Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

“Γλυκόπικρη γεύση” για την Καλλονή

ΜΕ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΤΟΝ ΔΑΥΚΟ ΠΗΡΕ ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ ΕΧΟΝΤΑΣ 2 ΔΟΚΑΡΙΑ

Μια ανάσα απο το πρώτο της διπλό έφτασε χτες το απόγευμα στην Ξάνθη η Καλλονή, μένοντας τελικά στο 0-0, στην δεύτερή της λευκή ισοπαλία μακριά από την Μυτιλήνη, σε ένα παιχνίδι που της αφήνει γλυκόπικρη γεύση. Και αυτό γιατί θα μπορούσε να τελειώσει με οποιοδήποτε αποτέλεσμα, αφού οι δυο ομάδες έχασαν μεγάλες ευκαιρίες, η Καλλονή είχε δυο δοκάρια, το ένα εξ αυτών στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Δαύκο, που την κράτησε σε πολλές φάσεις και έδειξε και πάλι ότι δεν πρόκειται να παρατήσει το πρωτάθλημα, ακόμα και αν έχει υποβιβαστεί. Ωστόσο βρέθηκε και πάλι στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, μετά την απρόσμενη νίκη του Πανθρακικού επί του ΠΑΟΚ.

Με ήρωα τον Δαύκο

Ο Καραγεωργίου ξεκίνησε δεξιά στην άμυνα τον Τσαμπούρη, αριστερό μπακ τον Γκόλια, με Ανασταστιάδη και Μίκιτς στα στόπερ, Καλτσά και Μπλάζιτς αμυντικοί χαφ, Γεωργίου δεξιά, αριστερά ο Γουερέ, με τον Μανούσο πίσω από τον Μάρκοβιτς. Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας με την Ξάνθη να έχει την κατοχή, την Καλλονή να παίζει με αντεπιθέσεις και τον Δαύκο να είναι ο πρωταγωνιστής.

Ο έμπειρος γκολκίπερ αρχικά είπε όχι στο σουτ του Ορφανίδη στο 17ο, ενώ δέκα λεπτά αργότερα σταμάτησε την κεφαλιά του Καπετάνου, διατηρώντας το μηδέν. Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε καλύτερο, με την Ξάνθη να χάνει μοναδικές ευκαιρίες με τον Σολτάνι και τον Γούτα στο 47’, τον Σολτάνι στο 65’ και τον Παπαστεργιανό στο 65’, ο οποίος σε κενή εστία δεν κατάφερε να σκοράρει και τον Δαύκο να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Στο 75ο η Καλλονή θα μπορούσε να “τιμωρήσει” τους γηπεδούχους όταν ο Τσαμπούρης με εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στην επόμενη φάση ο Γουάλας έστειλε την μπάλα άουτ από καλή θέση. Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης η Καλλονή λίγο έλειψε να “κλέψει” το τρίποντο, όταν ο Γεωργίου βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ της Ξάνθης, αλλά το πλασέ του κατέληξε στο κάθετο δοκάρι.

ΞΑΝΘΗ (Ρ. Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Γούτας, Γουάλας, Παπαστεργιανός (78′ Σκούρτης), Βασιλακάκης, Ορφανίδης, Νιέτο (88′ Ντιμιτρόφ), Σολτάνι (66′ Κρίστοφερ), Καπετάνος.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Ν. Καραγεωργίου): Δαύκος, Τσαμπούρης, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Μίκιτς, Καλτσάς, Μπλάζιτς (83′ Ούκα), Γεωργίου, Γουερέ (55′ Ξυδάς), Μανούσος (90′ Γκαμάγκας), Μάρκοβιτς.