Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Ο αγώνας της δεκαετίας

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΑΙΓΕΙΡΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ

Μέχρι σήμερα οι τελικοί κυπέλλου Λέσβου είχαν ελάχιστο ενδιαφέρον καθώς στους περισσότερους συμμετείχαν οι ομάδες που μας εκπροσωπούσαν στα εθνικά πρωταθλήματα και ως εκ τούτου η μάχη ήταν άνιση. Φέτος όμως η ΕΠΟ αποφάσισε πως οι ομάδες της Γ’ Εθνικής θα συμμετάσχουν σε δική τους ξεχωριστή διοργάνωση και έτσι τα τοπικά κύπελλα απέκτησαν ενδιαφέρον. Πόσο δε μάλλον το δικό μας κύπελλο όπου ο τελικός αναμένεται κάτι περισσότερο από συναρπαστικός και το ματς της δεκαετίας, όπως πολλοί το χαρακτηρίζουν.

Και αυτό γιατί μετά τους δυο χτεσινούς ημιτελικούς, την πρόκριση πήραν ο Διαγόρας και ο Αίγειρος, οι δυο ομάδες που πριν από μερικές ημέρες “σκοτώθηκαν” στο μεταξύ τους παιχνίδι στην Αγ. Παρασκευή με τις εικόνες των επεισοδίων να κάνουν το γύρο της Ελλάδος. Ο Διαγόρας πέρασε νικηφόρα από τα Λουτρά επικρατώντας με 0-3 του Αετού, ενώ ακόμα πιο εύκολο ήταν το πέρασμα του Αιγείρου από τον Παπάδο όπου επικράτησε 4-1 της Αναγέννησης. Αξίζει να σημειωθεί πως και οι δυο ομάδες παρουσιάστηκαν με πολλές ελλείψεις, παρόλα αυτά η διαφορά ποιότητας με τους αντιπάλους τους ήταν εμφανής.

Αετός – Διαγόρας 0-3

Μεγάλη νίκη-πρόκριση για τον Διαγόρα μέσα στα Λουτρά επί του Αετού με 0-3. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι με τον Σκαλοχωρίτη να αστοχεί, ο Διαγόρας απάντησε με δοκάρι του Μαλακού, ενώ ο Αετός διαμαρτύρεται για τον μη καταλογισμό πέναλτι σε ανατροπή του Σκαλοχωρίτη από τον Σελάχα με τον Κάντα να δείχνει κίτρινη για θέατρο στον επιθετικό των γηπεδούχων. Λίγο πριν το ημίχρονο ο Καλύμνιος άνοιξε το σκορ για τον Διαγόρα και στην επανάληψη ο Μαλακός με δυο προσωπικά του τέρματα καθάρισε την υπόθεση-πρόκριση για την ομάδα της Αγ. Παρασκευής.

Αναγέννηση Αίγειρος 1-4

Παράσταση για ένα ρόλο το παιχνίδι, με τον Αίγειρο παρά τις απουσίες του να περνά εμφατικά στον τελικό με 4-1. Ο Καραδημητράκης με δυο κεφαλιές μετά από σέντρα του Βαμβουκλή και κόρνερ του Βλαστέλλη έβαλε νωρίς – νωρίς τον  Αίγειρο μπροστά και ο Πουλασιχίδης λίγο πριν το ημίχρονο έκανε το 0-3. Στην επανάληψη ο τερματοφύλακας του Αιγείρου Κλεομένης Παπαλόπουλος πέτυχε το γκολ της χρονιάς από την μια εστία στην άλλη, για να διαμορφώσει το τελικό 1-4 ο Χατζηκλειδαράς στις καθυστερήσεις.