Ντερβίση και Κάσου στο Βαλκανικό!

Ακόμα μια σπουδαία διάκριση για τον Κλασικό Αθλητισμό της Λέσβου είναι προ των πυλών, καθώς δύο αθλήτριες από το νησί μας, έχουν επιλεγεί να στελεχώσουν την Εθνική μας ομάδα στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Στίβου Κ18 της Κωνσταντινούπολης, την Κυριακή 14 Ιουλίου. 

Ο λόγος για την Κασσάνδρα Ντερβίση, αθλήτρια της Αθλοκίνησης, και την Μαρία Κάσσου του Αρίωνα, οι οποίες με τις τελευταίες μεγάλες επιτυχίες τους κατάφεραν να κερδίσουν μια θέση στην 20μελή αποστολή της Εθνικής στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα, έχοντας την ευκαιρία να αγωνισθούν με το Εθνόσημο και να κυνηγήσουν μια σημαντική διάκριση. 

Η Ντερβίση, μετά την σπουδαία της παρουσία στο Πρωτάθλημα Κ18 των Τρικάλων, θα διεκδικήσει μια ακόμη διάκριση σε μια ανεπανάληπτη για την ίδια εμπειρία, έχοντας στον πλευρό της, τον προπονητή της Γρηγόρη Κοντό, που δείχνει πως έχει τον τρόπο του να «πλάθει» αθλητές στον στίβο. 

Παρόμοια πορεία και για την Κάσσου, που μετά την εντυπωσιακή της παρουσία στα Τρίκαλα, θα έχει και εκείνη την ευκαιρία να ζήσει μια μοναδική εμπειρία και να διεκδικήσει το βάθρο σε μια σημαντική Διαβαλκανική διοργάνωση, με τον προπονητή της Παράσχο Κανλή να είναι δίπλα της.   

Αναλυτικά η αποστολή του εθνικού μας συγκροτήματος: 

Κορασίδες 

  • 100μ.: Λυδία Κριμιτσά (ΑΣ Μωραΐτη) 
  • 400μ. Λάουρα Ζενεγιά (ΑΟ Ρόδου Σταματίου) 
  • 800μ. Ευτυχία Γιουβρή (ΓΣ Τρικάλων) 
  • 1.500μ. Μαρία Κάσσου (ΓΣ Αρίων Μυτ.) 
  • 100 μ. εμπ.: Μαρίνα Γιανναδή (ΑΣ Αθηνόδωρος) 
  • 2.000μ. στιπλ: Κασσάνδρα Ντερβίση (Αθλοκίνηση Μυτ.) 
  • Τριπλούν: Κωνσταντίνα Μπερτσιμά (Ερμής Σχηματαρίου) 
  • Σφαιροβολία: Μαρία Ανδρεάδη (ΣΕΔΑΣ Περάματος) 
  • Δισκοβολία: Ειρήνη Φραγκάκη (ΑΟ Κύδων Χανίων) 
  • Ακοντισμός: Ελένη Δήμα (ΓΣΦΑ Άργους Αριστέας) 

Παίδες 

  • 100μ.: Κώστας Μήλιος (ΑΣ Άθλος Άρτας) 
  • 400μ.: Κώστας Καπούλας (ΓΕ Αγρινίου) 
  • 3.000μ.: Νίκος Σταμούλης (ΓΕ Αγρινίου) 
  • 110μ. εμπ.: Βαγγέλης Τρέντζιος (ΑΠΣ Πυγμή Ευόσμου) 
  • 2.000μ. στιπλ: Ανδρέας Έλληνας (Εν. Καζώνης – Κάλυμνος 2000) 
  • Μήκος: Ανδρέας Αντωνακόπουλος (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 
  • Τριπλούν: Γιάννης Καρυωτίδης (ΟΦΚΑ Φίλιππος Γιαν.) 
  • Σφαιροβολία: Δημήτρης Λαζαρίδης (ΑΣ Ολυμπιακή Δομή) 
  • Δισκοβολία: Δημήτρης Παυλίδης (ΑΣ ΑΙΑΣ Κ.) 
  • Σφυροβολία: Νίκος Πολυχρονίου (ΑΕΚ).