Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ίδια και απαράλλακτη η κορυφή

Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στην κορυφή της Α’ Τοπικής καθώς οι πρωτοπόροι επικράτησαν των αντιπάλων τους. Στην Μήθυμνα ο Διαγόρας μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, κατάφερε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων και με πέναλτι που κέρδισε ο Διακορώνας και εκτέλεσε ο Μαλακός πήρε τη νίκη με 1-0 και επέστρεψε στις νίκες.

Στο Πλωμάρι ο Αιγέας μπήκε και πάλι δυνατά στο παιχνίδι, όπως κάνει σε όλα του τα εντός, προηγήθηκε στο πρώτο τέταρτο με γκολ  των Πρωτούλη και Αγκόλι, έκανε το 3-0 στο ημίωρο με τον Άνταμ, και με άλλο ένα γκολ από Αγκόλι και Άνταμ στην επανάληψη έφτασε άνετα στο 5-0 επί του Κεραυνού. Στην Θερμή ο Αίγειρος είχε αρκετές ευκαιρίες, “πέταξε” ένα ημίχρονο χωρίς γκολ, αλλά στην επανάληψη με γκολ στο ξεκίνημα από τον Μιχαλάκη (είχε και δοκάρι) και στην συνέχεια με τον Συβρή έφτασε στο τρίποντο απέναντι στον Όλυμπο.

Μεγάλη νίκη με ανατροπή μάλιστα πέτυχε ο Αετός μέσα στην Ανεμότια με 2-1, νίκη που σε συνδυασμό με την ήττα της Αναγέννησης του δίνει μεγάλο προβάδισμα στην μάχη της 4ης θέσης. Ο Ατρόμητος προηγήθηκε 1-0 με τον Παπουτσιδέλλη και ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι τον Διονυσάτο και γκολ του Ευαγγέλου το οποίο ακυρώθηκε. Στην επανάληψη ο Αετός αφού ισοφάρισε με τον Σκαλοχωρίτη στο 85ο έκανε την ολική ανατροπή στις καθυστερήσεις με γκολ-πέναλτι του ίδιου παίκτη που κέρδισε ο Κουκέλλης. Μάλιστα ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων και ένταση έξω από τα αποδυτήριά τους.

Εδώ να σημειώσουμε πως ο σκόρερ του Αετού μεταφέρθηκε μετά το παιχνίδι στο νοσοκομείο όπου νοσηλεύεται μέχρι σήμερα με πρόβλημα υγείας. Στον Πολιχνίτο η τοπική ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Ξινό στο τέλος του ημιχρόνου, η Αναγέννηση έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Αφαλωνιάτη για χτύπημα σε αντίπαλο και ο Καβαδάς λίγο πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Στην Πέτρα ο Αχιλλέας πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Οδυσσέα Ελύτη με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες από το 25ο λόγω αποβολής του Γιαγλή, αλλά ο Μανιός στο φινάλε του πρώτου μέρους έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Μυτιλήνης. Στην επανάληψη όμως ο Αχιλλέας πίεσε και κατάφερε μέσα σε δέκα λεπτά με δυο γκολ του Πάντα και ένα του Γρούβα να κάνει το 3-1 και να πάρει την μεγάλης σημασίας νίκη.

Τέλος, στα Λουτρά ο Παλλεσβιακός πήρε μεγάλη νίκη με αντίπαλο τον Βύρωνα και αναθάρρησε μειώνοντας την απόσταση από την γραμμή των μπαράζ.  Ο Βύρωνας με ευνοϊκό τον άνεμο στο πρώτο μέρος κατάφερε να πιάσει στον ύπνο τον αντίπαλό του μόλις στο 5′ μετά από κόρνερ το οποίο κτύπησε ο Δρακούλης, ο Λάλος με άπιαστη κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Με το ξεκίνημα της επανάληψης  οι γηπεδούχοι κατάφεραν με σκόρερ τον Θέμη Καρανίκα (48′) να φθάνουν στην ισοφάριση με κοντινό δυνατό σουτ. Το 2-1 ήρθε στο 56′, επίσης με όμορφη ενέργεια από τον Σωκράτη Παναγιώτου και ο Καρανίκας δέκα λεπτά μετά με σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο τελικό 3-1.

