Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Νίκησε άγχος, προβλήματα και Παναργειακό 1-0

Μπορεί ο Παναργειακός να μην έχει την ομάδα των προηγούμενων χρόνων και να φάνταζε ως εύκολος αντίπαλος για τον Αιολικό την Κυριακή στα Λουτρά, ωστόσο η νίκη για την ομάδα της Μυτιλήνης ήρθε με άγχος και με το εύθραυστο 1-0, με τον Αιολικό να νικά και τα προβλήματά του. Ο Γιάννης Πολλαετίδης είδε όλη την προηγούμενη εβδομάδα τις προπονήσεις να γίνονται με 10-12 παίκτες, αφού αρκετοί ήταν τραυματίες ενώ και αυτοί που αγωνίστηκαν τελικά δεν ήταν 100% έτοιμοι. Παρόλα αυτά ο Αιολικός έκανε πολύ καλή εμφάνιση, νίκησε απολύτως δίκαια και έσπασε και την γκίνια των εντός έδρας αγώνων, παίρνοντας το πρώτο τρίποντό του μέσα στη Μυτιλήνη μετά από τέσσερις ισοπαλίες. Είναι μια νίκη που δίνει στην ομάδα καλή ψυχολογία εν όψει της συνέχειας, αλλά και την ηρεμία που χρειάζεται να προχωρήσει χωρίς μεγάλο άγχος στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος.

Μέτριο πρώτο ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας αφού ο Παναργειακός παρατάχθηκε  από το ξεκίνημα με αμυντικούς προσανατολισμούς, παίζοντας μαζική άμυνα, κάτι που δυσκόλεψε τους παίκτες του Αιολικού στην επίθεση. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε στο 16ο να σκοράρουν όταν σε μια αντεπίθεση ο Φωκαΐδης βρέθηκε απέναντι από τον Ζαχαρή αλλά πλάγια, με το σουτ του να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η απάντηση του Αιολικού ήρθε δυο λεπτά αργότερα με τον Μπουρού να κάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα άουτ, ενώ στο 25ο ο ίδιος παίκτης καθυστέρησε απέναντι από τον τερματοφύλακα, με αποτέλεσμα οι αμυντικοί να απομακρύνουν τον κίνδυνο. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δυο πολύ καλές στιγμές με τον Χρήστου και στις δυο να μην μπορεί να σκοράρει και το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα στα πρώτα 45 λεπτά.

Καυτό δεκάλεπτο

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Αιολικός μπήκε πολύ δυνατά και είχε ένα δαιμονισμένο δεκάλεπτο, το καλύτερο μέχρι τώρα. Στο 46ο ο Μπουρούς έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία απ’ αυτές που δεν χάνονται αφού μόνος απέναντι στην εστία από την μικρή περιοχή αστόχησε. Τρία λεπτά αργότερα όμως πήρε το αίμα του πίσω όταν ο Ευσταθίου τον έβγαλε με κάθετη πάσα απέναντι από το τέρμα και πλασάροντας έκανε το 1-0.

Από κει και πέρα, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγουν από το καβούκι τους, ο Αιολικός έβγαινε με ευκολία στο γκολ, αλλά στην τελική προσπάθεια δεν μπορούσε να ολοκληρώσει με επιτυχία. Έτσι το ρευστό 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος με τα τελευταία λεπτά να παίρνουν δραματική μορφή, χωρίς ωστόσο ο Παναργειακός να απειλεί, ενώ αντίθετα ο Μπουρούς είχε 1-2 καλές στιγμές για να καθαρίσει το παιχνίδι χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Αιολικός: Ζαχαρής, Ιωαννίδης, Κρητικός, Τάχιας, Κεσίδης, Κριπιντήρης, Ευσταθίου (87’ Λαλάς), Μπουρούς, Παληγιώργος, Χρήστου (76’ Μίχος), Μανουσάκης

Παναργειακός: Σαχλαμίδης Σιάτρας, Μηλιώτης, Καβρίκ (55’ Φλεβάρης Χ.) Φίλης, Καψιόχας (70’ Φασουλής), Φωκαΐδης, Χαρίτος, Ανδριόπουλος, Πούτσης, Καρέλης (80’ Κυριακόπουλος).

Γιάννης Πολλαετίδης, προπονητής Αιολικού

«Ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά για την νίκη τους η οποία ήρθε με πολύ άγχος. Όλη την εβδομάδα μόνο εμείς ξέραμε τι περάσαμε, με πολλά προβλήματα, με τραυματισμούς και με την προετοιμασία να γίνεται μετ’ εμποδίων. Να φανταστείτε πως κάναμε οικογενειακό δίτερμα μετά από ένα μήνα και με τους δυο τερματοφύλακές μας να παίζουν σε αυτό. Παρόλα αυτά οι παίκτες μου έβγαλαν ψυχή και πάθος και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Ακολουθεί ένα δύσκολο παιχνίδι στην Πάτρα με την Παναχαϊκή για το κύπελλο την Τετάρτη, όπου θα πρέπει να ξεκουράσουμε κάποιους παίκτες καθώς την Κυριακή έχουμε άλλο ένα δύσκολο παιχνίδι με τον Τσικλητήρα».