Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Η κούπα στον Όλυμπο!

-Το σήκωσε η ομάδα της Αγιάσου!

Πανάξιος πρωταθλητής αναδείχθηκε στην 12η αγωνιστική ο Όλυμπος Αγιάσου, που νίκησε την Αναγέννηση Γέρας με 0-1 και με το τρίποντο κλείδωσε και μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου, δύο αγωνιστικές πριν την αυλαία του ομίλου των Play off.
Έτσι, η ομάδα του Παπαλόπουλου, που κατακτάει τον 5ο τίτλο του με αυτόν στο τιμόνι, θα αγωνισθεί με τον πρωταθλητή Λήμνου, Ηφαιστία Κοντοπουλίου, στα μπαράζ ανόδου, για την συμμετοχή της ομάδας στην Γ΄ εθνική!
Στα υπόλοιπα παιχνίδια, χαμηλό ήταν το ενδιαφέρον, με τις ομάδες απλά να μάχονται για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα, με τον Αετό να επικρατεί με 3-1 του Ατρόμητου Ανεμότιας. Σαρωτικός ήταν και ο Διαγόρας, που επιβλήθηκε με 5-1 του Ανδρονικά, ενώ ο Μεσότοπος μόχθησε αρκετά για να υπερκεράσει το εμπόδιο του Αρίωνα Μήθυμνας με 1-3.

Πρωταθλητής και ωραίος

Αναγέννηση Γέρας – Όλυμπος Αγιάσου 0-1
Την κατάκτηση του τίτλου πανηγυρίζει ο Όλυμπος Αγιάσου, καθώς μετά την νίκη του επί της ο ομάδας της Γέρας κλείδωσε και μαθηματικά την στέψη του.
Η νίκη αυτή όμως δεν ήρθε εύκολα, με το παιχνίδι να είναι πολύ σκληρό και την ομάδα του Παπάδου να είναι αρκετά καλή και πιο απειλητική από τους φιλοξενούμενους.
Με την συμπλήρωση ενός δεκαλέπτου στην αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Μανούσο, με τον Ταξιάρχη Μανούσο να αστοχεί από αρκετά κοντά ένα λεπτό αργότερα. Στο 17΄ο διαιτητής της αναμέτρησης ακύρωσε γκολ για την Αναγέννηση, καταλογίζοντας στον Χατζηκλειδαρά πως σκόραρε από αντικανονική θέση, ευρισκόμενος σε θέση οφσάιντ.
Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Όλυμπος άρχισε να βρίσκει τα πατήματά του στο γήπεδο, και είχε κάποιες καλές στιγμές, αρχικά με μια κεφαλιά του Τσομπανέλλη και λίγο αργότερα με σουτ από πλάγια θέση του Πετρουζέλλη. Ο Ταξιάρχης Μανούσος, που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως ο μοιραίος των γηπεδούχων παρά την εξαιρετική του προσπάθεια στην αναμέτρηση, αστόχησε από κοντά σε κενή εστία, μετά από χαμηλή σέντρα του Τρεμούλα, στέλνοντας την μπάλα εξ επαφής άουτ, δευτερόλεπτα πριν την λήξη του ημιχρόνου.
Ίδια η εικόνα και στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο και τους φιλοξενούμενους να θέλουν να χτυπήσουν στο ανοιχτό γήπεδο. Δέκα λεπτά παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο και ο Χατζηκλειδαράς αστόχησε από καλή θέση. Στο 75΄ ο Όλυμπος έφτασε κοντά στο γκολ, με τον Αναγνώστου να απομακρύνει την μπάλα από σουτ του Τόρα. Ό,τι δεν έκανε όμως ο Τόρα το έκανε ένα λεπτό αργότερα ο Τσομπανέλλης, που με δυνατή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ξυνού, έστειλε την μπάλα στο «Γ» της εστίας της Αναγέννησης γράφοντας το 0-1, με τους φίλους του Ολύμπου και τον πάγκο να ξεσπάνε σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Η εξέλιξη αυτή απογοήτευσε τους γηπεδούχους, που αν και είχαν στην συνέχεια κάποιες καλές στιγμές μπροστά από τα καρέ της Αγιάσου, δεν είχαν το καθαρό μυαλό στην τελική επιλογή και έτσι οδηγήθηκαν στην ήττα, με τον Όλυμπο Αγιάσου να πανηγυρίζει στην έδρα του Παπάδου την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Νίκη και με δέκα

