Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ισόπαλο το ντέρμπι, στραβοπάτημα για Αναγέννηση

Λευκή ισοπαλία είχαμε στο ντέρμπι μεταξύ Διαγόρα Αγ. Παρασκευής και Αετό Λουτρών στο παιχνίδι της αγωνιστικής, αποτέλεσμα που άφησε ανοιχτό το θέμα της πρωτιάς στον όμιλο. Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Αιγέας Πλωμαρίου, που επικράτησε με 2-1 του Ανδρονικά Παρακοίλων, με τους γηπεδούχους να μένουν ζωντανοί στο κυνήγι της τέταρτης θέσης και τους φιλοξενούμενους να χάνουν την ευκαιρία να πατήσουν κορυφή. Ο άλλος διεκδικητής της τέταρτης θέσης, ο Αρίων Μήθυμνας ήρθε ισόπαλος 2-2 με τον Πολιχνίτο, ενώ ο Αρίων Παλαιοκήπου, επιβλήθηκε με το ευρύ 1-5 του Αίγειρου Μυστεγνών.

Στο δεύτερο όμιλο, σε σοβαρή απώλεια βαθμών από τον ουραγό υπέπεσε η Αναγέννηση Γέρας που ήρθε ισόπαλη 1-1 με τον Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους, την ίδια ώρα που ο Όλυμπος έσβηνε τις ελπίδες της Προοδευτικής για την τετράδα, επικρατώντας με 4-1 και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση. Καταιγιστικός ο Μεσότοπος, υποχρέωσε τον Ατρόμητο σε ήττα με 1-3 στο ντέρμπι του ομίλου, ενώ την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε ο Οδυσσέας Ελύτης, που επίσης έκοψε τις ελπίδες του Απόλλωνα Δαφίων για τετράδα, νικώντας τον με σκορ 1-2.

Α΄ όμιλος

Με το ντέρμπι να μαγνητίζει το ενδιαφέρον, εξελίχθηκε η 15η  αγωνιστική του πρώτου ομίλου. Ρεπό για τον Παλλεσβιακό.

«Νικητής» ο Αετός

Χωρίς να σημειωθεί κάποιο τέρμα στο παιχνίδι, Διαγόρας Αγ. Παρασκευής και Αετός Λουτρών ήρθαν ισόπαλοι 0-0, αποτέλεσμα που σαφώς ικανοποιεί τη φιλοξενούμενη ομάδα, που κατάφερε να φύγει αήττητη από την έδρα του ανταγωνιστή της για την πρώτη θέση και έτσι να κρατάει την τύχη στα χέρια της. Παρά την πληθώρα ευκαιριών που δημιουργήθηκαν και για τις δύο ομάδες, καμία δεν κατάφερε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία, με τους τερματοφύλακες να κλέβουν την παράσταση. Έτσι το 0-0 ήρθε μοιραία, με τους φιλοξενούμενους να κρατάν την διαφορά του ενός βαθμού από το Διαγόρα.

Για το κόλπο-γκρόσο

Ζωντανός στη μάχη που δίνει για την τετράδα έμεινε ο Αιγέας Πλωμαρίου, που κατάφερε να πάρει τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς εντός έδρας, απέναντι στον Ανδρονικά Παρακοίλων με σκορ 2-1, μένοντας ζωντανός στο κόλπο της τετράδας, σε συνδυασμό με την απώλεια βαθμών του Αρίων Μήθυμνας. Ο Μαμάκος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα σκόραρε για τους γηπεδούχους, ενώ νωρίτερα ο ίδιος παίκτης είχε χάσει πέναλτι. Το σκορ μάλιστα έφτασε στο 2-0 πριν τη λήξη του ημιχρόνου, μετά από προσπάθεια του Γιώργου Βελούτσου, μετουσιώνοντας την υπεροχή του Αιγέα κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου σε ένα σκορ ασφαλείας. Στην επανάληψη η φιλοξενούμενη ομάδα θέλησε να πιέσει, αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω από τη μείωση του σκορ σε 2-1 με τον Κούκο, δέκα λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Μπήκε σε μπελάδες

Αρίων Μήθυμνας και Πολιχνίτος ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στο Μόλυβο, ένα αποτέλεσμα που φέρνει σε μπελάδες τον Αρίωνα, που για ακόμη μια αγωνιστική δεν καταφέρνει να πάρει σαφές προβάδισμα στο κυνήγι της τετράδας. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο παιχνίδι με γκολ του Μόλβαλη, με το 1-0 να είναι και σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος όμως, ο Πολιχνίτος κατάφερε να φτάσει σε ανατροπή του παιχνιδιού, ισοφαρίζοντας αρχικά με το Νικέλλη, λίγο μετά την έναρξη του ημιχρόνου,  και το Σταμογιώργο να δίνει το προβάδισμα στον Πολιχνίτο με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα. Ο Αρίωνας, προσπάθησε να σώσει τουλάχιστον τον πόντο, κάτι που κατάφερε στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Ανδριώτη να σώζει την παρτίδα για τους γηπεδούχους.

