Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Πέρασε νικηφόρα και από το Μενίδι!

Ο Αιολικός δεν σταματά πουθενά καθώς νίκησε και τον Αχαρναϊκό εκτός έδρας με το ευρύ 4-0 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην Γ΄ Εθνική, ρίχνοντας ουσιαστικά την ομάδα του Φώτη Θανέλλα στο τοπικό.

Μετά από αυτή τη νίκη οι κυανόλευκοι ξέφυγαν πέντε βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη και ατενίζουν το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Ο Αιολικός μπήκε πολύ καλά στην αναμέτρηση και μόλις στο 15ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Κώστα Κρητικό μετά από ασίστ του Λαμπράκη. Στη συνέχεια η ομάδα του Βλάντιτσα Πέτροβιτς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα και κατάφερε τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρει και δεύτερο γκολ με τον Μίροσλαβ Αντόνοφ, ο οποίος στο ντεμπούτο του με τη φανέλα των Μυτιληνιών βρήκε δίχτυα για το 0-2 που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αιολικός μπήκε με στόχο να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ, κάτι που κατάφερε αφού ο Αχαρναϊκός δεν μπόρεσε να βρει φάσεις μπροστά από την εστία του Βρονταρά, ενώ απεναντίας το σύνολο του Πέτροβιτς δημιούργησε αρκετές τελικές προσπάθειες. Μάλιστα στο 76ο λεπτό ο Άρης Λαμπράκης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3 με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ. Πέντε λεπτά πριν από το 90΄ ήταν η σειρά του Φοίβου Τσιπά να χρισθεί σκόρερ, ο οποίος με όμορφο πλασέ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη μεγάλη νίκη του Αιολικού μέσα στο Μενίδι.

Πλέον η ομάδα της Μυτιλήνης αισθάνεται πιο άνετη και αν είναι προσεκτική στα επόμενα κρίσιμα παιχνίδια που ακολουθούν, τότε δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Πολύ καλό ντεμπούτο για τον Μίροσλαβ Αντόνοφ, ο οποίος εκτός από το γκολ είχε μια καλή παρουσία με τη φανέλα του Αιολικού. Παράλληλα αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη των κυανόλευκων στο πρωτάθλημα, δείγμα του ότι έχουν αλλάξει πολλά με την έλευση του Βλάντιτσα Πέτροβιτς στην τεχνική ηγεσία.

Οι συνθέσεις

Αχαρναϊκός (Φ. Θανέλλας): Γκυμούσης, Κοντούλης (77’ Μέρης), Καραγιαννίδης, Δημητρόπουλος, Σχούλης (46′ Μαρμούτας), Κόττας, Σάλλα, Κόκορης, Αναστόπουλος (88′ Μαυράκης), Παπαθανασίου, Στραβομύτης

Αιολικός (Βλ. Πέτροβιτς): Βρονταράς, Μπάρκας, Καλαφάτης, Κρητικός, Βαλιός, Τσομπανέλλης, Σπόλιαριτς (85′ Σεκού), Κατσίκης (82’ Τριλιανός), Αντόνοφ (79’ Αλαγιάννης), Καλόμπο (58’ Τσιπάς), Λαμπράκης