Αετός Λουτρών – Ατρόμητος Ανεμότιας 3-1
Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ανταγωνιστικές ομάδες, ο Αετός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 3-1 του Ατρόμητου, που εισέπραξε διθυραμβικά σχόλια για την εικόνα του για ακόμη ένα παιχνίδι.
Ο Αετός δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι, με τον Κάλφα να αποβάλλεται λίγο μετά το δεκάλεπτο. Αυτό δεν πτόησε την ομάδα των Λουτρών, που κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Τζίμη Βλαστέλλη, μετά από μπέρδεμα στην περιοχή του Ατρόμητου.
Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους, όμως, ήταν σχεδόν άμεση, με τον Γρούβα να σκοράρει με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ για το 1-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μισό, ο Τζίμης Βλαστέλλης έκανε και πάλι την δουλειά για τους γηπεδούχους, σκοράροντας για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στον Αετό. Το τελικό 3-1 ήρθε από όμορφο τέρμα του Συβρή, που «κρέμασε» με πολύ ωραίο τρόπο τον αντίπαλο τερματοφύλακα, κλειδώνοντας την νίκη για την ομάδα του.

Παράσταση για έναν ρόλο

Διαγόρας Αγ. Παρασκευής – Ανδρονικάς Παρακοίλων 5-1
Όντας σε εξαιρετική μέρα, ο Διαγόρας κατάφερε να διασύρει τον Ανδρονικά Παρακοίλων, επικρατώντας με 5-1 στην Αγ. Παρασκευή.
Παίζοντας καταπληκτικό ποδόσφαιρο, ο Διαγόρας κατάφερε να κάμψει εύκολα την αντίσταση του φιλοξενούμενου και μόλις στο 13΄ ο Παρέλλης άνοιξε τον χορό των τερμάτων. Τα τέρματα για την ομάδα του διπλασίασε ο Τσακίρης δέκα λεπτά αργότερα, με τον Παρέλλη, στιγμές αργότερα, να σκοράρει εκ νέου για το 3-0. Ο Βαμβουκλής, λίγο πριν το ημίχρονο, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, μετατρέποντας το β΄ ημίχρονο σε τυπική διαδικασία.
Η εικόνα και ο ρυθμός της αναμέτρησης δεν άλλαξαν στην επανάληψη, με τον Μιχαλάκη να γράφει το 5-0. Το μόνο που κατόρθωσε η ομάδα των Παρακοίλων ήταν να πετύχει με τον Τουμπακάρη το γκολ της τιμής, λίγο πριν την συμπλήρωση των 90 λεπτών, για το τελικό 5-1.

Καθάρισε ο Τσιπάς

Αρίων Μήθυμνας – ΑΟ Μεσοτόπου 1-3
Σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι, Αρίων και Μεσότοπος έδωσαν μια πολύ όμορφη παράσταση, με τον Μεσότοπο να καταφέρνει στο τέλος να επικρατήσει με 1-3 στον Μόλυβο.
Με πρωταγωνιστή τον Φοίβο Τσιπά, ο ΑΟΜ κατάφερε να επιβληθεί σε μια σκληρή αναμέτρηση, απέναντι σε μια ομάδα που εντός έδρας βγάζει πολύ καλή εικόνα.
Ο Φοίβος κατάφερε να δώσει με όμορφο σουτ το προβάδισμα στην ομάδα του με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, με τον Μόλβαλη να κάνει το 1-1 πριν το πέρας του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός ήταν πολύ καλός, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Τελικά, στο 86΄, ο καλύτερος παίκτης της αναμέτρησης, ο Τσιπάς, κατάφερε να σκοράρει για το 1-2 και στιγμές αργότερα, ο ίδιος παίκτης έκανε το 1-3, χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του.