Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Όλα για την άνοδο!

-Το πιστεύει ο Αιολικός!

Το χρέος του έκανε ο Αιολικός, την Κυριακή, απέναντι στον Απόλλωνα Ερέτριας, τον οποίο νίκησε στον «Ταρλά» με 4-0, την ίδια ώρα που ο Ηλυσιακός στου Ζωγράφου, κολλούσε στο ισόπαλο 0-0 με τον Άγιο Ιερόθεο και ο Αιολικός είδε την διαφορά να πέφτει στην ελάχιστη τιμή του, τρεις στροφές πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.
Εύκολο απόγευμα είχε ο Αιολικός στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, με την ομάδα του νησιού να υποδέχεται τον ουραγό του ομίλου, Απόλλων Ερέτριας. Οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όπως συνηθίζουν στα εντός έδρας παιχνίδια, όμως δεν μπορούσαν να απειλήσουν το ίδιο εύκολα την αντίπαλη εστία.
Μετά την συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα, ο Αιολικός δημιούργησε και τις πρώτες καλές στιγμές στα καρέ του Ναβροζίδη. Ένα σουτ του Τσουβαλτσίδη δεν στάθηκε αρκετό να ανησυχήσει τον αντίπαλο πορτιέρε. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ποτουρίδης δοκίμασε το πόδι του, με το δυνατό σουτ που επιχείρησε να περνάει πάνω από τα δοκάρια.
Τελικά, ο Αιολικός «έσπασε» το ρόδι στο 38΄, με τον Κατσίκη να γυρνάει στον Ποτουρίδη μέσα από την περιοχή, και αυτός από κοντά έβαλε την προβολή και σημείωσε το 1-0. Και πριν καταλαγιάσουν οι πανηγυρισμοί για το γκολ της ομάδας της Μυτιλήνης, ήρθε και το 2-0, με σκόρερ και πάλι τον Ποτουρίδη, που έχει βοηθήσει πάρα πολύ τον Αιολικό στον τομέα του σκοραρίσματος, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από την ασταθή επέμβαση του Ναβροζίδη μετά το δυνατό σουτ του Κατσίκη, με το 2-0 να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μισό, ο Αιολικός συνέχισε στον ίδιο – αμείωτο – ρυθμό και κατάφερε με την συμπλήρωση 10 λεπτών στο δεύτερο μισό να φτάσει στο 3-0, με κεφαλιά του Τσουβαλτσίδη, με τον παίκτη του Αιολικού να παίρνει το ριμπάουντ από την κεφαλιά του Ποτουρίδη, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
Στο 70΄ ο σκόρερ του 3-0 σημάδεψε το δοκάρι της αντίπαλης εστίας, έπειτα από δυνατό σουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ακόμη μια ευκαιρία με τον Ποτουρίδη, που αυτή την φορά νικήθηκε από τον Ναβροζίδη. Με την είσοδο των δύο ομάδων στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ο Τζόρνταν «σέρβιρε» στον Τσουβαλτσίδη, ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα όμως απομάκρυνε εντυπωσιακά σε μία πολύ δύσκολη επέμβαση.
Ο επίλογος της αναμέτρησης ήρθε με το 4-0, που πέτυχε με πλασέ ο Καπταγιάννης στο 90΄, πλασάροντας εύστοχα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στον αγώνα, νικώντας τον αντίπαλο πορτιέρε.
Με αυτό τον τρόπο, ο Αιολικός έφτασε σε μια εύκολη αλλά σημαντική νίκη, και σε συνδυασμό με τα καλά νέα από του Ζωγράφου, και την απώλεια βαθμών του Ηλυσιακού στο ισόπαλο 1-1 με τον Άγιο Ιερόθεο, είδε την διαφορά να μειώνεται μόλις στον έναν βαθμό, και τις πιθανότητες διεκδίκησης της δεύτερης θέσης να είναι ολοζώντανες και το όνειρο της ανόδου, κάτι που μπορεί να καταφέρει με κόπο η φετινή ομάδα του Αιολικού.
Συνθέσεις:
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Απ. Στύλος): Κουμπάς, Μπουζούρας, Κρητικός, Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης (90′ Καπταγιάννης), Τσομπανέλλης (76′ Παπαδόπουλος), Τζόρνταν (87′ Λαμπράκης), Ποτουρίδης, Διαμαντίδης (67′ Καλόμπο), Τσουβαλτσίδης
ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ: Ναβροζίδης, Μπαλόζι, Ζαχαρόπουλος, Σμπιλίρης, Πετράκης (60′ Κικίδης), Καλοχωρίδης, Ευγενίου (60′ Μώρος), Αγκελή, Σέολ, Τόπα (76′ Παντελής), Τσίγκας