Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Ματσάρες και χιτσκοκικό φινάλε στην Α’ Τοπική

Το καλύτερο πρωτάθλημα των τελευταίων ετών διεξάγεται φέτος στην Α’ Τοπική και επιβεβαιώνεται μετά από κάθε αγωνιστική, όπως συνέβη και στην προτελευταία που έγινε το Σάββατο. Ο Αίγειρος με γκολ του Αλαγιάννη στο 5ο και του Μιχαλάκη στο 50ό, πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Διαγόρα στο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας. Η ομάδα του Φώτη Κοκκινέλλη μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, κατάφερε να προηγηθεί νωρίς, είχε τον έλεγχο αν και ο Διαγόρας θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει με τον Φιλιανό όταν νικήθηκε απέναντι από τον Πουρή, ενώ με τον ίδιο τρόπο μπήκε και στην επανάληψη σκοράροντας ξανά στο ξεκίνημα μετά από τραγικό λάθος.

Ο Διαγόρας έχασε και πάλι τετ-α-τετ με τον Πουρή να λέει όχι στον Φιλιανό, ίδια φάση είχε και ο Συβρής να κάνει το 3-0 λίγο αργότερα και μετά το 65ο και την τεράστια ευκαιρία του Τσομπανέλλη για τον Διαγόρα, ο ρυθμός έπεσε και το τελικό 2-0 είναι απολύτως δίκαιο. Έτσι σε συνδυασμό με την εύκολη επικράτηση του Αιγέα κόντρα στον Αετό με 6-2, υπάρχει πλέον τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή με τις τρεις ομάδες να έχουν από 60 βαθμούς.

Σε αυτήν ο Αίγειρος είναι στην πρώτη θέση, ο Αιγέας δεύτερος και ο Διαγόρας τρίτος, με την τελευταία αγωνιστική που θα γίνει αύριο να κρύβει πονηρά παιχνίδια. Ο Αίγειρος θα παίξει στα Λουτρά με τον Αετό, ο Αιγέας θα πάει στην Πέτρα να αντιμετωπίσει τον Αχιλλέα, ενώ ο Διαγόρας θα παίξει με τον Παλλεσβιακό που υποβιβάστηκε μαθηματικά. Στο Πλωμάρι ο Αιγέας  με αμφισβητούμενο πέναλτι που εκτέλεσε ο  Άνταμ Σουλεΐμάνα, ο οποίος επανεμφανίστηκε, έδωσε την πρωτοπορία στο σκορ, με τον Σπαχίου να κερδίζει την παράβαση. Στο 13′ ο Αγιακάτσικας διπλασίασε τα τέρματα του Αιγέα και ο Άνταμ ανέβασε το σκορ στο 3-0 πριν το ημίχρονο.

Με το ξεκίνημα στην επανάληψη ο Παλάσης με απευθείας εκτέλεση φάουλ  μείωσε σε 3-1, ο Χρυσάφης έκανε το 4-1, ο Άνταμ βρήκε ξανά δίχτυα για το 5-1, στο 85΄ πάλι ο Παλάσης με φάουλ μείωσε σε 5-2, για να έρθει ο  Αθανασέλλος, που είχε περάσει ως αλλαγή και να διαμορφώσει το τελικό 6-2. Παιχνίδι από άλλο πλανήτη έγινε στα Λουτρά με τον Παλλεσβιακό και την Αναγέννηση να αναδεικνύονται ισόπαλοι 5-5, αποτέλεσμα που υποβίβασε και μαθηματικά την ομάδα της Μυτιλήνης. Η Γέρα άνοιξε το σκορ με τον Ξωχέλλη, όμως ο Γονιδέλλης με πέναλτι ισοφάρισε. Πάλι οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία με γκολ από τον Μανούσο. Στην συνέχεια ο Νείρος έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του 1-3, ο Γονιδέλλης μείωσε σε 2-3 και ο ίδιος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3. Όμως δέκα λεπτά πριν από το τέλος ο Τρεμούλας έκανε το 3-4 για να ισοφαρίσει σε 4-4 επίσης με πέναλτι ο Γονιδέλλης. Στο 88′ ο Τζανετέλλης έβαλε μπροστά στο σκορ τον Παλλεσβιακό 5-4, αλλά στις καθυστερήσεις ο Μανούσος έκανε το τελικό 5-5.

