Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ήττες για τις Μικτές Λέσβου στη Χίο

Με ήττα ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους την περασμένη Πέμπτη οι Μικτές Λέσβου ποδοσφαίρου στο τουρνουά του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών Ομάδων παίδων και νέων του 13ου Ομίλου.  Αρχικά οι Παίδες γνώρισαν την ήττα με 1-2 από τις Κυκλάδες, ενώ στην συνέχεια οι  Νέοι αν και προηγήθηκαν με 2-0  στο ημίχρονο, τελικά ηττήθηκαν με 2-3.

Η δυνατή βροχή δυσκόλεψε αρκετά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και στους δύο αγώνες καθώς ο αγωνιστικός χώρος στο Δημοτικό Στάδιο της Χίου ήταν «βαρύς». Για τους Παίδες, ο Καλαβρός με κοντινό σουτ, μέσα από την μικρή περιοχή, άνοιξε το σκορ στο 57’, με τον Ζαχάροβ να απαντά άμεσα με σουτ που επιχείρησε, χτυπώντας η μπάλα και σε πόδι αμυντικού καταλήγοντας στα δίχτυα. Η χαρά δεν κράτησε για πολύ όμως για τους Μυτιληνιούς, αφού ο Κρεμμυδάς μετά από 3 λεπτά έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τις Κυκλάδες, χωρίς να αλλάξει κάτι μέχρι το τέλος.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για τους Νέους, αφού κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 2 γκολ διαφορά. Στο 7ο λεπτό ο Μανδάνης έκανε το 1-0 και ο Σπαχίου πριν την ανάπαυλα διπλασίασε τα τέρματα για τη Λέσβο. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο οι Κυκλάδες έκαναν την μεγάλη ανατροπή με τον Λιέας να πετυχαίνει χατ – τρικ. Στο 62’ μείωσε σε 2-1, στο 72’ με πέναλτι έφτασε στην ισοφάριση και στο 85’ έκανε το 3-2. Η Λέσβος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 90’ να φτάσει στην ισοφάριση καθώς το σουτ που επιχείρησε ο Παπάς κατέληξε στο δοκάρι.

Στα άλλα δύο παιχνίδια του ομίλου τα Δωδεκάννησα κέρδισαν την Σάμο με 2-0 και 2-1 στην κατηγορία των Παίδων και Νέων αντίστοιχα. Το Σάββατο οι ομάδες μας αγωνίζονταν με τα Δωδεκάνησα και σήμερα Δευτέρα θα παίξουν απέναντι στην Σάμο.

Αλλαγές προανήγγειλε ο Ψαρρόπουλος

Συνέντευξη Τύπου παραχώρησαν την πρώτη μέρα των αγώνων οι Πρόεδροι  των νησιωτικών ΕΠΣ, παρουσία φυσικά  και του Προέδρου της ΕΠΣ Λέσβου και υπεύθυνου για τα αναπτυξιακά πρωταθλήματα Σταύρου Ψαρρόπουλου, ο οποίος προανήγγειλε τις αλλαγές που θα γίνουν από τον επόμενο χρόνο στα τουρνουά των νησιών αλλά και στη Γ’ Κατηγορία για να ανταγωνιστεί την Football League.

«Παίζαμε σε γήπεδα – τρεις και ο κούκος, μακριά από το περιβάλλον μας και μακριά από τις τοπικές κοινωνίες που χρόνια μας στηρίζουν. Αυτά άλλαξαν. Τα τουρνουά των Μικτών θα διεξάγονται στα νησιά και μάλιστα από το 2019 θα διεξάγονται σε δύο γύρους και όχι απλά σε έναν, όπως θα συμβεί με την διοργάνωση της Χίου», ανέφερε ο κ. Ψαρρόπουλος, προαναγγέλλοντας τις αλλαγές που έχει ζητήσει από την ΕΠΟ.

«Η διοργάνωση συζητά και με την Αναπτυξιακή Επιτροπή Εθνικών Ομάδων για το σύστημα προεπιλογής των ποδοσφαιριστών αν θα πρέπει να παραμείνει όπως είναι σήμερα ή θα πρέπει να προχωράνε τα παιδιά και να αξιολογούνται στις κατηγορίες Παίδων, Προπαίδων ή και περισσότερο ακόμη και όχι να αποκλείονται από νωρίς», ανέφερε ο ίδιος, ευχόμενος στη διοργάνωση που ξεκίνησε στη Χίο να συσφίξει τις σχέσεις των νησιών. «Πρέπει να γίνουμε μια κλειστή «κάστα» και να προχωρήσουμε με κοινά συμφέροντα. Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα, αντίθετα μας ενώνουν οι ίδιοι στόχοι», συμπλήρωσε. Στο νησί της Χίου έχουν «μετακομίσει» αυτές τις ημέρες  από τα άλλα νησιά 180 ποδοσφαιριστές, συνοδοί και παράγοντες νησιωτικών ομάδων και θα φιλοξενηθούν έως τις 12 Ιανουαρίου, με στόχο να ξεχωρίσουν οι καλύτεροι ποδοσφαιριστές που μπορούν να δοκιμάσουν την τύχη τους σε άλλο στάδιο.