Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Πικρό φινάλε και αποκλεισμός

Με φιλοδοξίες και όνειρα να φτάσει μακριά στην διοργάνωση του κυπέλλου ερασιτεχνών ξεκίνησε ο Αιολικός, αλλά η προσγείωση ήταν απότομη και το φινάλε στην φετινή αγωνιστική περίοδο πικρό. Η ομάδα της Μυτιλήνης γνώρισε, χτες το απόγευμα, στο Στάδιο Μυτιλήνης, την ήττα με 2-0 από την Θύελλα Ραφήνας στην παράταση και αποχαιρέτησε πρόωρα την διοργάνωση, απογοητεύοντας και τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες. Ένας αποκλεισμός που μπορεί να μην κοστίζει ιδιαίτερα στον Αιολικό, ίσα – ίσα που βγάζει και την διοίκηση από τα έξοδα της επιμήκυνσης της αγωνιστικής περιόδου, ωστόσο ο τρόπος που αυτός ήρθε προβλημάτισε και απογοήτευσε άπαντες στο στρατόπεδο της ομάδας.

Και βέβαια αποδείχτηκε και σε αυτό το παιχνίδι πως η Θύελλα Ραφήνας είναι ο κακός δαίμονας του Αιολικού φέτος, αφού στα τρία παιχνίδια δεν κατάφερε να κερδίσει έχοντας μια ισοπαλία και δυο ήττες. Η χρονιά πλέον ολοκληρώνεται για την ομάδα και η επόμενη μέρα είναι αυτή που μπαίνει στο κάδρο της διοίκησης αλλά και του κόσμου, με τις δυο πλευρές να δείχνουν κουρασμένες και κορεσμένες από την στασιμότητα όλων αυτών των χρόνων που η ομάδα βολοδέρνει στην Γ’ Εθνική και στο Περιφερειακό, με ενδιάμεσα διαλείμματα στο τοπικό.

Είχε την ευκαιρία να προκριθεί

Ο Αιολικός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και είχε τις ευκαιρίες από το πρώτο μέρος να ανοίξει το σκορ, με την Θύελλα ως συνήθως να αμύνεται και να ροκανίζει έξυπνα τον χρόνο. Ο Πάντος ήταν ο φύλακας-άγγελος των γηπεδούχων, αφού έκανε εκπληκτική διπλή απόκρουση σε σουτ του Λαμπράκη και του Λαλά, ενώ όποτε χρειάστηκε ήταν σταθερός. Ο Αιολικός διαμαρτύρεται για μια καθαρή περίπτωση πέναλτι στα μισά του ημιχρόνου με τον Μιχαλάκη να ανατρέπεται μέσα στην περιοχή, έχοντας φτάσει φάτσα με το τέρμα και τον διαιτητή να του δείχνει κίτρινη για θέατρο.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το 60’, αλλά από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, είχαν 2-3 καλές στιγμές και απείλησαν με γκολ. Ευκαιρίες όμως είχε και ο Αιολικός, χωρίς να μπορέσει να βρει δίχτυα, ώσπου φτάσαμε στο 81ο με τον Ποτουρίδη να προσπαθεί να κερδίσει την μπάλα, τον Μανουσάκη να διώχνει με το χέρι και τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Ωστόσο ο Μπουρούς που ανέλαβε να το εκτελέσει δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πάντο, ο οποίος πέφτοντας στην γωνία του απομάκρυνε και κράτησε την ομάδα του ζωντανή. Έτσι μοιραία οδηγηθήκαμε στην ημίωρη παράταση, η οποία αποδείχτηκε εφιάλτης για τον Αιολικό.

Η Θύελλα έμοιαζε πιο φρέσκια στον αγωνιστικό χώρο, κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα και στο 95ο ο Σωτηριάδης με κοντινό σουτ μετά από παράλληλη σέντρα του Δημητρίου, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιώτα για το 0-1. Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο πίεσης του Αιολικού, αλλά οι παίκτες του είχαν ξεμείνει από δυνάμεις και φαντασία και έτσι στο 112’ ο Σουλτανίδης σε μια αντεπίθεση, διαμόρφωσε το τελικό 0-2 στέλνοντας την Θύελλα στην επόμενη φάση και τον Αιολικό σπίτι του…

Αιολικός: Γιώτας, Κρητικός, Παλαμουτσής, Τάχιας, Καπταγιάννης, Κριπιντήρης, Λαλάς, Παληγεώργος, Ποτουρίδης, Μιχαλάκης, Λαμπράκης.

Θύελλα: Πάντος, Ντόγκας, Μανουσάκης, Φύτρος, Σωτηριάδης, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης, Αράπης, Μπουτάκης, Δημητρίου, Σουλτανίδης.