επόπτης στη φάση του 47’; Αφού η φάση δεν είναι δυνατό να φανεί καθαρά όμως η πορεία της μπάλας μετά δείχνει καθαρά ότι την έχει διώξει ο αμυντικός. Και ας πούμε λοιπόν ότι είδε πέναλτι επόπτης και διαιτητής, θα μας απαντήσουν γιατί τιμωρούν με δεύτερη κίτρινη τον αμυντικό μας παίκτη; Ένα απλό φάουλ είναι, ούτε σκληρό, ούτε επικίνδυνο, ούτε αντιαθλητικό, ούτε σε προφανή θέση για γκολ και σίγουρα δεν πάει με τα δυο πόδια…   Επίσης ας μας πει ο ίδιος επόπτης που υπέδειξε το πέναλτι και την αποβολή, γιατί αποβάλλει και δεύτερο παίκτη μας σε μια ανύποπτη και τελειωμένη φάση και ενώ ο ίδιος έχει δείξει οφσάιντ υπέρ της ομάδας μας; Γιατί δεν ακούει αυτό που ακούν όλοι που ήταν γύρω – γύρω (συμπαίκτες και αντίπαλοι) ότι δηλαδή ο παίχτης απευθυνόμενος στους συμπαίκτες του λέει «ρε μαλ..ες προσέξτε λίγο»… Ή μήπως τιμωρούνται οι μεταξύ συμπαικτών τέτοιου είδους «παλιοκουβέντες» γιατί τότε δεν θα έμενε από καμία ομάδα παίχτης μέσα στο γήπεδο… ποτέ!!!! Τέλος ας μας πει ο κος διαιτητής γιατί υπέδειξε 5 λεπτά καθυστερήσεων σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερες καθυστερήσεις και αντί για 5 τελικά κράτησε 8-9 λεπτά; Πρόκειται για απλή ανικανότητα ή υπάρχει σκοπιμότητα; Πάντως επειδή σε τέσσερα επίσημα παιχνίδια μετράμε ήδη αρκετά φάλτσο σφυρίγματα να ξέρουν αυτοί που πρέπει ότι η ομάδα μας δεν θα μείνει φέτος με σταυρωμένα χέρια, να μας οδηγούν οι απίθανοι αυτοί τύποι σαν πρόβατα επί σφαγή».