Τρένο ο Αλκιβιάδης

Ο Αλκιβιάδης εξασφάλισε εύκολη νίκη στην Ερεσό  στην 15η αγωνιστική της Β’ Τοπικής και έτσι εξακολουθεί να βρίσκεται  στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα από το Κ. Τρίτος πέρασε από την Ερεσό καταδικάζοντας τον Παπανικολή σε ήττα με 5-1, με τρία γκολ του Μαρίνου Ανήφορου και ένα από τους Γονιδέλλη και Λαμπούκα με πέναλτι. Με μεγάλο πρωταγωνιστή στο παιχνίδι τον Χρήστο Κουτλή που σημείωσε χατ-τρικ, ο Ανδρονικάς νίκησε στην έδρα του την Προοδευτική με 3-0 και βρίσκεται στο κυνήγι της κορυφής. Εύκολη επίσης νίκη πήρε στην έδρα της η Φίλια, καθώς επικράτησε με 3-1 του ΑΟ Βασιλικών με όλα τα γκολ να σημειώνονται στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Φουστέλλης σημείωσε τα δύο πρώτα, ο Καραμιχαλάκης το τρίτο το οποίο ήταν το πρώτο με την νέα του ομάδα, ενώ είχε και δύο δοκάρια επίσης στο πρώτο 45λεπτο. Ένα γκολ από τον Άριελ Γκέκα ήταν αρκετό να χαρίσει την νίκη στον Αστέρα Ιππείου μέσα στην Μόρια, να δώσει βαθμολογικό κίνητρο στην ομάδα του και απεναντίας να βυθίσει τα Λιονταράκια που έμειναν στάσιμα με την ήττα τους αυτή. Δυνατή αναμέτρηση που στιγματίστηκε από τρεις αποβολές, δύο από πλευράς γηπεδούχων ( Ζαφειρίου, Παπαβασιλείου), Κουτσέλλης από τον Αστέρα, όλες με 2η κίτρινη για σκληρά μαρκαρίσματα.

Τέλος, δίκαιη νίκη εξασφάλισε στο Πλωμάρι η Δόξα, καθώς αποδείχθηκε ανώτερη από τον Αίαντα που αυτή τη φορά δεν ήταν καλός και δικαίως ηττήθηκε με 3-0. Στο ντεμπούτο του ο Σαβέλλης έδωσε το προβάδισμα για να ακολουθήσει το γκολ του Ευριπιώτη με απευθείας κόρνερ στο 2ο ημίχρονο. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Φωτεινός. Η αναμέτρηση του ΑΟΜ με τον Απόλλωνα Δαφίων θα γίνει στις 5 Μαρτίου, όπως το είχε ζητήσει ο πρώτος από την ΕΠΣΛ λόγω του γάμου του Στρατή Βασίλογλου ποδοσφαιριστή του Μεσοτόπου, ο οποίος παντρεύτηκε χτες στον Σκόπελο.

Εκπλήξεις στην Γ Τοπική

Ο Ορφέας Κεραμειών, ο οποίος νίκησε 5-0 τον Έφηβο (χατ- τρικ Νικοάλεβ, Καμάτσος,Σφακιανάκης), εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος της Γ’ Τοπικής,  έχοντας πίσω του τον Αρίωνα Παλαιοκήπου, ο οποίος έκανε τα εύκολα, δύσκολα στον Μεσότοπο και λίγο έλειψε να την πατήσει. Προηγήθηκε με 0-2 χάρη στα γκολ των Χαλδέζου 17′ και Λούπου στο 77′ και από εκεί και πέρα έκανε το ματς ντέρμπι. Ο Μακαρέας μείωσε με τον Δρακούλη δύο λεπτά αργότερα και έφθασε στην ισοφάριση στο 81’ με πέναλτι που κτύπησε ο Δ. Κουλουδής ισοφαρίζοντας σε 2-2. Όμως οι παίκτες του Τάκα μπόρεσαν και βρήκαν τα πατήματά τους παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα με γκολ του Τηνιακού στο 85′ και κλείδωσαν την νίκη στο 88΄με τον Δημήτρη Λούπο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-4 για την ομάδα του.

Στην Στύψη ο Καραβαγγέλης αντιμετώπισε έξυπνα τον Ατρόμητο, ο οποίος θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ σε κάποιες καλές στιγμές που είχαν οι παίκτες του, δεν το έκαναν και απεναντίας ο γηπεδούχος με έξυπνη τακτική μπόρεσε να βρει τον τρόπο για τα δίχτυα με τον Τσαΐρη να νικήσει και να βρίσκεται και αυτός στο κόλπο για την τετράδα. Τέλος, η έκπληξη της αγωνιστικής σημειώθηκε στον Μανταμάδο όπου ο Ορφέας Άντισσας έβαλε δύσκολα στον Ταξιάρχη, τον νίκησε με 1-0 και τον έβαλε σε σκέψεις. Το πολύτιμο τέρμα σημείωσε ο Λημνιός στο 27′ με όμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής και παρέμεινε έως το τέλος.