Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ήταν Θύελλα… στην Σαντορίνη!

-Σημαντική νίκη για τον Αιολικό

Νικητής έφυγε από το γήπεδο Καμαρίου ο Αιολικός, που επικράτησε με 1-2 της Θύελλας, και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες του για την δεύτερη θέση, μετά από το στραβοπάτημα του Ηλυσιακού και την ισοπαλία με την Κόρινθο με το σκορ 1-1, με την διαφορά να είναι στους τρεις πόντους.
Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Αιολικός ήταν καλύτερος του αντιπάλου του, ευτύχησε να προηγηθεί πολύ νωρίς και να ξαναπάρει το προβάδισμα στο τέλος της αναμέτρησης, φεύγοντας νικητής από μια δύσκολη έδρα.
Το παιχνίδι ξεκίνησε, με τον Αιολικό να σκοράρει με το… καλημέρα. Σέντρα για την ομάδα της Μυτιλήνης, σωστή επίθεση με πάσες, η μπάλα κατέληξε στα αριστερά, εκεί που βρισκόταν ο Κρητικός, ο οποίος σέντραρε στην περιοχή και ο Ποτουρίδης με σωστό πλασέ έγραψε το 0-1, με την συμπλήρωση ενός λεπτού αγώνα, με τον Θέμη να μην πανηγυρίζει, σεβόμενος το πέρασμά του από την ομάδα της Σαντορίνης.
Η εξέλιξη αυτή «έκοψε» τα πόδια των γηπεδούχων, καθώς δέχτηκαν ένα τέρμα χωρίς να έχουν προλάβει να την κρατήσουν στιγμή στην κατοχή τους. Αυτό ευνόησε τους φιλοξενούμενους, που εκμεταλλεύτηκαν την ψυχρολουσία των παικτών της Θύελλας και διατήρησαν την υπεροχή τους στο παιχνίδι.
Στο 14΄ ο Ποτουρίδης, μετά από αντεπίθεση της ομάδας της Μυτιλήνης, προσπάθησε να απειλήσει με ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα, η μπάλα «έγλειψε» το δοκάρι, μετά από προσπάθεια του Τσουβαλτσίδη.
Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, η Θύελλα άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να απειλήσει για πρώτη φορά με τον Ερρίκο, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Κουμπά, με τον πορτιέρε του Αιολικού να αποσοβεί τον κίνδυνο σε κόρνερ και να κρατάει ανέπαφη την εστία του. Τελευταία στιγμή του ημιχρόνου, ο «Αίο» θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά του, με τον Βουτσιώτη να κάνει απίστευτη κούρσα από τα δεξιά, να σπάει στον Διαμαντίδη, αλλά αυτός να γλιστράει και να στέλνει την μπάλα πολύ ψηλά εκτός εστίας.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με παρόμοιο τρόπο, όπως και το πρώτο, με τον Αιολικό να βγαίνει στην επίθεση και τον Ποτουρίδη να σουτάρει, με τον Ανδριόλα αυτή την φορά να σταματάει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.
Οι γηπεδούχοι, στην συνέχεια της φάσης ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Αργυρίου από τον Κουμπά, με τον διαιτητή της αναμέτρησης, Αλιάγα, να μην βλέπει κάτι μεμπτό στην φάση και να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι.
Η Θύελλα άρχισε να ανεβάζει την πίεσή της και δημιούργησε αρκετές επικίνδυνες στιγμές στα καρέ του Αιολικού. Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Μάκο επιχείρησε το σουτ με τον Κουμπά να μπλοκάρει σταθερά, ενώ ο Αργυρίου δύο λεπτά αργότερα, αστόχησε με το κεφάλι από κοντά για την ισοφάριση.
Ο Ταχιάς και ο Κρητικός τραυματίστηκαν, με τον Απόστολο Στύλο να προχωράει σε δύο αναγκαστικές αλλαγές, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και να ισοφαρίζουν τελικά στο 71΄ με τον Ζανελάρι, μετά από περιπέτεια της μπάλας στην περιοχή του Αιολικού.
Αξίζει να σημειωθεί πως στο 78΄, ο Αιολικός έγραψε ιστορία στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Ο Απόστολος Στύλος πέρασε στον αγώνα τον Φράνσις Καλόμπο, τον 15χρονο μετανάστη από το Κονγκό, που αποτελεί τον πρώτο μετανάστη που καταφέρνει να παίξει σε επίσημο αγώνα εθνικής κατηγορίας στην Ελλάδα, με το επίτευγμα αυτό του Αιολικού να δημοσιοποιείται από μεγάλα ειδησεογραφικά γραφεία της Ελλάδος.
Μετά την ισοφάριση, ο Αιολικός δεν πτοήθηκε, αντίθετα πείσμωσε και κυνήγησε κε νέου το προβάδισμα. Τελικά κατάφερε να βρει και πάλι τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Τζόρνταν να σεντράρει προς την περιοχή και τον Λαλά να γράφει το 1-2 με εύστοχη κεφαλιά, με τους παίκτες του Αιολικού να ξεσπούν σε έντονους πανηγυρισμούς.
Στην συνέχεια της αναμέτρησης δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο, με τον Αιολικό να προστατεύει επιτυχημένα το προβάδισμά του και να κατακτάει ένα ακόμη σημαντικό τρίποντο. Στις καθυστερήσεις, ο Λαλάς αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες, με τον Αιολικό να τελειώνει με 10 το παιχνίδι.
Συνθέσεις:
Θύελλα Καμαρίου (Κ. Μιχάλης): Ανδριόλας, Σπανός, Γελαδάρης, Μαυρομάτης (37′ Ζανελάρι), Φίλων, Σιμιτσής, Λιγνός (37′ Μάκο), Μαντούσης, Ερρίκος, Αργυρίου, Γιαννής (89′ Δαβηλάς)
Αιολικός (Απ. Στύλος): Κουμπάς, Μπουζούρας, Κρητικός (56′ Λαλάς), Τάχιας (50′ Καπταγιάννης), Βαλιός, Τσομπανέλλης, Τσουβαλτσίδης, Διαμαντίδης (78′ Φράνσις Καλόμπο), Ποτουρίδης (91′ Παπαδόπουλος), Βουτσιώτης, Τζόρνταν