Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Κράτησε το Κάστρο της Λήμνου

Για ακόμη μια φορά ο Ήφαιστος έδειξε πως στην έδρα του αποτελεί φόβητρο για κάθε αντίπαλο, υποχρεώνοντας τον «Ευρωπαίο» Προμηθέα Πατρών σε ήττα με 82-67.

Η ομάδα του Μανωλόπουλου ήξερε ότι θα έχει μια δύσκολη αποστολή απέναντι στην ομάδα της Πάτρας που διανύει μια σπουδαία σεζόν σε Ελλάδα και Ευρώπη. Όμως, οι παίκτες του Ήφαιστου κοίταξαν στα μάτια τον αντίπαλο, και παίζοντας ολοκληρωτικό μπάσκετ κατάφεραν να γονατίσουν πιο εύκολα από ό,τι θα περίμενε ο καθένας τον Προμηθέα, που σε κανένα σημείο του αγώνα δεν έδειξε να μπορεί να αντιδράσει.

Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Λήμνου να προηγείται με 15 πόντους, διαφορά που ανέβασε ακόμη και στους 20 μέσα στην τρίτη περίοδο, για να καρπωθεί τελικά την νίκη με 15 πόντους στο τέλος της αναμέτρησης. Γκρότσερ και Μανωλόπουλος ξεχώρισαν για τους νησιώτες, με τον Μανωλόπουλο να παίζει μόλις για 10 λεπτά, αλλά να πετυχαίνει 13 καθοριστικούς πόντους, όλους στην πρώτη περίοδο.

Με αυτό τον τρόπο, η ομάδα του Ήφαιστου Λήμνου έφτασε στην 4η νίκη της στο πρωτάθλημα, με όλες τις επιτυχίες της να είναι εντός έδρας, με το κλειστό «Νίκος Σαμαράς» να θυμίζει για ακόμη μια φορά «κλουβί»!