Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Μείωσαν την διαφορά Αιγέας και Αίγειρος

Νέο ενδιαφέρον στην μάχη της κορυφής έδωσε η ισοπαλία του Διαγόρα με τον Ατρόμητο στην Πέτρα, με την ομάδα της Αγ. Παρασκευής να μένει στο 0-0. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο ο Αιγέας και ο Αίγειρος που κερδίζοντας 7-0 και 5-0 αντίστοιχα εκτός έδρας τον Όλυμπο και τον Παλλεσβιακό μείωσαν την διαφορά από την κορυφή στους 5 και 6 βαθμούς αντίστοιχα.

Με νίκες προχώρησαν Αετός και Αναγέννηση στην μάχη που δίνουν για την τέταρτη θέση, ενώ ο Βύρων πήρε μεγάλη νίκη παραμονής απέναντι στον Πολιχνίτο και ο Κεραυνός επί του Αχιλλέα με 4-0. “Φρένο” στην ξέφρενη πορεία που είχε μέχρι τώρα ο Διαγόρας έβαλε ο Ατρόμητος, ο οποίος με σύμμαχο και την τύχη κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με τις δυο ομάδες να μένουν στο 0-0. Οι τυπικά γηπεδούχοι  που εξέτισαν την τελευταία αγωνιστική της ποινής τους (είχαν τιμωρηθεί με 3 αγωνιστικές να παίξουν μακριά από την Αγ. Παρασκευή) είχαν την υπεροχή σε όλο το παιχνίδι, είχαν δυο δοκάρια, κλασικές ευκαιρίες με τετ α τετ, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν παρά το γεγονός ότι ο αντίπαλος έπαιζε με 10 παίκτες στο τέλος λόγω αποβολής του Τσίγκα.

Στην Αγιάσο ο Αιγέας άνοιξε το σκορ με τον Άνταμ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και στις αρχές της επανάληψης με τον Καβαρνό να σκοράρει δις και τον Άνταμ άλλη μια “καθάρισε” την νίκη. Από κει και πέρα έκανε ό,τι ήθελε πετυχαίνοντας άλλα τρία τέρματα με τους Πρωτούλη, Τηνιακό και Σπαχίου να διαμορφώνουν το τελικό 0-7.  Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το παιχνίδι του Παλλεσβιακού με τον Αίγειρο  στα Λουτρά, βρίσκοντας νικητήρια την ομάδα των Μιστεγνών με σκορ 5-0. Ο Γιώργος Σιβρής και ο Γιώργος Αλαγιάννης ήταν οι σκόρερ της αναμέτρησης με τον πρώτο να κάνει χατ-τρικ και τον δεύτερο να σκοράρει το τέταρτο και πέμπτο γκολ.

Στα Λουτρά ο Αετός βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Οδυσσέα Ελύτη στο πρώτο ημίχρονο από γκολ του Κιούρκου, αλλά στο ξεκίνημα της επανάληψης και μέσα σε πέντε λεπτά ο Μαρμαλέκας που επέστρεψε μετά από δυο μήνες σχεδόν από τραυματισμό, με δυο δικά του γκολ γύρισε το παιχνίδι και έδωσε την νίκη στην ομάδα του. Στον Παπάδο η Αναγέννηση με συνοπτικές διαδικασίες από το πρώτο μέρος νίκησε εύκολα 3-0 τον Αρίωνα χάρη σε γκολ των Μπισμπίκα, Ματθαίου και Βουζούλια. Ο Κεραυνός συνέτριψε με 4-0 τον Αχιλλέα και πήρε βαθμολογική και ψυχολογική ανάσα. Οι νικητές προηγήθηκαν με τον Μπουντακόπουλο στο τέλος του ημιχρόνου, έκαναν το 2-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Βούρο, με τον ίδιο παίκτη “καθάρισαν” το ματς στο 70ό και πέντε λεπτά μετά ο Βαρνάς με πέναλτι που κέρδισε ο Τσατσάκης διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Τέλος, στην Μόρια έγινε πολύ καλό παιχνίδι, με τον Βύρωνα να κερδίζει 3-2 τον Πολιχνίτο. Οι γηπεδούχοι  προηγήθηκαν με τον Δημήτρη Τρακέλλη στο πρώτο μέρος, ο Φώτας στο ξεκίνημα της επανάληψης με ωραίο μακρινό σουτ ισοφάρισε για τον Πολιχνίτο, αλλά το πέναλτι και η αποβολή του Αράπογλου με το οποίο πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ και πάλι με σκόρερ τον Τρακέλλη ο Βύρων έγειρε την πλάστιγγα στους γηπεδούχους. Ο Νίκος Δρακούλης έκανε το 3-1 για να μειώσει στις καθυστερήσεις ο Νικέλλης στο τελικό 3-2.

Σπουδαία διπλά για Αλκιβιάδη και Ανδρονικά

Μεγάλα διπλά πέτυχαν στην 14η αγωνιστική της Β’ Τοπικής ο Αλκιβιάδης και ο Ανδρονικάς που πέρασαν από Δάφια και Ίππειος αντίστοιχα και εκμεταλλεύτηκαν την απώλεια της Φίλιας που έμεινε ισόπαλη στα Λουτρά απέναντι στον Αίαντα. Εύκολο απόγευμα είχε ο Μεσότοπος μέσα στα Βασιλικά κερδίζοντας με 4-0, ενώ νίκη-οξυγόνο πέτυχε η Προοδευτική επί του Παπανικολή με 4-1.

Τέλος, ισόπαλοι 1-1 αναδείχτηκαν στο Πλωμάρι η Δόξα με τα Λιονταράκια. Στην Καλλονή ο Αλκιβιάδης με ένα γκολ του Ζήση στο 33ο έκαμψε την αντίσταση του Απόλλωνα που προσπάθησε να ισοφαρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι η ομάδα του Κάτω Τρίτους παρέμεινε στην κορυφή και μάλιστα χωρίς συγκάτοικο. Στην δεύτερη θέση ανέβηκε ο Ανδρονικάς ο οποίος με ένα γκολ του Μαγκανά στην επανάληψη πήρε το τρίποντο σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, που είχε και μια αποβολή, αυτή του Κουκούλα. Στα Βασιλικά ο Μεσότοπος είχε σε μεγάλη μέρα τον Χατζηδιαμαντή, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, ενώ ο Ζαφειρίου σκόραρε επίσης για το 4-0.

Στα Λουτρά το παιχνίδι ανάμεσα στον Αίαντα και την Φίλια δεν ανέδειξε νικητή. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Παπαγεωργίου στο πρώτο μέρος, γκολ που αμφισβήτησαν έντονα οι γηπεδούχοι ζητώντας οφσάιντ,  αλλά στην επανάληψη ο Αίας είχε την υπεροχή και έφτασε στην ισοφάριση με τον Κατωτριώτη. Φινάλε για γερά νεύρα είχαμε στο Πλωμάρι με τα Λιονταράκια να προηγούνται με τον Ντόντη στο 70ό, να έχουν αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω της αποβολής του Χρήστου, αλλά η Δόξα με πέναλτι του Βελούτσου στο 94’ πήρε τον βαθμό. Στην Σκάλα Καλλονής η Προοδευτική βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Παπανικολή με πέναλτι του Μακαρώνη, αλλά αυτό την “ξύπνησε” και με σκόρερ τους Πατσανά στο 20ό, τον Ρομέου στο 45ο και στο 70ό και τον Θεοδωρέλλη στο 80ό έφτασε σε άνετο τρίποντο. Αποβλήθηκε ο Καφετζής των φιλοξενούμενων.

Νίκη κορυφής ο Αρίων Π.

Ο Αρίων Παλαιοκήπου νίκησε με 2-0 στον Παπάδο τον Ταξιάρχη στο εξ αναβολής παιχνίδι για την Γ’ κατηγορία και πέρασε μόνος στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, απειλώντας τον πρωτοπόρο Ορφέα Κεραμειών που προηγείται με έναν βαθμό διαφορά. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 60΄με ωραίο σουτ από τον Λούπο και τρία λεπτά αργότερα (63′) ο Κελιγιάννης με τον ίδιο τρόπο ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του.