Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ισοπαλία σαν ήττα

Ούτε την ουραγό ΑΕΚ Τρίπολης κατάφερε να νικήσει ο Αιολικός μένοντας στο ισόπαλο 1-1. Η ομάδα της Μυτιλήνης βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, ισοφάρισε στην επανάληψη, όμως τελικά δεν μπόρεσε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την Τρίπολη χάνοντας και άλλο έδαφος στη βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι στην πρώτη καλή στιγμή τους στο παιχνίδι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 18ο λεπτό με σκόρερ τον Ανδριανό, ο οποίος πλάσαρε τον Σφύρλα για το 1-0. Ο Αιολικός προσπάθησε να απαντήσει και απείλησε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με τη συμπλήρωση 24 λεπτών όταν το ευθύβολο σουτ από τον Αγριμάκη έφυγε άουτ. Από το 30΄ και μετά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ακόμα περισσότερο για την ισοφάριση και στο 32΄ είχαν καλή στιγμή με τον Βαλιό όταν το δυνατό σουτ που επιχείρησε απέκρουσε δύσκολα ο Μπροκάκης. Ένα λεπτό μετά η κεφαλιά από τον ίδιο πέρασε έξω, ενώ στο 37΄ ο Αιολικός είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, αλλά η κεφαλιά από τον Γκανάρα που προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο καταγράφηκε στο 44΄ με τον Αγριμάκη να επιχειρεί το σουτ και την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την ομάδα της Μυτιλήνης που έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης με την ΑΕΚ Τρίπολης να κρατά με νύχια και με δόντια το υπέρ της 1-0. Στο 52’ ο Λαμπράκης έκανε το σουτ, ο Μπροκάκης αρχικά του είπε όχι και στη συνέχεια ο Κόρνεφ σε κενή εστία δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Με τη συμπλήρωση 70 λεπτών στον αγώνα ο Αιολικός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κόρνεφ από τον Μπροκάκη, με τον Δημήτρη Μπουρού να αναλαμβάνει την εκτέλεση, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια για το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ της νίκης χωρίς να τα καταφέρουν και μάλιστα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ Τρίπολης έφτασε κοντά στο να πάρει το παιχνίδι, αλλά το σουτ από τον Κατή σταμάτησε στο δοκάρι για καλή τύχη του Αιολικού. Έτσι οι Μυτιληνιοί έμειναν στο τελικό 1-1, αποτέλεσμα που σε καμία περίπτωση δεν άρεσε σε κανέναν.

ΑΕΚ Τρίπολης (Γιώργος Χαρίτος): Μπροκάκης, Πετρόπουλος Ρεν. (14 λ.τρ. Κονκονόζι, 79’  Σελεμίδης), Γκανάρας, Καψής, Καϊάφας, Κακιώνης, Κοντογιαννόπουλος, Αρδάμης, Ανδριανός, Μπούσγας (62’ Κατής), Κολιόπουλος (89’ Τσαλγιτζόπουλος Αθ.)

Αιολικός (Β. Παππάς – Τζ. Αντωνάκας): Σφύρλας, Αγριμάκης, Καλαφάτης, Κρητικός, Βαλιός, Παλαμουτσής (35’ Κόρνεφ), Σπόλιαριτς, Κατσίκης, Λαζαρίδης (64’ Καλόμπο), Μπουρούς, Λαμπράκης