Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Play off

Με νίκες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στα play off Αχιλλέας και Αστέρας Νίκης που επικράτησαν του Κεραυνού και του Ορφέα Άντισσας αντίστοιχα. Ακόμα ισόπαλο ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Ταξιάρχη με τον Πολιχνίτο.

Στην Μόρια ο Αχιλλέας ήταν εντυπωσιακός απέναντι στον Κεραυνό τον οποίο κέρδισε με 4-1. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Σούπουλης έκανε το 0-1, αλλά στο 21΄ ο Κούτσας κατάφερε με το κεφάλι να ισοφαρίσει σε 1-1. Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις επτά λεπτά αφού στο 28΄ και πάλι ο Σούπουλης έδωσε προβάδισμα στον Αχιλλέα. Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 63΄ ο Δημήτρης Γιακαλής σημείωσε το 1-3, για να έρθει στο 77΄ ο Σούπουλης να κάνει χατ-τρικ για το τελικό 1-4.

Στην Άντισσα ο Ορφέας έκανε το λάθος να προηγηθεί καθώς ο Αστέρας Νίκης κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς επικρατώντας με 4-1. Στο 29ο λεπτό ο Ιντζές έκανε το 1-0 για τον Ορφέα Άντισσας, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη εμφανίστηκε κυριολεκτικά ένας άλλος Αστέρας. Αρχικά στο 55΄ ο Σαμιακός έκανε το 1-1, στο 60΄ο Λανγκόζι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σημείωσε το 1-2, ενώ με δύο γκολ στο 70΄ και στο 72΄ ο Ασβεστάς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-4. Ο Αστέρας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μετούσι στο 85΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τέλος, Ταξιάρχης και Πολιχνίτος έμειναν στο τελικό 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ από τον Κουκούλα στο 35΄, όμως ο Ταξιάρχης κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Χατζηδημητρίου.