Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Ούτε το Λαύριο

Συνεχίζει να εκπλήσσει ο Ήφαιστος Λήμνου εντός έδρας, με την ομάδα του Μανωλόπουλου να επικρατεί και της ομάδας του Λαυρίου με σκορ 80-76, χάρη στην απίστευτη απόδοση του Έβανς. Αυτή ήταν η 6η νίκη του Ήφαιστου στην έδρα του σε ισάριθμα παιχνίδια, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 7-6, με τους φιλοξενούμενους να υποχωρούν στο 4-9.

Το «Νίκος Σαμαράς» ήταν για ακόμη μια φορά κατάμεστο, με το φίλαθλο κοινό να δίνει βροντερό παρόν σε ακόμη μια αναμέτρηση. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με το απίστευτο ποσοστό των τεσσάρων εύστοχων τριπόντων σε ισάριθμες προσπάθειες, με το Λαύριο να προηγείται από νωρίς και να βάζει δύσκολα στους νησιώτες. Ο Ήφαιστος συνέχισε να δυσκολεύεται και η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει υπέρ του Λαυρίου, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με το σκορ στο 24-29. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν καλή απόδοση και λίγο πριν το ημίχρονο έφτασαν στο σκορ στο 28-42, μέχρι που ο Ήφαιστος έτρεξε ένα σερί 10-0 και έτσι κατάφερε να ρίξει την διαφορά στο 38-42 στη λήξη του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο δεύτερο ημίχρονο με την ίδια φόρα που έκλεισαν το πρώτο και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης, με τον Μπρέιζελτον και με τον Έβανς να κυριαρχεί και στις δύο άκρες του γηπέδου έφτασαν στο 55-49 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Το Λαύριο όμως έδειξε ότι δεν θα παραδιδόταν εύκολα και μείωσε στο τέλος της περιόδου σε 62-60.

Στην τέταρτη περίοδο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τις δύο ομάδες να τρέχουν κάποια μικρά σερί. Οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες στο τελευταίο λεπτό, με το 76-76 να είναι το σκορ και να φαίνεται πως όλα θα κρινόντουσαν στα σημεία. Το Λαύριο αποφάσισε να δώσει βολές στον «κακό» έως τότε από την γραμμή της «φιλανθρωπίας» Έβανς, με τον mvp της αναμέτρησης να δείχνει ψυχραιμία και να πετυχαίνει δύο στις δύο βολές κάνοντας το 78-76. Στην επίθεση του Λαυρίου, ο Γκότσερ έβγαλε την άμυνα και ο Σμιθ κέρδισε φάουλ, με τον ίδιο να κάνει το 2/2 και κάπου εκεί να τελειώνει την αναμέτρηση, εν μέσω πανηγυρισμών.

Καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Έβανς για τους γηπεδούχους που έμοιαζε ασταμάτητος πετυχαίνοντας νταμπλ-νταμπλ, έχοντας διαστημικά ποσοστά με 28 πόντους και 15 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, καταθέτοντας την ψυχή του για την νίκη, δίνοντας ό,τι μπορούσε να προσφέρει στον Ήφαιστο. Σημαντική η συνεισφορά και των Φρεϊμάνις(12) Μπρέιζελτον(11) και Σμιθ(10).