Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

«Μπαμ» στον Παλαιόκηπο, ήττα για Αετό Λουτρών

Αναπάντεχο στραβοπάτημα περίμενε τον Αετό Λουτρών στην έδρα του Αρίωνα Παλαιοκήπου, με την τοπική ομάδα να υποχρεώνει τους πρωτοπόρους στην πρώτη τους ήττα με 1-0, την ίδια στιγμή που ο Διαγόρας Αγ. Παρασκευής επικρατούσε 0-2 του Πολιχνίτου εκτός έδρας και κατέβαζε στο ελάχιστο την διαφορά από την κορυφή. Εύκολη νίκη για τον Ανδρονικά με 4-1 στα Παράκοιλα απέναντι στον Αίγειρο, 1-1 Παλλεσβιακός και Αρίων στο παιχνίδι που έκρινε την τέταρτη θέση.

15 γκολ από τρεις συνολικά ομάδες είχε ο δεύτερος όμιλος, καθώς Αναγέννηση Γέρας, Όλυμπος Αγιάσου και Μεσότοπος, απέδειξαν την δυναμική τους και επικράτησαν με το ίδιο σκορ (5-0) του Οδυσσέα Ελύτη, του Απόλλωνα Δαφίων και του Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους αντίστοιχα. Το παιχνίδι μεταξύ Προοδευτικής και Ατρόμητου Ανεμότιας έληξε ισόπαλο 1-1.

Α’ Όμιλος

Με σημαντικά αποτελέσματα έκλεισε η 14η αγωνιστική στον πρώτο όμιλο, που απέκτησε νέο ενδιαφέρον.

«Μπαμ» και κάτω

Μετά από 14 αγωνιστικές έμελλε να σπάσει το αήττητο σερί του Αετού Λουτρών, που δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα στην έδρα του Αρίωνα Παλαιοκήπου. Οι γηπεδούχοι, πραγματοποίησαν την καλύτερή τους εμφάνιση έως τώρα στο πρωτάθλημα και επικράτησαν του πρώτου της βαθμολογίας Αετού με σκορ 1-0, βάζοντας φωτιά στην κορυφή. Η ομάδα από τα Λουτρά δεν έπαιξε, όπως συνηθίζει, και δεν κατάφερε να απειλήσει μια πιο αδύναμη από αυτή ομάδα. Το γκολ της νίκης σημείωσε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Άγγελος Κουπέ, με το σκορ να μην αλλάζει και ενώ υπήρχε ευκαιρία και για τις δύο ομάδες, καθώς και στις δύο δόθηκε παράβαση πέναλτι, που δεν κατάφεραν όμως να μετουσιώσουν σε γκολ, με το 1-0 να μην αλλάζει.

Δεν τα παρατάει

Διατεθειμένος να κυνηγήσει μέχρι τέλους την κορυφή του ομίλου δείχνει ο Διαγόρας Αγ. Παρασκευής, κάτι που απέδειξε και μετά την νίκη του απέναντι στην ομάδα του Πολιχνίτου με σκορ 0-2, με τον Αετό Λουτρών να νιώθει πλέον καυτή την ανάσα του Διαγόρα.

Η ομάδα του Πολιχνίτου ήταν αυτή που θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο, αν σε μια αντεπίθεση από πλευράς γηπεδούχων, η μπάλα δεν σταμάταγε στο δοκάρι από την προσπάθεια του Μαριάμου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, αλλά με τον Διαγόρα να μπαίνει αποφασισμένος στην επανάληψη να παίξει με την κλάση που διαθέτει. Δημιούργησε πληθώρα ευκαιριών και τελικά κατάφερε να σκοράρει αρχικά με τον Βασίλη Παρέλλη και τον Τζέκα για το τελικό 0-2.

Επιστροφή στις νίκες

Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες η ομάδα του Ανδρονικά Παρακοίλων, που επιβλήθηκε του Αίγειρου Μιστεγνών με σκορ 4-1, στο ντεμπούτο του Χατζέλλη στον πάγκο των φιλοξενούμενων. Η γηπεδούχος ομάδα, μπήκε στο γήπεδο με διάθεση να μην αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο, κάτι που κατάφερε.

Δύο τέρματα του Γιώργου Σαμπάνη και ένα αυτογκόλ από πλευράς Αιγείρου ήταν αρκετά για να μετατρέψουν το δεύτερο ημίχρονο σε τυπική διαδικασία με το σκορ στο 3-0. Το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό αποτέλεσμα και όχι η διαφορά των τερμάτων, με τον Δεσποτίδη να μειώνει σε 3-1 στην επανάληψη και τον Μάκη Σαμπάνη να γράφει το τελικό 4-1, βυθίζοντας τον Αίγειρο στην βαθμολογία του ομίλου, με την ομάδα του Χατζέλλη να δείχνει όμως κάποια καλά στοιχεία.

