Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

ΜΑΡΚΟ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1-0: Ήττα στα σημεία

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής γνώρισε ο Αιολικός από τη Μαρκό με 1-0 σε ένα παιχνίδι όπου η ομάδα του Γιάννη Γεωργαρά παρουσίασε πολλές επιθετικές αδυναμίες και έβγαλε κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια. Αρχικά η αναμέτρηση ξεκίνησε 15 λεπτά αργότερα από την προγραμματισμένη ώρα έναρξης λόγω ενός τραυματισμού του διαιτητή. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν μόλις στο 8ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ με τον Σάμιο και έκτοτε ο Αιολικός δεν μπόρεσε ούτε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Μπαλασάκη, αλλά ούτε και η Μαρκό δημιούργησε πολλές ευκαιρίες σε ένα γενικότερα μέτριο παιχνίδι.

Για την ομάδα της Μυτιλήνης η κούραση από τα συνεχόμενα ματς βγήκε στον αγωνιστικό χώρο καθώς οι κυανόλευκοι δεν δημιούργησαν κάτι καλό στο παιχνίδι και μοιραία γνώρισαν την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα που σίγουρα δεν κοστίζει σε κάτι, αφού υπάρχει ακόμα πολύς δρόμος και τίποτα δεν κρίνεται από την 5η αγωνιστική. Να σημειωθεί πως ντεμπούτο με τη φανέλα του Αιολικού έκαναν τόσο ο Άρης Λαμπράκης ο οποίος επέστρεψε στο σύλλογο, καθώς και το νέο μεταγραφικό απόκτημα των Μυτιληνιών, Θοδωρής Καραμπάς, που υπέγραψε στον Αιολικό και αγωνίζεται στις θέσεις των μπακ. Πλέον η ομάδα της Μυτιλήνης έχει μπροστά της ένα ακόμα παιχνίδι αύριο Τετάρτη για την 4η φάση του κυπέλλου Ελλάδας απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, στις 16:00. Αυτό θα είναι το 7ο παιχνίδι για τον Αιολικό μέσα σε 21 μέρες.

Μαρκό (Δημήτρης Παπασπύρου): Μπαλασάκης, Γκούλιας, Κορομηλάς, Σόφης, Τσακύρης, Αλεξίου, Γ. Μανωλιάς (75′ Χ. Μανωλιάς), Γκεμίσης, Σάμιος (80′ Μασκλαβάνος), Θέος (85′ Μεσσήνης), Ατματζίδης

Αιολικός (Γιάννης Γεωργαράς): Σφύρλας, Ματάι, Καλαφάτης, Βαλιός, Κρητικός, Σπόλιαριτς, Κατσίκης, Τσομπανέλλης (75′ Καραμπάς), Παλαμουτσής (35′ λ.τ.ρ. Λαμπράκης), Μπουρούς, Τσιπάς (80′ Καλόμπο)