Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Με άνεση τα φαβορί

Πρεμιέρα στον δεύτερο γύρο του τοπικού πρωταθλήματος μπάσκετ, με εύκολες επικρατήσεις για Αιολικό και Παπάδο, ενώ νίκη πέτυχε και ο ΑΟ Μυτιλήνης.

Ο Παπάδος Γέρας δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στον Ερμή Παμφίλων, επικρατώντας με το ευρύτατο 104-47. Ο Αιολικός πέρασε εύκολα από το παιχνίδι απέναντι στον Θησέα Παναγιούδας με 83-32. Τέλος, ο ΑΟΜ επικράτησε 54-50 του Αρισβαίου Καλλονής.

Με στιλ και τριψήφιος!

Ο Παπάδος Γέρας επικράτησε με μεγάλη άνεση του Ερμή Παμφίλων, σημειώνοντας 104 πόντους, και αποδίδοντας πολύ καλό μπάσκετ καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα.

Η αποστολή της ομάδας της Γέρας ήταν εξ’ αρχής εύκολη στα χαρτιά, με τους παίκτες του Γιάννη Ζεστού να φροντίζουν ώστε αυτό να επιβεβαιωθεί και στο παρκέ. Με ένα τρομερό ξεκίνημα στο παιχνίδι, οι Γεραγώτες έφτασαν να προηγούνται μετά την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 8-30, με το σκορ ημιχρόνου να είναι στο 19-58.

Ίδιο το σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, με τους πρωτοπόρους της κατηγορίας να συνεχίζουν με αμείωτο ρυθμό και να φτάνουν στην νίκη με το ευρύ 104-47, με τον Ερμή να μην μπορεί να δημιουργήσει κανέναν προβληματισμό στον αντίπαλό του και να γνωρίζει μια βαριά ήττα.

Τα αδέρφια Ζεστοί είχαν τον πρώτο λόγο για την επίθεση της ομάδας τους, με τον Γιάννη να σημειώνει 23 πόντους και τον Γρηγόρη 20. Διψήφιοι ήταν επίσης και οι Κοπάνου(15), Μπουρούς (14), Καραδόπουλος (13) και Λινάρδος (10). Για τον Ερμή, ο Ταμβάκης με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

Έκανε το καθήκον του

Ο Αιολικός κατέκτησε την νίκη, απέναντι στον πιο αδύναμο Θησέα Παναγιούδας, ως όφειλε, με σκορ 83-32.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο ο «Αίο» έδειξε πως ήθελε να «ξεμπερδεύει» γρήγορα από αυτό το παιχνίδι, με το δυναμικό του ξεκίνημα να καρποφορεί στον φωτεινό πίνακα, με το σκορ να είναι στο 20-9 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Παρόμοια η συνέχεια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το 33-17 να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Παρά το προβάδισμα που είχε ήδη πάρει, ο Αιολικός ήταν ακόμη καλύτερος στην επανάληψη, σκοράροντας ακόμα 50 πόντους στις δύο εναπομείνασες περιόδους, με το 83-32 να είναι το τελικό σκορ και να δίνει μια άνετη νίκη στον Αιολικό, που συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις μαζί με τον Παπάδο Γέρας.

Κορυφαίος για τους μπλε ο Κοσμάς, που πέτυχε 24 πόντους, με τον Κούκουρα να σημειώνει 17 και τον Ξεντέ 12. Ο Παπαθανασίου είχε 15 πόντους από πλευράς Θησέα.

Πήρε το ντέρμπι της τετράδας

Σημαντική νίκη για τον ΑΟ Μυτιλήνης, που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον Αρισβαίο Καλλονής, με τις δύο ομάδες να έχουν ως στόχο την τέταρτη θέση και τον ΑΟΜ να αποκτάει πλεονέκτημα για αυτήν, μετά την νίκη του με 54-50.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το παιχνίδι, με καμία από τις δύο ομάδες να μην δημιουργεί κάποια μεγάλη διαφορά. Στο επιμέρους 13-6 της πρώτης περιόδου του ΑΟΜ, ο Αρισβαίος απάντησε με επιμέρους 18-12, με την διαφορά των δύο ομάδων με την είσοδό τους στα αποδυτήρια να είναι στην ελάχιστη τιμή της και το 25-24 υπέρ της ομάδας της Μυτιλήνης.

Την διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες έκαναν οι τρεις παραπάνω πόντοι που πέτυχε ο ΑΟΜ στην τρίτη περίοδο, με το σκορ της τέταρτης περιόδου να είναι ισόπαλο και έτσι, η ομάδα του Οικονόμου να φτάνει στην νίκη μέσα στην Καλλονή.

Για πολλοστή φορά φέτος, ο Οικονόμου ανέλαβε τον ρόλο του αρχισκόρερ της ομάδας του, σημειώνοντας 15 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ο Τζανετέας και ο Βαγιανός είχαν από 12 πόντους.