Με κεκτημένη ταχύτητα

Μετά τη μεγάλη νίκη επί του Αετού Λουτρών, ο Αρίων Παλαιοκήπου συνέχισε τις καλές εμφανίσεις, αυτή τη φορά απέναντι στον Αίγειρο Μυστεγνών, τον οποίο και υποχρέωσε σε βαριά εντός έδρας ήττα με 1-5, με τους νικητές, να έχουν πλέον και στην άκρη του μυαλού τους, κάποιες ελπίδες για τετράδα. Χατ –τρικ σημείωσε ο Κουπέ για τους φιλοξενούμενους, Τηνιακός και Κιοσές τα άλλα δύο τέρματα.

Β΄ όμιλος

Στραβοπάτημα από το πουθενά για την Αναγέννηση, που έχει συγκάτοικο τον Όλυμπο στην κορυφή του ομίλου, μετά και την 13η αγωνιστική.

Σφαλιάρα για την Αναγέννηση

Η αστοχία των παικτών της και η εξαιρετική εμφάνιση του Δάλα, τερματοφύλακα του Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους, ήταν αυτά που δεν επέτρεψαν στην Αναγέννηση Γέρας να πανηγυρίσει ένα ακόμη τρίποντο, έχοντας πλέον τον Όλυμπο Αγιάσου και πάλι από πάνω της. Οι γηπεδούχοι ήταν αδιαμφισβήτητα ανώτεροι, έχοντας την κατοχή και τις φάσεις, με το Δάλα όμως να κατεβάζει ρολά και να λέει «όχι» σε κάθε επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων. Το μοναδικό γκολ των γηπεδούχων ήρθε από σουτ του Χατζηκλειδαρά που κόντραρε πάνω σε αμυντικό του Αλκιβιάδη, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0, με τον Αλκιβιάδη να απαντάει στο δεύτερο ημίχρονο, όταν μετά από αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους, ο Κουρκουμέλης πέτυχε το γκολ για το 1-1, με το σκορ να μην αλλάζει έως και το τέλος, και τη Γέρα να χάνει δυο πολύτιμους βαθμούς.

Έπιασε κορυφή

Με πολύ καλή παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο, ο Όλυμπος Αγιάσου επικράτησε με 1-4 της Προοδευτικής, ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με τους γηπεδούχους να χάνουν τις όποιες ελπίδες είχαν για την τετράδα. Το σκορ άνοιξε ο Ξυνός για την ομάδα της Αγιάσου, με τον Κουμέλλη να ισοφαρίζει για το 1-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Όλυμπος, που είχε πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων στην αναμέτρηση, έφτασε στο 2-1 με τον Πετρουζέλλη, με τον Καλαφάτη να γράφει το 1-3 δέκα λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε ο Γκέρι λίγο πριν τη λήξη του παιχνιδιού.

Επίπεδα ανώτερος

Εκπληκτικός ήταν ο ΑΟ Μεσοτόπου απέναντι στον Ατρόμητο Ανεμώτιας, του οποίου επιβλήθηκε με σκορ 1-3. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μια κλάση ανώτεροι από τον αντίπαλό τους, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφεραν να πάρουν εύκολα το ντέρμπι. Το σκορ άνοιξε στο ημίωρο ο Ανήφορος, με το Ζαφειρίου να ισοφαρίζει για την τυπικά γηπεδούχο ομάδα λίγο πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη, από πέναλτι που κέρδισε ο Τσατσάκης, ο Ανήφορος και πάλι σκόραρε από τα έντεκα βήματα για το 1-2 στο 75΄, με το τελικό 1-3 να διαμορφώνεται πριν τη λήξη της αναμέτρησης με κεφαλιά του Χατζησπύρου, με το Μεσότοπο να είναι σίγουρα τρίτος και τον Ατρόμητο τέταρτος.

Έκανε την έκπληξη

Αν και οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Κριτσωτάκη νωρίς στην αναμέτρηση, ο Απόλλων Δαφίων έπεσε θύμα μεγάλης έκπληξης γνωρίζοντας την ήττα στο δεύτερο ημίχρονο από τον Οδυσσέα Ελύτη, μένοντας εκτός κόλπου τετράδας. Τα γκολ της ανατροπής για τους φιλοξενούμενους που επέστρεψαν στις επιτυχίες πέτυχαν οι Γιαγλής και Πολύζος.