Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Προσπάθησε, αλλά…

Δεν τα κατάφερε ο Αιολικός απέναντι στο δυνατό Αιγάλεω, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 από το «Σίτι» και σε συνδυασμό με την νίκη του Ηλυσιακού επί της Καλλιθέας με 2-1, έμεινε και πάλι στο -5 από την δεύτερη θέση, και πλέον έχει μπροστά του έναν άθλο, με την δεύτερη θέση να μην εξαρτάται μόνο από τον Αιολικό. Αρκετά τα παράπονα της ομάδας της Μυτιλήνης στον διαιτητή.

Στην αναμέτρηση της Κυριακής στο «Στ. Μαυροθαλασσίτης» ο Αιολικός τέθηκε αντιμέτωπος με τον πρωτοπόρο του 7ου ομίλου, το Αιγάλεω, έχοντας στο πλευρό του την στήριξη από 50 και πλέον οπαδούς του, για το ντέρμπι της  αγωνιστικής.

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όπου είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων,  με τον Αιολικό να περιμένει και να θέλει να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Στα πρώτα 20 λεπτά, το  Αιγάλεω με πρωταγωνιστή τον Ραχήμ είχε χάσει δύο σημαντικές ευκαιρίες, με τον Αιολικό να έχει και αυτός μια καλή στιγμή, με τον Γιόρα να μαζεύει όμως την μπάλα προ του Τσουβαλτσίδη.

Το 1-0 για τους γηπεδούχους ήρθε δέκα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τον Γουνδουλάκη να εκτελεί κόρνερ, ο Φαρινόαλ έπιασε την κεφαλιά την οποία έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Τσουβαλτσίδης, με την μπάλα από την απομάκρυνση του παίκτη του Αιολικού να καταλήγει στον Βέρμπη και αυτός με δυνατό σουτ να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Κούμπα και από κοντά να γράφει το 1-0.

Στη συνέχεια ο Αιολικός προσπάθησε να βγει μπροστά ώστε να πετύχει το τέρμα της ισοφάρισης, αλλά οι γηπεδούχοι κρατούσαν μακριά από τα καρέ τους κάθε απειλή.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αιολικός συνέχισε με την ίδια διάθεση και με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Ποτουρίδης βρέθηκε μπροστά από την εστία του Γιόβα, με τον Παπαζαχαρία να τον προλαβαίνει και με τάκλιν να του αποσπά την μπάλα λίγο πριν σουτάρει. Στο 85΄ο Αιολικός έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, με τον Κρητικό να σεντράρει, τον Ποτουρίδη να γυρνάει με το κεφάλι την μπάλα στον Τσουβαλτσίδη, με το πλασέ του τελευταίου να κοντράρει στα σώματα και να περνάει εκτός εστίας.

Στο τελευταίο λεπτό ο Αιολικός ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Παπαδόπουλου από τον Παπαζαχαρία, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να μην καταλογίζει κάποια παράβαση, δημιουργώντας θύελλα αντιδράσεων στον πάγκο του Αιολικού.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του Καδδά, με τον Αιολικό να γνωρίζει ακόμη μια εκτός έδρας ήττα, με την απόσταση από την δεύτερη θέση να μεγαλώνει και το όνειρο της ανόδου να φαίνεται πως απομακρύνεται για ακόμη μια χρονιά.

Συνθέσεις:

Αιγάλεω (Θ. Καλύβας): Γιόρας, Τσαφταλίδης, Μαγκάκης, Παπαζαχαρίας, Παπανικόλας, Μπατής, Παπασάββας (70′ Μπελέρης), Γουνδουλάκης, Βέρμπης, Ραχήμ (86′ Ιωαννίδης), Φαρινόλα (86′ Ζουμπουλάκης)

Αιολικός (Απ. Στύλος): Κουμπάς, Μπουζούρας, Κρητικός, Τάχιας, Βαλιός, Καπταγιάννης (86′ Παπαδόπουλος), Τσουβαλτσίδης, Διαμαντίδης, Ποτουρίδης, Βουτσιώτης (60′ Τζόρνταν), Σεφουλάι (75′ Λαλάς)