Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Παναρκαδικός – Αιολικός 2-1

Ο Αιολικός κρατούσε μέχρι το 94’ έναν πολύτιμο βαθμό στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Παναρκαδικό, όμως με γκολ από τον Γιουκούδη η ομάδα της Τρίπολης πήρε τους τρεις βαθμούς σε ένα παιχνίδι, όπου οι παίκτες του Γιάννη Γεωργαρά έδειξαν ένα πολύ καλό πρόσωπο αλλά δεν ανταμείφθηκαν με κάτι θετικό.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες με τον Αιολικό να απειλεί πρώτος στο 3ο λεπτό όταν το σουτ του Μπουρού απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ντουντούμης. Στο 16΄ ήταν η σειρά του Παναρκαδικού να απειλήσει με τον Καναβέτα, όμως ο Σφύρλας απομάκρυνε την σέντρα σουτ που επιχείρησε ο παίκτης των γηπεδούχων. Με τη συμπλήρωση 27 λεπτών στο παιχνίδι η ομάδα της Μυτιλήνης είχε ακόμα μια καλή στιγμή και πάλι με τον Μπουρού, αλλά ο Στασινόπουλος με σωτήριο τάκλιν απέτρεψε τα χειρότερα για την ομάδα του.

Στην επανάληψη οι κυανόλευκοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι ψάχνοντας ένα τέρμα και στο 58΄ θα μπορούσαν να το είχαν καταφέρει. Ο Λαζαρίδης επιχείρησε σουτ στην κίνηση με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Παναρκαδικός κατάφερε στο 67΄ στην πρώτη του καλή στιγμή να ανοίξει το σκορ με τον Κατιάγκα, ο οποίος με κεφαλιά μετά από φάουλ του Μπάρδου έγραψε το 1-0. Όμως τρία λεπτά αργότερα ο Αιολικός έφθασε στην ισοφάριση με γκολ του Παναγιώτη Κατσίκη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την άψογη εκτέλεση φάουλ από τον Τσομπανέλλη και με προβολή νίκησε τον Ντουντούμη για το 1-1.

Μάλιστα ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε στο 80΄ να είχε κάνει και το 1-2, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ντουντούμης. Και ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα τελείωνε ισόπαλο, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παναρκαδικός βρήκε και δεύτερο γκολ με σκόρερ τον Γιουκούδη, μετά από ωραία προσπάθεια και ασίστ του Μπάρδου. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Παναγάκου βρήκε τους παίκτες του Αιολικού απογοητευμένους, αφού δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι θετικό φεύγοντας από την Αρκαδία.

Οι συνθέσεις:

Παναρκαδικός (Θ. Στάϊκος): Ντουντούμης, Καντιάγκα, Γιουκούδης, Διαμαντόπουλος, Καναβέτας (63′ Μπάρδος), Λυμπερόπουλος Ν. (88′ Νάνος), Μπινιώρης (85′ Καπετανάκης), Στασινόπουλος, Στρέμπας, Τρέσα, Τσιώλης

Αιολικός (Γ. Γεωργαράς): Σφύρλας, Αγριμάκης, Καλαφάτης, Βαλιός, Κρητικός, Σπόλιαριτς, Τσομπανέλλης, Κατσίκης, Λαζαρίδης (71′ Ματάι), Μπουρούς (87′ Μπάρκας), Κόρνεφ (90′ Τσιπάς)