Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Πρεμιέρα στο χάντμπολ

-2 στα 2 ο Πολιχνίτος

Με το ενδιαφέρον να είναι αρκετά μικρό, ξεκίνησε και φέτος το πρωτάθλημα χάντμπολ Λέσβου, με την συμμετοχή μόλις τριών ομάδων.
Ο λόγος είναι για τον Πολιχνίτο, τον Αίαντα και τον ΑΟΜ που προς τιμήν τους δέχτηκαν να συμμετάσχουν σε αυτό το «μίνι» πρωτάθλημα, που έχει ένα ξεκάθαρο φαβορί, και αυτό δεν είναι άλλο από τον ΑΟ Πολιχνίτου, που έχει κρατήσει το ποιοτικό ρόστερ που διαθέτει. Στον αντίποδα, Αίας και Α.Ο.Μ. θα προσπαθήσουν να κάνουν την ζημιά στον Πολιχνίτο.
Στην πρεμιέρα, ο Πολιχνίτος έδωσε δύο παιχνίδια.
Η «σέντρα» του πρωταθλήματος έγινε με την αναμέτρηση ανάμεσα σε ΑΟ Πολιχνίτου και Αίαντα, με το φαβορί να επικρατεί με 31-28.
Πολλά γκολ στον αγώνα, με τον Πολιχνίτο να κάνει ποδαρικό με το δεξί στο πρωτάθλημα, σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες πηγαίνανε μαζί στο σκορ, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στα τελευταία μόλις λεπτά, με κάποια κρίσιμα τέρματα των νικητών.
Στο επόμενο παιχνίδι, ο Πολιχνίτος θα αντιμετώπιζε τον ΑΟΜ των σημαντικών απουσιών, που κατέβηκαν χωρίς τον βασικό τους τερματοφύλακα και κάποιους ακόμη παίκτες πρώτης γραμμής.
Παρά τις όποιες απουσίες του όμως, ο ΑΟΜ κατάφερε να δυσκολέψει σε μεγάλο επίπεδο τον Πολιχνίτο, ο οποίος τελικά επικράτησε με 27-32.
Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 15-15, όπου συμβαδίζανε στο σκορ. Ο Πολιχνίτος κατάφερε ωστόσο να δημιουργήσει μια διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, την οποία διαχειρίστηκε και έτσι κατάφερε να πάρει την νίκη, να κάνει το 2/2 και να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας.