Είχε τύχη και Γιώτα

Περίεργη η θέση του τερματοφύλακα και άδικη πολλές φορές. Αν βρεθείς σε καλή μέρα μπορεί να γίνεις ήρωας, αν είσαι σε κακή μπορεί να σε “κρεμάσουν” στην πλατεία Συντάγματος. Τρανό παράδειγμα ο “δικός” μας Θανάσης Γιώτας, τερματοφύλακας του Αιολικού, ο οποίος μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα ήταν “ξεχασμένος” στον πάγκο, απόρροια 1-2 κακών εμφανίσεων που είχε κάνει και δύσκολα θα έπαιρνε ξανά ευκαιρίες. Ωστόσο η αποβολή του Ζαχαρή την περασμένη αγωνιστική στην Θήβα του έδωσε την ευκαιρία να ξανασυστηθεί στον προπονητή του και στους ανθρώπους του Αιολικού, πιάνοντας πέναλτι και κρατώντας ζωντανή την ομάδα που στην συνέχεια κέρδισε με 0-3.

Προχθές ο Γιώτας έκανε την εμφάνιση της ζωής του κόντρα στον Φωστήρα πιάνοντας για δεύτερο σερί παιχνίδι πέναλτι, αλλά κάνοντας και καταπληκτικές αποκρούσεις, με τις οποίες ο Αιολικός κατάφερε να πάρει την νίκη με 2-0 απέναντι στην ομάδα του Ταύρου και να στρογγυλοκαθίσει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας του 3ου ομίλου. Πλέον η ομάδα της Μυτιλήνης θα πάει χωρίς άγχος στα εναπομείναντα παιχνίδια, με στόχο να τερματίσει όσο ψηλότερα μπορεί και να θέσει, αν μπορεί, από τώρα τις βάσεις για την επόμενη σεζόν.

Τα γκολ ο Αιολικός, τις ευκαιρίες ο Φωστήρας

Το παιχνίδι στα Λουτρά ξεκίνησε με τον Αιολικό να είναι καλύτερος στο ξεκίνημα και να ανοίγει το σκορ στο 23ο όταν ο Παληγεώργος με μια μπαλιά από την άμυνα έβγαλε τον Ευσταθίου απέναντι από τον  Κορεπίνη και με σουτ στην απέναντι γωνία άνοιξε το σκορ. Το γκολ αυτό λειτούργησε ανάποδα όμως, αφού οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία και κέρδισαν πέναλτι στο 33ο σε ανατροπή του Σκάρου, με τον Γιώτα όμως να μαντεύει σωστά και να αποκρούει την εκτέλεση του Δωροβίνη.

Στο 42ο ο Γιώτας είπε όχι σε κεφαλιά του ίδιου παίκτη, ενώ στο 44ο ο Κριπιντήρης λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι σε προσπάθεια να διώξει. Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη με τον Γιώτα να λέει όχι στο 64ο στον Μεντή από την μικρή περιοχή, ένα λεπτό αργότερα στον Δωροβίνη πέφτοντας με αυτοθυσία στα πόδια του, ενώ στο 70ό ήταν και πάλι εκεί για να αποκρούσει το πλασέ του Σκάρου. Τελικά την λύση έδωσε ο Χρήστου στο 87ο όταν σε μια αντεπίθεση με πλασέ μετά από ασίστ του Μπουρού έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πολλαετίδης): Γιώτας, Κρητικός, Τόλας, Τάχιας, Παληγεώργος (80′ Πάλλα), Κριπιντίρης, Ευσταθίου, Κεσίδης, Ντάμπος (46′ Μπουρούς), Μανουσάκης (69′ Χρήστου), Μουδούρογλου.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ: Κορεπίνης, Κόπελας (75′ Βλάχος), Μανδύλης, Καλημέρης (80′ Βεζύρης Ευαγ.), Μεντής, Ρόκας, Ντάφλας (65′ Μήτκας), Χαρίτος, Κρολ, Δωροβίνης, Σκάρος.

Γιάννης Πολλαετίδης, προπονητής Αιολικού

«Επιτέλους μας χαμογέλασε και η τύχη και πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη που μας δίνει την δυνατότητα να κοιτάμε προς τα πάνω. Μπήκαμε καλά στο παιχνίδι, προηγηθήκαμε, αλλά αντί να πάρουμε ψυχολογία από το γκολ πάθαμε μπλακ-άουτ και δώσαμε την ευκαιρία στον αντίπαλο να μας απειλήσει. Ευτυχώς ο Γιώτας έπιασε το πέναλτι και πήγαμε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ. Στην επανάληψη αλλάξαμε το σύστημα, είχαμε τις ευκαιρίες, αλλά και πάλι από ένα σημείο και μετά δώσαμε δικαιώματα στον αντίπαλο και παίξαμε με αντεπιθέσεις. Αυτό είναι φυσιολογικό για μένα αφού οι παίκτες είναι κουρασμένοι, έπαιξαν 10 στην Θήβα, όλη την εβδομάδα κάναμε προπονήσεις σε δύσκολες συνθήκες και αυτοί που τραβάνε το κουπί όλη την χρονιά, είναι λογικό να έχουν μείνει από δυνάμεις. Συνεχίζουμε όμως και θέλουμε να πάμε όσο πιο ψηλά».