Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Η «Σταχτοπούτα» γονάτισε την έκπληξη!

-Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Ήφαιστος

Μία ακόμη νίκη κατέκτησε ο Ήφαιστος Λήμνου, αφού αυτή την φορά κατάφερε να γονατίσει στην έδρα του την έκπληξη της φετινής σεζόν, το Περιστέρι, που φιγουράρει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.
Στο «κάστρο» της Μύρινας, στο γεμάτο για πολλοστή φορά φέτος Κλειστό Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», ο Ήφαιστος Λήμνου φιλοξένησε το Περιστέρι, για την μεταξύ τους αναμέτρηση στο πλαίσιο του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ήφαιστο να μένει πίσω στο σκορ και να βλέπει την ομάδα του Περιστερίου να παίρνει κάποιες υπέρ της διαφορές. Με την πάροδο του χρόνου η ομάδα του Μανωλόπουλου άρχισε να βρίσκει ρυθμό και κατάφερε να μειώσει και πέντε λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου να προσπεράσει, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους, στο 37-31.
Στην επανάληψη, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, με την ομάδα της Λήμνου να φτάνει στο +14. Οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν να αντιδράσουν και μείωσαν από 53-39 σε 61-56. Το παιχνίδι έφτασε ακόμη και στον πόντο, έξι λεπτά πριν την λήξη. Τότε όμως ο Φρεϊμάνις σημείωσε 6 συνεχόμενους πόντους και πήγε το σκορ στο 70-63.
Οι Περιστεριώτες κατάφεραν πάλι να μειώσουν, κατεβάζοντας την διαφορά στους 3, με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει για το τέλος. Στη συνέχεια όμως και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, με τον Βασιλόπουλο να αστοχεί σε σουτ 5΄΄ πριν από την λήξη και το τελικό 77-73 να δίνει την νίκη στην ομάδα του Ήφαιστου, που βελτίωσε ακόμα πιο πολύ το ρεκόρ του, και πλέον βλέπει ξεκάθαρα πως μπορεί να μπει στα play off.
Πολυτιμότερος για τους γηπεδούχους ήταν ο Χαριτόπουλος, που κατέθεσε σώμα και πνεύμα για την νίκη της ομάδας του, με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ. Σημαντική και η συμβολή των Γκότσερ, Έβανς, Φρεϊμάνις και Γουίγκινς, όντας όλοι διψήφιοι.
Επόμενος αντίπαλος για τον Ήφαιστο θα είναι ο ΠΑΟΚ, τον οποίο θα αντιμετωπίσει το ερχόμενο Σάββατο, 16/3 στις 15:45, με το παιχνίδι να μεταδίδεται από το κανάλι της ΕΡΤ.
Το φιλμ του αγώνα:
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Μπήτης, Ζαχαρής
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 37-31, 58-47, 77-73
ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 13 (2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Έβανς 10, Γουίγκινς 12 (2), Μπρέιζελτον 6 (1/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Φρεϊμάνις 12 (3), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 8 (2), Σταμάτης 2, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 10 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σμιθ 2 (1/8 σουτ).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 11 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκρέι 4 (1), Αγραβάνης, Ντάνιελ 6, Κάλαχαν 9 (3), Μουράτος, Σκορδίλης 22 (9/10 δίποντα), Φιλιππάκος, Χάροου 10 (2), Μπέντιλ 4, Καράμπελας, Μουρ 7.