Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Μεγάλη μάχη στην κορυφή της Β’ Τοπικής

Ο ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΚΟΙΛΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕ “ΦΩΤΙΑ”

Την ευκαιρία να “κάψουν” όσα έφαγαν στο Χριστουγεννιάτικο τραπέζι είχαν οι παίκτες των ομάδων της Β’ Τοπικής, αφού η ΕΠΣΛ θεώρησε κατάλληλη ημέρα την Δευτέρα για να ορίσει κανονικά αγωνιστική στην κατηγορία χωρίς ιδιαίτερη λογική. Έτσι οι ομάδες έπαιξαν κανονικά με την νίκη της ημέρας να πετυχαίνει ο Αλκιβιάδης ο οποίος πέρασε με 1-0 από τα Παράκοιλα, χάρη σε ένα γκολ του Μ. Ανηφόρου και υποχρέωσε τους γηπεδούχους στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα. Αυτή η ήττα του πρωτοπόρου, έδωσε την ευκαιρία στη Φίλια που νίκησε 3-1 τον Αστέρα Ιππείου να μειώσει στον πόντο την διαφορά της από την κορυφή.

Η ομάδα του Τάσου Σπύρου αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με πέναλτι του Γκέγκα αντέδρασε άμεσα ισοφαρίζοντας με τον Κούκο και παίρνοντας προβάδισμα πριν το ημίχρονο με τον Καλούλη. Στην επανάληψη ο Κατσιάνος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Καλούλη. Στο  Μεσότοπο η τοπική ομάδα επέστρεψε στις επιτυχίες και πλησίασε στην κορυφή, επικρατώντας με 3-2 της Προοδευτικής.  Ο Χατζηδιαμαντής σκόραρε δυο φορές, ο Μπριλάκης άλλη μια, ενώ για την ομάδα της Σκάλας Καλλονής που επέστρεψε από το 2-0 και ισοφάρισε προσωρινά, ο Κουμέλης και ο Κουτσιανίτης ήταν οι σκόρερ.

Στο Πλωμάρι η Δόξα έκανε επίδειξη ισχύος απέναντι στον Παπανικολή κερδίζοντάς τον με 4-0. Οι νικητές καθάρισαν από πολύ νωρίς το παιχνίδι στο πρώτο 45λεπτο καταφέρνοντας να προηγηθούν με 3-0 με γκολ των  Βελούτσου, Ευριπιώτη και Αγά. Το τέταρτο γκολ πέτυχε ο Χαλδέζος. Σε διαρκή άνοδο βρίσκεται ο Αίας που πέρασε με νίκη 3-0 από τα Βασιλικά. Σκόρερ ήταν οι Καλέσογλου, Καδής και Καρτάλης. Τέλος, νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας πέτυχαν τα Λιονταράκια κερδίζοντας με ένα γκολ του Ραχάνη τον Απόλλωνα Δαφίων στη Μόρια.

Μεγάλα διπλά από Κεραμειά και Παλαιόκηπο

Συναρπαστική όμως είναι η μάχη και στο πρωτάθλημα της Γ’ Τοπικής που φέτος παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον. Στα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής ξεχώρισαν οι νίκες εκτός έδρας των Κεραμειών και του Παλαιοκήπου. Ο Ορφέας  με ένα γκολ του Τσαΐρη άλωσε τον Μανταμάδο και ανέβηκε μόνος στην κορυφή, ενώ ο Αρίων με γκολ των Κεληγιάννη και Τσιταντίνου πήρε σπουδαίο τρίποντο από τον Ατρόμητο.

Στις νίκες επανήλθε ο ΑΟ Ανάξου κερδίζοντας εύκολα τον  Έφηβο με 4-1.  Σκόρερ της νικήτριας ήταν οι Μανδάνης με δυο γκολ, Γιοντέρης και Δαμιανός, ενώ ο Βουργουτζής είχε προσωρινά ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους.  Τέλος, στην Άγρα ο Μακαρέας δεν κατάφερε να σκοράρει απέναντι στον Ορφέα Άντισσας έχοντας τέσσερα δοκάρια και πολλές χαμένες ευκαιρίες, μένοντας έτσι στο 0-0.