Αυτοκτόνησε ο Βύρων Μόριας  ο οποίος αν και προηγήθηκε 2-0 και 3-2 του Αχιλλέα έχασε με 4-3 και δύσκολα θα αποφύγει τα μπαράζ πλέον, αφού θέλει στο τελευταίο του παιχνίδι με τον Ατρόμητο στην Ανεμότια το τρίποντο και συνδυασμό αποτελεσμάτων. Ο Βουργουτζής στο 20′ με σουτ έδωσε το προβάδισμα για να έρθει ο Δρακούλης στο ημίωρο να τα διπλασιάσει. Πέντε λεπτά αργότερα ο Πάντας μείωσε σε 2-1 και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Γρούβας με πέναλτι έστειλε την μπάλα πρώτα πάνω στο γκολκίπερ και στην επιστροφή ο Νάκε ισοφάρισε σε 2-2. Στο 50′ με σουτ ο Μάικ έδωσε το προπβάδισμα στον Βύρωνα 3-2, ακολούθως ο Τρακέλλης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι σε πέναλτι που εκτέλεσε και ό,τι δεν κατάφερε ο παίκτης του Βύρωνα το πέτυχαν οι αντίπαλοι.

Με τον Γρούβα ισοφάρισαν σε  3-3 και δέκα λεπτά πριν από το τέλος ο κορυφαίος της ομάδας της Πέτρας Γιώργος Πάντας διαμόρφωσε το τελικό  3-4.  Δεν ικανοποίησαν με την απόδοσή τους Πολιχνίτος και Όλυμπος καθώς έμειναν στο στείρο για αυτούς 0-0. Αποτέλεσμα που σαφώς βολεύει την φιλοξενούμενη ομάδα η οποία πήρε τον εκτός έδρας πόντο και στο φινάλε με ισοπαλία ή νίκη αποφεύγει τα μπαράζ.

Από την άλλη ο Πολιχνίτος βρίσκεται σε δεινή βαθμολογική θέση και ο επόμενος αγώνας την ερχόμενη Τετάρτη με τον Κεραυνό, στην Μόρια, είναι για αυτόν ένας ακόμη μεγάλος τελικός. Την πρώτη του νίκη στον 2ο γύρο πήρε ο Αρίωνας στον Μόλυβο και εκμεταλλευόμενος τις σοβαρές κτυπητές απουσίες του Κεραυνού τον νίκησε με 4-0 και θα παίξει οριστικά την χρονιά του στα μπαράζ παραμονής. Ο γηπεδούχος καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο μέρος όταν και προηγήθηκε με 2-0 με σκόρερ τους Κυριάκου και Κουνιάρη. Ο Κεραυνός δεν μπόρεσε να αντιδράσει και στην επανάληψη πάλι με τους ίδιους παίκτες έφτασε στο άνετο 4-0.  Έναν βαθμό ήθελε να πάρει ο Ατρόμητος για να κλειδώσει την παραμονή του, προηγήθηκε από πολύ νωρίς στο 20′ με γκολ από τον Ιντζέ, έδειχνε να ελέγχει την ροή του ματς, όμως ο Ελύτης πίστεψε ότι θα μπορούσε να μην χάσει το παιχνίδι αυτό και στις καθυστερήσεις μπόρεσε με γκολ του Μανιού να φέρει το παιχνίδι στα ίσια κάνοντας το 1-1. Έτσι το σωματείο της Μυτιλήνης θα παίξει την παραμονή του στα μπαράζ.

Στα μπαράζ ο Παπανικολής

Φινάλε στην κανονική διάρκεια στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας, με τον Παπανικολή  να είναι ο μεγάλος κερδισμένος καθώς στο πιο σημαντικό και με βαθμολογικό ενδιαφέρον παιχνίδι νίκησε μέσα στα Βασιλικά 2-1 τον ΑΟΒ και πήρε θέση για τα μπαράζ, ρίχνοντας κατηγορία τον ΑΟΒ. Στο ντέρμπι κορυφής που ήταν για το γόητρο ο Μεσότοπος νίκησε 2-1 τον Ανδρονικά, η Φίλια γνώρισε την συντριβή από την Προοδευτική στην έδρα της με 5-1 με την ομάδα της Σκάλας να “κλέβει” στο νήμα την θέση του Αίαντα, ο οποίος έχασε με 2-1 από τα Δάφια και θα πάει τελικά στα μπαράζ παραμονής. Ο Αλκιβιάδης ήρθε ισόπαλος  1-1 με τα Λιονταράκια εκτός έδρας, ενώ η Δόξα έχασε στο Πλωμάρι από τον Αστέρα Ιππείου με 1-0.

Εύκολα ο Αρίων Παλαιοκήπου

Ο Αρίων Παλαιοκήπου έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στα μπαράζ ανόδου καθώς πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα του Ταξιάρχη κερδίζοντας με 4-1 και πλέον, μαζί με τον Ορφέα Κεραμειών που επίσης πήρε την νίκη στα χαρτιά 3-0 με τον παραιτηθέντα από την διαδικασία αυτή ΑΟ Ανάξου, είναι τα μεγάλα φαβορί για τα δύο εισιτήρια.