Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Και τώρα οι δυο τους…

Αιγέας και Αίγειρος έκαναν το καθήκον τους στην 20ή αγωνιστική της Α’ Τοπικής καθώς νίκησαν Μεσότοπο και Αετό αντίστοιχα και πλέον ετοιμάζονται για την μεταξύ τους αναμέτρηση, την Κυριακή, στο Πλωμάρι, για να λύσουν τις διαφορές τους. Εύκολο έργο είχε ο Όλυμπος που συνέτριψε 5-0 τον Οδυσσέα Ελύτη, ενώ ο Ατρόμητος πήρε επίσης το τρίποντο κόντρα στον Κεραυνό.

Συγκλονιστική αναμένεται η μάχη για την αποφυγή των μπαράζ παραμονής. Στον Παπάδο η Αναγέννηση παραχώρησε ισοπαλία 3-3 στον Αρίωνα Μ. σε ένα άκρως συναρπαστικό παιχνίδι, ο Πολιχνίτος πέρασε νικηφόρα από την Πέτρα, 0-3 τον καταδικασμένο, όπως φαίνεται, Αχιλλέα, ενώ συγκλονιστική εξέλιξη είχε η αναμέτρηση του Αλκιβιάδη με τον Ανδρονικά με τις δυο ομάδες να μένουν στο 2-2.

Όλυμπος – Οδυσσέας 5-0

Εύκολο απόγευμα για την ομάδα του Παπαλόπουλου που καραδοκεί για να πιάσει ξανά κορυφή. Ο Καλούλι αποδεικνύεται λίρα εκατό για τον Όλυμπο αφού ήρθε από την Φίλια τον Γενάρη και σκοράρει συνεχώς. Πέτυχε άλλα δυο γκολ προχθές, ενώ σκόρερ χρίστηκαν ακόμη και οι Πετρουζέλλης, Τζιώτης και Ρόλι.

Αλκιβιάδης – Ανδρονικάς 2-2

Ματς για γερά νεύρα ανάμεσα σε δυο ομάδες που παλεύουν για να αποφύγουν τα μπαράζ παραμονής. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον συνήθη ύποπτο Γ. Σαμπάνη, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Κουρκουμέλη. Ο Νταής έχασε πέναλτι για να κάνει το 1-2 για τα Παράκοιλα και αμέσως μετά ο Λαμπούκας έβαλε μπροστά την ομάδα του Κάτω Τρίτους. Ωστόσο στις καθυστερήσεις ξανά ο Σαμπάνης λύτρωσε την ομάδα του ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Αίγειρος – Αετός 4-1

Πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ νίκησε ο Αίγειρος τον Αετό. Ο Βουργουτζής με δυο προσωπικά του τέρματα έκανε το 2-0 μέχρι το ημίωρο, αλλά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι στον αγώνα στο 35ο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καλλιματζέρου, πέναλτι που υπέδειξε ο βοηθός, αφού αρχικά ο διαιτητής είχε δείξει φάουλ εκτός περιοχής. Στο 74ο και ενώ το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού, ο Κροτσίδας είδε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε, απόφαση που ξεσήκωσε έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Λουτρών. Στο 78ο ο Χατζηκλειδαράς με πολύ ωραίο σουτ έκανε το 3-1 και ο ίδιος παίκτης στο 90’ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Αναγέννηση – Αρίων Μ. 3-3

Άλλο ένα παιχνίδι με συναρπαστική εξέλιξη αυτό του Παπάδου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με αυτογκολ, αλλά ο Τακός ισοφάρισε σε 1-1 στο 20’. Στο τέλος του ημιχρόνου είχαμε άλλα δυο γκολ, ένα από κάθε ομάδα, με τον Ανδριώτη να κάνει το 1-2 στο 45ο και στις καθυστερήσεις τον Γ. Μανούσο να ισοφαρίζει εκ νέου. Στην επανάληψη ο ρυθμός δεν έπεσε και ο Αρίων πήρε για 3η φορά προβάδισμα με τον Κουνιάρη, αλλά στο 90’ ο Βλάμμος λύτρωσε την ομάδα του Σπάρταλη ισοφαρίζοντας σε 3-3. Διαμαρτυρίες έντονες έχει η Αναγέννηση για το ακυρωθέν γκολ του Τακού, το οποίο αρχικά μέτρησε ο Μποντάκης και στην συνέχεια ακύρωσε μετά από υπόδειξη του βοηθού του Παράσχου.

Μεσότοπος – Αιγέας 0-1

Σκούρα τα βρήκε ο Αιγέας στην Αγ. Παρασκευή απέναντι στον Μεσότοπο που κρατούσε τον βαθμό μέχρι το 85ο όταν ο Χρυσάφης για μια ακόμη φορά σκόραρε και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του Γαβαλά.

Αχιλλέας – Πολιχνίτος 0-3

Ο Πολιχνίτος ήθελε πάση θυσία την νίκη απέναντι στον φιλότιμο Αχιλλέα που δεν δείχνει ικανός να αντιστρέψει την κατάσταση. Ο Π. Αλεξίου, ο Λούκος και ο Τσούκας πέτυχαν τα γκολ της ομάδας του Στρατή Αλεξίου.

Ατρόμητος – Κεραυνός 2-0

Επέστρεψε στις νίκες η ομάδα της Ανεμότιας επικρατώντας 2-0 του Κεραυνού στον βαρύ αγωνιστικό χώρο του Κ. Κεντέρης. Ο  Σεφουλάι λίγο πριν το ημίχρονο άνοιξε το σκορ και ο Φιλιανός στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Χωρίς αντίπαλο Αρίων Π. και Απόλλων Δ.

Χωρίς αντίπαλο παίζουν πλέον Αρίων Π. και Απόλλων Δαφίων σε Νότιο και Βόρειο όμιλο της Β’ Τοπικής. Και οι δυο έριξαν μια ντουζίνα γκολ στα παιχνίδια τους με Αστέρα Ιππείου και Γ. Καραβαγγέλη και φυσικά είναι οι ομάδες που δύσκολα θα χάσουν την άνοδο. Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει η νίκη του Ατρόμητου επί της Θύελλας μέσα στην Πηγή.