Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Πρόκριση για τον Ατρόμητο

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Λέσβου, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αιολικό στο Στάδιο Μυτιλήνης, πήρε την Κυριακή στην Θερμή ο Ατρόμητος, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 5-3 του Αίγειρου. Ήταν ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε θρίλερ, αν και στο ξεκίνημά του φαινόταν πως οι φιλοξενούμενοι θα κάνουν περίπατο. Και αυτό καθώς στο ημίχρονο, η ομάδα του Κοκκινέλλη προηγήθηκε με 0-3 χάρη σε δυο γκολ  του Γρούβα και ένα του Ζαφειρίου και έδειχνε πως έχει ήδη «κλειδώσει» την πρόκριση. Το γκολ του Πάστου στο ξεκίνημα της επανάληψης, «τάραξε» κάπως την αναμέτρηση, δίνοντας νέο ενδιαφέρον, αλλά πολύ γρήγορα ο Μ. Ελευθερίου αποκατέστησε την διαφορά των τριών τερμάτων, κάνοντας το 1-4.

Και ενώ όλοι περίμεναν τα τελευταία 25 λεπτά να είναι μια τυπική διαδικασία, στο 65’ έγινε η φάση που «έβαλε φωτιά» στο παιχνίδι. Ο Παπαδέλλης ανέτρεψε εκτός περιοχής τον Δεσποτίδη που βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ, ο διαιτητής Δουκάκης έδειξε φάουλ και κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα του Ατρομήτου και κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Αθανασέλλος, αφού δεύτερος τερματοφύλακας δεν υπήρχε. Από το φάουλ μάλιστα το κέρδος ήταν διπλό για τους γηπεδούχους, αφού ο Κεραμιδάς το εκτέλεσε εύστοχα, μειώνοντας σε 2-4, ενώ στην συνέχεια η πίεση του Αιγείρου απέφερε καρπούς με τον Χατζηχαραλάμπους να πετυχαίνει το 3-4 στο 80’ και να μετατρέπει το τελευταίο δεκάλεπτο από το πουθενά σε θρίλερ. Τελικά στο 90’ και ενώ οι γηπεδούχοι είχαν βγει όλοι μπροστά για να ισοφαρίσουν, ο Μ. Ελευθερίου με ωραία ατομική ενέργεια, διαμόρφωσε το τελικό 3-5.