Ποιος θα είναι τέταρτος;

Ανοιχτούς λογαριασμούς όσον αφορά την τέταρτη θέση άφησαν Παλλεσβιακός και Αρίων Μήθυμνας μετά το μεταξύ τους ισόπαλο 1-1, σκορ που τους κρατάει στην ίδια βαθμολογική κατάσταση. Σε ένα παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και πολλές φάσεις και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ο Αρίων ήταν αυτός που ευτύχησε να προηγηθεί με το ξεκίνημα της αναμέτρησης χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Μολβάλης. Η απάντηση από πλευράς «Παλλέ» ήρθε στο 70΄ με τον Βουργουτζή να σκοράρει ακόμη ένα κρίσιμο τέρμα για την ομάδα του Παλλεσβιακού, σώζοντας τον βαθμό και προστατεύοντας την έδρα του.

Β’ Όμιλος

Χορταστική η 12η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου, με γκολ και θέαμα και στις 4 αναμετρήσεις.

Ήρθε, είδε, έφυγε

Με συνοπτικές διαδικασίες, η πρωτοπόρος Αναγέννηση Γέρας επικράτησε του Οδυσσέα Ελύτη με σκορ 5-0, σε ένα απόγευμα που η ομάδα του Παπάδου έπαιξε πολύ ωραία μπάλα για ακόμη μια φορά.

Χρυσάφης και Τοπάλι ήταν αυτοί που πέτυχαν τα δύο πρώτα τέρματα των νικητών, όταν το σκορ στο ημίχρονο ήταν στο 2-0, στην επανάληψη, με το σκορ να δίνει σιγουριά και το άγχος να απουσιάζει, οι παίκτες της Αναγέννησης έκαναν πολλές ωραίες δημιουργίες μέσα στον αγωνιστικό χώρο και με δύο πέναλτι του Βλάμη και ένα ακόμη γκολ του Ματθαίου έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 5-0.

Κατώτερη των προσδοκιών

Εύκολη νίκη πήρε ο Όλυμπος Αγιάσου απέναντι στον Απόλλωνα Δαφίων με σκορ 5-0, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν σε κανένα κομμάτι της αναμέτρησης.

Ο Όλυμπος απειλούσε διαρκώς την εστία του Απόλλωνα, με αποτέλεσμα στο 35’ να ανοίξει το σκορ με τον Γρηγόρη Ξυνό, ενώ στιγμές αργότερα ο Πετρουζέλλης έγραφε το 2-0. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Τσομπανέλλης πέτυχε το 3-0 για την ομάδα του, ενώ στο 70΄ ο Ξυνός «κρέμασε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 4-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τόρρα.

Χωρίς εμπόδιο

Εύκολη επικράτηση για τον Μεσότοπο απέναντι στον Αλκιβιάδη, που τον υποχρέωσε σε βαριά ήττα με σκορ 5-0.

Ο Μαρίνος Ανήφορος ήταν αυτός που νωρίς στην αναμέτρηση πέτυχε το πρώτο τέρμα του Μεσοτόπου απέναντι στην πρώην του ομάδα, με τον Μεσότοπο να απειλεί, αλλά το 1-0 να είναι  σκορ ημιχρόνου. Αυτό άλλαξε με την έναρξη της επανάληψης, με τον Μπράκουλα να γράφει το 2-0 και τους Τσατσάκη Σταυρινό και Κουλουδή να πράττουν παρομοίως, φτάνοντας στο τελικό 5-0.

Ανοικτή υπόθεση η τετράδα

Δεν ξεκαθάρισε πλήρως το τοπίο για την τέταρτη θέση του ομίλου μετά το ισόπαλο 1-1 της Προοδευτικής Σκάλας Καλλονής και του Ατρόμητου Ανεμότιας. Ο Ελευθερίου ήταν αυτός που πριν την συμπλήρωση του εικοσαλέπτου άνοιξε το σκορ για τον Ατρόμητο. Η απάντηση ήρθε ένα λεπτό πριν την λήξη του πρώτου μέρους με τον Δελόλμα να ισοφαρίζει για την Προοδευτική σε 1-1. Παρά τις ευκαιρίες που εμφανίστηκαν στο δεύτερο μέρος και για τις δύο ομάδες, το σκορ παρέμεινε ίδιο μέχρι το σφύριγμα της λήξης.