Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Προκρίθηκε η Γέρα, ισοφάρισε ο Αίολος

Δεν προέκυψε ακόμη το ζευγάρι του τελικού στο πρωτάθλημα μπάσκετ των ανδρών ή για να ακριβολογούμε προέκυψε κατά το ήμισυ. Η Γέρα είναι η πρώτη φιναλίστ του τελικού, καθώς το Σάββατο κέρδισε ξανά τον Αιολικό κάνοντας το 2-0 στις νίκες και περιμένει να μάθει ποιος θα είναι ο αντίπαλός της. Ο Αίολος έφερε την σειρά με τον Παλλεσβιακό στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 1-1 νίκες και έτσι τα πάντα θα κριθούν στο τρίτο παιχνίδι που θα γίνει αύριο στο Κλειστό της Νεάπολης. Στο ματς της Γέρας ο Αιολικός μπήκε φουριόζος και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με έξι πόντους διαφορά, διατηρώντας το προβάδισμά του μέχρι το ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο όμως οι παίκτες του Στρατή Αλμπάνη αντέδρασαν, έκαναν επιμέρους σκορ 20-12 παίρνοντας το κεφάλι στο σκορ και έφτασαν στην τελευταία περίοδο σε μια άνετη επικράτηση με 64-50. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Γιάννης Ζεστός με 20 πόντους με τον Μπουρού να έχει 12 και τον Παπαθανασίου 10, ενώ από πλευράς Αιολικού ο Τζουραμάνης σημείωσε 13 πόντους και ο Ιωαννίδης 11. Στον άλλον ημιτελικό ο Αίολος νίκησε τον Παλλεσβιακό με 66-61 και έκανε το 1-1 στις νίκες. Η ομάδα του Γιαννίκου προηγήθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο με μια διαφορά 9-10 πόντων την οποία αύξησε στο ημίχρονο, με τον Παλλεσβιακό να κάνει την αντεπίθεσή του στην τρίτη και τέταρτη  περίοδο χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο Συνοδινός με 22 πόντους και ο Καραχάλιας με 16, αλλά και ο Αφεντούλης με 11 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, ενώ από πλευράς Παλλεσβιακού οι Χατζηγιαννάκης, Γραμματικάκης είχαν από 11 πόντους και οι Ιορδάνου και Κομνηνός από 10. Αναλυτικά:

ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΑΕΠΣ –  ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (50-64)

Διαιτητές: Ζηρόπουλος – Ροδίτης Χ.

Ημίχρονο: 33-27

Δεκάλεπτα: 19-13, 14-14, 12-20, 5-17

ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΑΕΠΣ (Γκούμας): Ιωαννίδης 11(3), Αλατζάς 3, Ταμβακέλλης 5(1), Τζουραμάνης 13(2), Σωτηρόπουλος 6, Κούκουρας 4, Χορέβας 6, Γούναρης 2, Χατζούδης

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Αλμπάνης):  Ζεστός Ι. 20(1), Μπουρούς 12, Παπαθανασίου 10, Ζεστός Γ. 9, Γκορόγιας 6(1), Τσαπώνης 4, Σταμούλης 3(1), Γαβριηλίδης

ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΕΓΣ – ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ ΠΓ (66-61)

Διαιτητές: Μαριγλή – Λαμπρέλλης

Ημίχρονο: 35-22

Δεκάλεπτα: 17-8, 18-14, 15-20, 16-19

ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΕΓΣ (Γιαννίκος): Αφεντούλης 11, Κουτσούμπας 8(2), Συνοδινός 22(1), Κουλουμπής 5, Καραχάλιας 16(3), Αναγνώστου 1, Γεωργαντάς 3, Δουκάκης, Μισαηλίδης, Γιαννίκος

ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ ΠΓ (Χρυσουλάκης): Ανδρεουλάκης 5, Κομνηνός 10(1), Σχοινάκης 8, Ιορδάνους 10, Γαρμπιδάκης 2, Βέτσος 1, Χατζηγιαννάκης 11(2), Γραμματικάκης 11(2), Τρύπατζης 3(1), Ζυγούκης, Μουλαρογιάννης.

Αύριο η στέψη στις γυναίκες

Σε τρίτο και τελευταίο τελικό θα κριθεί ο τίτλος στο πρωτάθλημα των γυναικών. Στον δεύτερο τελικό που έγινε το Σάββατο στο Κλειστό της Νεάπολης, ο Θησέας νίκησε τον Αίολο με 54-43, ισοφάρισε την σειρά σε 1-1 νίκες και οι δυο ομάδες θα λύσουν αύριο Τετάρτη μια και καλή τις διαφορές τους.  Η ομάδα της Μυτιλήνης ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και πήρε μια διαφορά 10 πόντων, αλλά σταδιακά ο Θησέας μείωσε την διαφορά και στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκε μπροστά στο σκορ και έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση. Πρώτη σκόρερ των νικητών η Δήμου με 13 πόντους, με την Παυλή να την ακολουθεί με 10, ενώ από τον Αίολο η Πατέρα είχε 10.

ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥ – ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΕΓΣ (54-43)

Διαιτητές: Ροδίτης Κ. – Μυλωνάς

Ημίχρονο: 20-24

Δεκάλεπτα: 7-17, 13-7, 16-6, 18-13

ΘΗΣΕΑΣ ΠΑΝΑΓΙΟΥ (Αλμπάνης): Παυλή 10(1), Ταμβακέλλη 3, Δήμου 13, Λάκκα 7(1), Φωτέλλη 9, Τσιολακούδη 8(1), Αλασχκάρ 2, Τσιμούρτου 2, Ξυδιά, Κατσούρη, Κωστακέλλη, Καρακλά

ΑΙΟΛΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ ΕΓΣ (Γιαννίκος): Κοτσιά 6, Λημναίου 4, Ψημίτη 8, Πατέρα 10, Διαμαντή 3, Καραβατάκη 4, Ντουλέ 2, Στυλιανίδου 2, Τσαρούχα 4, Αθηνέλλη, Νίκου.